جمعه 1397/01/31

عملکرد تلویزیون در قبال آقای هاشمی و درس هایی که تشییع باشکوه داشت

  • کد خبر: ۲۷۴
  • تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - 11:33 ق.ظ
مردم با حضوردر مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی ثابت کردند که در فهم و درک سیاسی حتی ازبرخی سیاسیون جلوترند. حضورشان در حالی بود که صدا و سیما...
عملکرد تلویزیون در قبال آقای هاشمی و درس هایی که تشییع باشکوه داشت

مردم با حضوردر مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی ثابت کردند که در فهم و درک سیاسی حتی ازبرخی سیاسیون جلوترند. حضورشان در حالی بود که صدا و سیما تا پیش از درگذشت آقای هاشمی و در این سال های اخیر تقریبا هیچ سخنرانی از ایشان پخش نکرده بود و حتی تصاویرخبری ایشان را گذارا نشان می داد. همین نکته باعث شد رئیس سازمان صدا و سیما درحاشیه مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و در پاسخ به سوالی درباره افزایش انتقادها از سازمان صداوسیما نسبت به نحوه پوشش اخبار و حواشی درگذشت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و جلوگیری از پخش بخش‌هایی از شعارهای مردم در مراسم امروز، اعلام کرد: ما انتقادها را روی چشم می‌گذاریم و سعی می‌کنیم نسبت به انتقادها، عملکردمان را اصلاح کنیم.
علی‌عسگری همچنین در پاسخ این سوال که آیا منظور از تکریم از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی،برنامه‌های چند روز گذشته صداوسیما است، گفت: هم در برنامه‌های این چند روز گذشته و هم قبل از آن، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تکریم کرده‌ایم.
البته انتقادها به صدا وسیما نه تنها مردمی بود بلکه سیاسیون هم به این عملکرد بد صدا و سیما نسبت به آقای هاشمی انتقاد کردند.
حجت الاسلام سید مهدی طباطبایی گفت:  صداوسیمایی ها گله می کنند چرا بیننده تلویزیون کم شده، و چرا مردم ماهواره می بینند، الان اگر از هاشمی تجلیل نکنید بیننده تان کم می شود.افراد پخته و فهیم و باکمال و دلسوز جامعه توقع دارند صداوسیما در خصوص درگذشت آیت الله هاشمی مایه بگذارد.
حسن غفوری‌فرد، عضو شورای حزب موتلفه  هم طی سخننان در تلویزیون گفت: ایشان در مساله‌ای چون رد صلاحیت حسن آقای خمینی، ابراز ناراحتی کرد. این دو با هم نزدیک بودند و آقای هاشمی از سطح علمی آقای خمینی مطلع بود. غفوری فرد در پایان گفت: ای کاش این همه لطفی که رسانه‌ها اکنون به آقای هاشمی دارند، در گذشته داشتند و مردم می‌توانستند از این گنجینه استفاده کنند.
در همین حال سید عباس صالحی، معاون وزیر ارشاد پس از درگذشت آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی در انتقاد از این رویه در توییتی نوشت: «تلویزیون آقای‌ هاشمی را نشان می‌دهد و دختر ۹ساله‌ا‌م می‌گوید من تا حالا این آقا را در تلویزیون ندیده‌ام.»صریح‌ترین انتقاد درباره این موضوع را حجت‌الاسلام‌ والمسلمین ناطق نوری، رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری در یک برنامه زنده تلویزیونی مطرح کرد و گفت: حالا ‌هاشمی از میان ما رفته است. اگر ٥ شبکه صداوسیما را هم به او اختصاص بدهید، فایده‌ای ندارد.» انتقادها درباره این موضوع البته بیشتر از اینها است.
 درس های حضور مردم
حضور باشکوه مردم چند درس داشت؛
1-  به نظرمی رسد ما نباید با ذهنیت خودمان از مردم خرج کنیم. نظر مردم درانتخابات و مراسمی مثل تشییع باشکوه آقای هاشمی متبلورمی شود. بسیار تلاش شد هاشمی را به گونه ای دیگر معرفی کنند ولی مردم نگاهشان به هاشمی واقعی تر از آن چیزی بود که  گفته می شد.
2-   رهبرانقلاب در پیام تسلیت خود ازتداوم همدلی و رفاقت بین ایشان و هاشمی یاد کردند درحالی که متاسفانه برخی با بی تدبیری هنوزهم ازوجوداختلاف سخن می گویند.
3-  حضور مردم به نوعی همداستانی با دیدگاه های آقای هاشمی بود و اینکه در تصمیم گیری های آینده همچنان خواست ایشان را در نظرخواهند داشت.
4-   انقلاب در نتیجه خدمات افراد زیادی به اینجا رسیده است، استوانه های انقلاب و شخصیت های موثر در انقلاب و جنگ را به همین سادگی و با بی تدبیری تخریب نکنیم. به بزرگانمان احترام بگذاریم و به دلیل تفاوت های دیدگاه سیاسی آنها را کاملا نرانیم و منصفانه نقد کنیم.
5-  رسانه ملی به جای تحلیل یک جانبه، کمی با واقیت بیرونی قضاوت کند و از دیدگاههای مختلف در میزگردها و نشست های کارشناسی استفاده کند.
6-  وحدت کلمه که امام بارها تاکید می کرد رمز پیروزی بر دشمن است، دعواهای سیاسی به وحدت ملی آسیب نزند تا انقلاب که ثمره خون شهداست با قوت و همدلی
پایدار و جاودانه بماند.
7-   جلوتر از امام و رهبری و انقلاب حرکت نکنیم و خود را ملزم به رعایت یکی از بندهای منشور اساسی انقلاب یعنی جذب حداکثری و دفع حداقلی کنیم تا  تضمینی برای این نظام شکوهمند باشد و امید دشمن را ناامید کند.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/special-news/274