شنبه 1398/01/31

17 غذای بسیار قوی برای سلامت کلیه ها

اگر دچار بیماری های کلیه هستید میوه هایی مثل تمشک آبی و انگور قرمز و آناناس را بیشتر مصرف کنید و ماهی را نیز در تغذیه خود بگنجانید.
رژیم غذایی رابطه نزدیکی با سلامت کلیه دارد. کمبود مواد مغذی ضروری می تواند علت بیماری های کلیه و نارسایی آن باشد. افراد در مراحل پیشرفته بیماری کلیوی نیاز به استفاده از رژیمی برای جلوگیری از نارسایی کلیه دارند.تغذیه کلیه

شرایط تغذیه کلیه بسته به مرحله بیماری دارد. با این حال، خوردن غذاهایی که پتاسیم، سدیم و فسفرکمی دارد به طور کلی می تواند از هر ناهنجاری در عملکرد کلیه جلوگیری کند ؛ برای داشتن کلیه های سالم بایستی تغذیه ای مناسب و دوست دار کلیه داشته باشید طبق آنچه در این بخش خواهیم گفت.


17 خوراکی و مواد غذایی مفید و مهم در تغذیه ی لازم برای کلیه ها

1. تمشک آبی

تمشک آبی منبعی از ویتامین های متعدد و مواد معدنی است که برای بدن انسان ضروری هستند. آن ها غنی از آنتی اکسیدان ها و ویتامین هستند. تمشک آبی حاوی آنتوسیانین اند که آنتی اکسیدان قوی برای پیش گیری از تعدادی از بیماری ها مثل مشکلات کلیوی هستند. حاوی مقادیر ناچیزی از فسفر، پتاسیم و سدیم اند که برای سلامت کلیه ایده آل هستند.
چه موادی را در تغذیه برای کلیه ها بگنجانیم؟

2.گل کلم

نسبت سدیم، پتاسیم و فسفر در گل کلم کم است. آن ها همچنین حاوی مقداری ویتامین و مواد معدنی ضروری هستند که به عملکرد کلیه ها کمک می کنند. آن ها منبع غنی ویتامین ک ، ث و ب و دارای خواص ضد التهاب هستند و فیبر رژیمی بسیار بالایی دارند.

3.ماهی ها

اگر غذاهای دریایی را دوست داشته باشید، سلامتی کلیه می تواند برای حفظ سلامتی یک چالش باشد. به جای انتخاب انواع دیگر می توانید غذای دریایی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. چون پتاسیم و فسفر کمی دارد . هم چنین حاوی امگا 3 است که خطر ناهنجاری های متابولیک در بدن را از بین می برد در نتیجه عملکرد کلیه را تسهیل می کند.
بهترین تغذیه برای کلیه ها کدام است؟

4.انگور قرمز

هر چقدر که آنتی اکسیدان ها و ویتامین های بالایی دارند، در عوض در پتاسیم، فسفر و سدیم کم هستند. آن ها حاوی فلاونوئید هستند که بدن را از رادیکال های آزاد مضر محافظت می کند و می تواند بر عملکرد کلیه تاثیر بگذارد.

5. سفیده تخم مرغ

زرده تخم مرغ ممکن است به نوبه خود مغذی باشد، اما فسفر بالایی دارند. از طرف دیگر، سفیده نسبتا فسفر کمی دارد و منبع عالی پروتیین برای عملکرد کلیه است.
بهبود عملکرد کلیه ها با تغذیه اصولی

6.سیر

سیر غذایی ضد التهاب است؛ پتاسیم، سدیم و فسفر کمی دارد .سیر همچنین می تواند به بهبود عملکرد کلیه با از بین بردن سموم موجود در جریان خون کمک کند.

7.گندم سیاه

گندم فسفر زیادی دارد و برای افراد دارای مشکلات کلیوی توصیه نمی شود. با این حال، گندم سیاه جایگزین خوب با توجه به مقدار ناچیز فسفر آن است.

8. کلم

منبع خوبی از فیبر نا محلول اند که برای حرکات منظم روده ضروری است. هم چنین سموم مختلفی را از جریان خون دفع می کند. مواد مغذی بالا و مواد معدنی کمی دارد که برای سلامت کلیه مضر هستند.

9. مرغ

افرادی که مشکلات کلیوی دارند باید مصرف پروتیین را محدود کنند. اما از آنجایی که پروتئین ضروری است، مرغ بدون پوست می تواند گزینه خوبی در نظر گرفته شود.

10. فلفل دلمه ای

فلفل دلمه ای غنی از ویتامین و آنتی اکسیدان ها هستند. آن ها برای کلیه ها مناسب هستند چون سدیم، پتاسیم و فسفر پایینی دارند.
تغذیه چه تاثیری روی کلیه دارد؟

11. پیاز

پیاز سرخ شده در سیر و روغن زیتون می تواند غذای بدون نمک را تحمل کند. پیاز خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی بالایی دارد و سدیم - فسفر - پتاسیم ندارد.

12. شابانک

علاوه بر فواید بسیاری که این برگ های سبز،دارد برای سلامت کلیه عالی است.

13. فندوق

فندوق غنی از چربی های خوب، و میان وعده ای خوش مزه در رژیم غذایی است.
راه کمک به عملکرد کلیه با تغذیه

14. تربچه

تربچه غنی از آب و مواد مغذی ضروری بالایی هستند. آن ها حاوی مقادیر کمی پتاسیم و فسفر هستند که برای سلامت کلیه ایده آل هستند. همچنین مقدار آب آن ها باعث می شود که غذای مفید برای کلیه ها باشند.

15. شلغم

شلغم جایگزین خوبی است برای سبزیجاتی که پتاسیم بالایی مانند سیب زمینی دارند. سرشار از مواد مغذی و برای کلیه مفید هستند .
با تغذیه به کمک کلیه خود بروید

16. آناناس

جایگزینی خوب برای بیشتر میوه ها است. میوه های گرمسیری به طور کلی پتاسیم بالایی دارند که می تواند برای کلیه مضر باشد.

17. قره قاط

برای کاهش التهاب در دستگاه ادراری مناسب است . آن ها حاوی انتوسیانین نوع آ هستند که ادرار را بیشتر می کنند. این کار نقش اصلی کلیه را تسهیل می کند و به کاهش خطر عفونت کمک می کند.

لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/614845

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها