شنبه 1398/01/31

آمریکایی‌ها فرمانده ایستگاه فضایی بین‌المللی را از دست خواهند داد؟

ایستگاه فضایی بین‌المللی براساس توفقی که از آغاز کار ایستگاه فضایی بین‌المللی بین سازمان فضایی روسیه(روسکاسموس) و سازمان فضایی آمریکا(ناسا) صورت گرفت، فرماندهی ایستگاه بطور دوره‌ای به روسیه و آمریکا داده می شود، به این معنا که در یک دوره شش ماهه آمریکایی‌ها فرماندهی ایستگاه را به دست خواهند گرفت و در دوره بعد روس‌ها.
آمریکایی‌ها فرمانده ایستگاه فضایی بین‌المللی را از دست خواهند داد؟

البته این قانون از همان آغاز مشکل آفرین شد. افراد نخستین گروه شامل آناتولی سالاویف کیهان نورد بسیار کارکشته روس، هموطن او سرگئی کریکالف و فضانورد آمریکا یی ویلیام شفرد می‌شدند. زمانیکه آمریکا یی‌ها خواستند ویلیام شفرد به عنوان نخستین فرمانده ایستگاه اعلام شود، سالاویف معترض شد و گفت هم درجه نظامی من بالاتر از شفرد است و هم تجربه فضایی‌ام و دلیلی ندارد او به عنوان فرمانده انتخاب شود.

با فشار آمریکا یی‌ها و عقب‌نشینی مسئولان سازمان فضایی روسیه، سالاویف عطای سفر به فضا را به لقایش بخشید و به عنوان اعتراض استعفا داد و یوری گیدزینکو جای وی را گرفت. از آن زمان به ترتیب نیمی از سال آمریکا یی‌ها فرماندهی ایستگاه فضایی بین‌المللی را داشتند و نیم بعدی روس‌ها.

با توجه به قرارداد ناسا با سازمان‌های فضایی اروپا و کانادا و ژاپن، در برخی موارد، همپیمانان غیرآمریکا یی ناسا، در نوبت فضانوردان این کشور، سمت فرماندهی را به عهده می‌گرفتند. اما اینک جابجایی‌ها دارد مشکل آفرین می‌شود زیرا تا سال 2020 فضانوردان آمریکا یی‌ها نخواهند توانست در سمت فرمانده ایستگاه فضایی بین‌المللی ظاهر شوند.

در اکتبر سال 2018، الکساندر گرست فضانورد آلمانی پس از اندرو فایستل آمریکا یی فرمانده ایستگاه شد. در شب 19 دسامبر، گرست باید فرماندهی را به فضانورد روسیه، اولگ کانوننکو واگذار کند. در ژوئن 2019 الکسی اووچینین فضانورد روسیه که با سایوز بعدی به فضا خواهد رفت جایگزین کانوننکو خواهد شد. زیرا همراه اووچینین برای این سمت آموزش ندیده است. در اکتبر سال 2019، فرماندهی ایستگاه فضایی بین‌المللی به فضانورد ایتالیایی لوکا پارمیتانو و در فوریه 2020 به فضانورد روس اولگ اسکریپوچکا تحویل می‌شود. تنها در آوریل 2020، دوباره فضانوردی از ناسا می‌تواند به فرماندهی ایستگاه برسد. البته گرست و پاریمیانو به جای فضانوردان آمریکا یی، به عنوان فرمانده ایفای نقش می‌کنند اما در هر حال تا آن تاریخ فضانوردان آمریکا تنها عنوان"خدمه" ایستگاه فضایی بین‌المللی را خواهند داشت.

بعد از آن تاریخ هم داشتن این سمت توسط آمریکا یی‌ها چندان روشن نیست چون قرار است آنها از سفینه‌های خود استفاده کنند و مدت پرواز این سفینه‌ها که ماموریت‌شان تا مدت‌ها جنبه آزمایشی دارد معلوم به درستی نیست و به همین دلیل نمی‌شود فرماندهی این مجتمع عظیم که بزرگترین ساختار انسان در فضا است را به افرادی که بطور کوتاه مدت در آن اقامت دارند، سپرد.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/616411

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها