پنجشنبه 1398/01/29
اعتراضات حقوقی آمریکا پذیرفته نشد و دادگاه لاهه به نفع ایران رای صادرکرد

ایران می‌تواند ۲ میلیارد دلار مسدود شده خود را از آمریکا بگیرد

  • کد خبر: ۶۱۷۵۷۷
  • تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۴:۱۲ ق.ظ
  • مرجع خبر: عصر ایران
  • گروه خبر: سیاسی
دادگاه بین‌المللی لاهه به ریاست «عبدالقوی احمد یوسف» به ۵ اعتراض آمریکا علیه ایران رسیدگی کرد که در ۳ مورد اعتراضات آمریکا را درست ندانست و یکی از موارد را برای ارائه شواهد بیشتر به دادگاه بعدی موکول کرد.
ایران می‌تواند ۲ میلیارد دلار مسدود شده خود را از آمریکا بگیرد

سفارت ایران در لاهه ضمن انتشار سندی در این زمینه تائید کرد که آمریکا باید ۲ میلیارد دلار (اصل پول و سود ناشی از نگهداری پول) دارایی مسدود شده ایران را بازگرداند.

رأی دادگاه بین‌المللی مبنی بر اینکه صلاحیت اظهارنظر و رأی را درزمینهٔ پرونده توقیف دارایی‌های ایران را دارد، می‌تواند زمینه‌ساز استنتاجات حقوقی ایران برای رسیدگی به پرونده‌های حقوقی بعدی با آمریکا و سایر کشورهای مدعی باشد که در دادگاه‌های محلی خود اموال کشور دیگری را توقیف می‌کنند.

آمریکا هنگام اعتراض به قضات لاهه ادعا کرده بود که ایران با امور تروریسم مرتبط بوده و به دلیل رفتار نادرست باید علیه وی حکم جاری شود که این اعتراض پذیرفته نشد.

حالا برای بازگرداندن ۲ میلیارد دلار نیز باید دادگاهی جداگانه تشکیل‌شده تا روند بازگردان پول به‌صورت حقوقی مطرح و تصمیم‌گیری شود.

احمد یوسف در دادگاه متذکر شد که قضات همگی علیه اعتراض اولیه آمریکا مبنی بر عدم مقبولیت قضات رأی دادند. همچنین به صلاحیت حقوقی خود برای اظهارنظر و رأی صحه گذاشتند.

ایران پیش‌تر اعلام کرده بود که تصمیم حقوقی آمریکا درباره مسدودسازی اموال ایران در آمریکا نقض پیمان مودت ۱۹۵۵ است. این پیمان قبل از انقلاب ۱۹۷۹ میان ایران و آمریکا به امضاء رسیده بود.

دادگاه آمریکا در سوی دیگر ماجرا ایران را مسبب بمب‌گذاری ۱۹۸۳ در بیروت دانسته و اعلام کرد از روی دارایی‌های ایران در آمریکا می‌توان به بازماندگان حوادث مذکور خسارت پرداخت کرد.

سند حقوقی منتشر شده از سوی سفارت ایران در لاهه مبنی بر لزوم بازگرداندن پول مسدود شده ایران توسط آمریکا


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/617577

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها