چهارشنبه 1398/02/04
رییس پیشین هیات مدیره سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران:

احداث کارخانه بازیافت نخاله های ساختمانی در زمان قالیباف/تفکیک پسماند از مبدا در دوره قبل آغاز شد

  • کد خبر: ۶۰۹۵۶۵
  • تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۹ ق.ظ
  • گروه خبر: شهری
افشانی شهردار تهران در حالی روز گذشته 21آبان 97 خبر افتتاح کارخانه تولید مصالح ساختمانی از نخاله را داد که کلنگ آن در دوران مدیریت قالیباف زده و اقدامات لازم در آن زمان انجام شد و تنها افتخار بهره برداری اش است که نصیب مدیریت فعلی شهر تهران شده است.
احداث کارخانه بازیافت نخاله های ساختمانی در زمان قالیباف/تفکیک پسماند از مبدا در دوره قبل آغاز شد

معاون خدمات شهری و عضو هیات مدیره سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در دوران قالیباف در گفت و گو با خبرنگار نیوزفا با بیان اینکه روزانه 50هزار تن نخاله ساختمانی در پایتخت تولید می شود، گفت: متاسفانه عمر ساختمان ها در کشور ما کم است. بنابراین ضمن اینکه باید در زمینه افزایش سن مفید بناها تلاش شود، لازم است از نخاله ها و باقیمانده تخریب ساختمان ها به عنوان یک سرمایه ملی استفاده شود. در همین راستا در دوران مدیریت دکتر قالیباف و بنابر تاکیدات ایشان مقرر شد تا در زمینه بازیافت نخاله های ساختمانی به طور فوق العاده اقدام شود. به طوری که بنا برمطالعات انجام شده در منطقه آبعلی که محل دفن نخاله های ساختمانی است، مکان یابی انجام شد.

مجتبی عبداللهی ادامه داد: پس از انجام مکان یابی زمین مناسبی را به عنوان آورده شهرداری دراختیار بخش خصوصی به عنوان سرمایه گذار صددرصدی قرار دادیم و قرار شد این کارخانه تولیدات مختلفی از بازیافت خاک و نخاله مانند انواع کفپوش ها داشته باشد.

وی با بیان اینکه قرارداد منعقد شده بین شهرداری تهران و سرمایه گذار از نوع BOO بوده است، تصریح کرد: با توجه به نوع قرارداد بعد از اتمام قرارداد، سرمایه گذار که حدود 60میلیارد تومان سرمایه آورده می تواند کارخانه اش را جمع کند و برود. دلیل اینکه این نوع قرارداد انتخاب شد هم این بود که بعد از گذشت بازه زمانی مشخص، کارخانه هایی از این دست نیاز به اورهال اساسی (بازسازی اساسی) دارند عملا دیگر به اندازه کافی نمی توانند مفید باشند.

عبداللهی با اشاره به ظرفیت 3هزار و 300تنی این کارخانه گفت: نخاله های تولیدی تهران حدود 50هزار تن در روز است و با یک محاسبه ساده مشخص می شود که این کارخانه کمتر از 5درصد از آوارها و پسماندهای ساختمانی را می تواند بازیافت و به مصالح قابل استفاده در فعالیت های عمرانی شهر تبدیل کند، بنابراین تصمیم داشتیم تا کارخانه های متعددی از این نوع احداث کنیم.

رییس پیشین هیات مدیره سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران تاکید کرد: مقرر شد در 3ساله ابتدایی کار کارخانه حدود 5 درصد و در 6ساله دوم حدود دو برابر این مقدار از منافع کارخانه استحصال خاک و نخاله های ساختمانی به شهرداری تهران برسد. درواقع این کارخانه در دوران مدیریت قالیباف احداث شده است که به نظر می اید این موارد و مواردی از این دست باید برای مردم فهیم تهران بازگو و یاداوری شود.

تفکیک 28تا 30 درصدی پسماند از مبدا در دوره قالیباف

رییس پیشین هیات مدیره سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در بخش دیگری از صحبت هایش به تفکیک زباله از مبدا پرداخت و اظهار کرد: زباله در همه جای دنیا به طلای کثیف شهره است و می تواند محل درآمد مطلوبی برای مدیریت شهری باشد. به همین دلیل هم در دوره مدیریت شهری گذشته تلاش کردیم تا در زمینه فرهنگ سازی، آموزش و تهیه ابزار کار و در اختیار گذاشتن آن در ساختمان های مسکونی و اماکن عمومی؛ زیرساخت های لازم را ایجاد کنیم. در همین راستا هم موفق به تفکیک 28تا 30 درصدی پسماند از مبدا شدیم. درواقع کاری که اکنون در دوره اخیر مدیریت شهری دارد انجام می شود، اقدام جدیدی نیست، بلکه ادامه راهی است که یک سومش طی شده و باید با توجه به آماده بودن زیرساخت ها باقی مسیر را مدیران شهری تهران طی کنند.

 


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/609565

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها