شنبه 1398/01/03
از انتصابات حاشیه دار تا اصرار بر دور زدن قانون

قصه پرغصه شهری که خفته است

  • کد خبر: ۶۰۴۷۶۴
  • تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۸ ق.ظ
  • گروه خبر: شهری
در حالی که شهر تهران بیش از یکسال است که از شهری پویا تبدیل به شهری خفته شده است، حواشی این روزها پررنگتر از متن است و نمایش آفتابه لگن هفت دستی است که شام و ناهار هم برای مردم در پی ندارد.
قصه پرغصه شهری که خفته است

به گزارش خبرنگار نیوزفا اول شهریور ماه 1396 بود که تهران در حالی که روی ریل پیشرفت و توسعه با سرعت قابل قبولی در حال حرکت بود، شورای پنجم و شهردار منتخبش محمدعلی نجفی کلید بهشت را از قالیباف و شورای چهارمی ها گرفتند. همه پایتخت نشینان گمان می کردند قرار است تهران از آنی که هست بهتر شود؛ مترو با سرعت بیشتری توسعه یابد، سرفاصله حرکت قطارها کم شود و دیگر کسی در فشردگی واگن ها بین مسافران گیر نکند، شهر سرسبزتر شده و تفرجگاه هایش بیشتر شود و خلاصه در یک کلام تحولی عظیم و مثبت رخ دهد، اما در عمل آنی شد که نباید می شد. دیگر از افتتاح هرماه یک ایستگاه مترو خبری نشد، همه پروژه های از عمرانی گرفته تا حمل و نقلی و فرهنگی تعطیل شدند و تهران به خواب سنگین زمستانی رفت. خوابی که مدیران شهری را آنچنان ربود که یک برف زمستانی تا یک ماه غافلگیرشان کرد و از جمع کردن زباله های شهر هم ناتوان ماندند. خوابی که زلزله 4 ریشتری پایتخت را بهم ریخت اما نتوانست آنها را از خواب بیدار کند تا موضع گیری بموقعی را از طرف شهردار و مدیران شهری شاهد باشیم.

خواب سنگین تهران حدود 9 ماه به طول انجامید تا شهردار سیاسی و خسته پایتخت خود را افتاده در دام عدم مدیریت صحیح دید و فرار را بر قرار ترجیح داد. حالا نوبت شورای شهر بود که این بار با انتخابی صحیح در بهار، حال و روز تهران را بهاری، پرنشاط و دوباره پویا کند. اما این بار هم شورای شهر سیاست زده نتوانست بر دعواهای درون حزبی و جناحی داخلی اش فائق آید و تنها لابی های تشکیلاتی بود که ثمر داد؛ شهردار منتخب محمدعلی افشانی بود که اصلا شناخته شده نبود مگر به دلیل خاطره چیدن گل از باغچه فرودگاه برای استقبال از شهدای حادثه منا!

البته باز هم مردم امیدشان را از دست ندادند. افشانی همان ابتدا حسابش را از سیاسی بازی جدا کرد و با احترام از مدیران گذشته شهری یاد کرد. او همه تلاشش را می کرد تا بتواند در کارنامه ای که از خود ارائه می دهد نمره قبولی بگیرد ولو نمره قبولی ناپلئونی معروف! اما سیاست زدگی او را هم در امان نگذاشت.

مردادماه همزمان با تصویت قانون منع بکارگیری بازنشستگان در مجلس، توییت غلامرضا تاج گردون نماینده اصلاح طلب مجلس دهم و هم استانی افشانی و نیز فشار دیگر اصلاح طلبان او را واداشت تا در کمتر از دو، سه ماه از انتصابش پا جای پای نجفی بگذارد و به دروغ آمار و ارقام نجومی از بدهی های شهرداری ارائه دهد. افشانی حتی پا را از این هم فراتر گذاشت و در حالی که در افتتاح پروژه هایی بود که در زمان مدیریت قالیباف به پیشرفت بالای 90درصدی رسیده بودند، باز هم مدعی می شد در گذشته کاری انجام نمی شده جز اینکه بدهی کلان روی دست شهرداری می گذاشتند. اینها همه نشان می داد که شهردار پا به سن گذاشته تهران وارد بده بستان های سیاسی شده تا هرطوری که شده برای بقایش در بهشت بجنگد.

درنهایت اما حالا و پس از حدود دوماه از معاونت حقوقی ریاست جمهوری گرفته تا هیات رییسه مجلس؛ از کمیسیون اجتماعی مجلس گرفته تا دیوان محاسبات کشور همه و همه اعلام کرده اند که او به عنوان شهرداری بازنشسته باید صندلی اش را تا کمتر از یکماه دیگر ترک کند. اما در این بین دو نکته قابل تامل و البته تعجب برانگیز وجود دارد؛ اولی انتصابات دقیقه نودی اوست که با سرعتی بالا در حال انجام است در حالی که هر مدیری وقتی هنوز بر بقایش مطمئن نیست، طبیعی است برای تغییرات دست نگه می دارد تا اول تکلیف خودش مشخص شود، بعد تکلیف تغییر مدیران زیرمجموعه اش. زیرا هر تغییری برای شهر هزینه دارد. هر مدیری که منصوب می شود هم خود به بدنه شهرداری تحمیل شده و هم چندین همراه را با خود می آورد که بدین ترتیب بر تعداد کارکنان شهرداری دائم دارد اضافه می شود. این در حالی است که کارکنان با سابقه شهرداری تهران به بهانه کمبود بودجه و فربه بودن سیستم در حال تعدیل هستند. حالا اگر افشانی ماه دیگر برود باز هم شهردار جدید نفرات خود را وارد سیستم می کند و باز هم آنها نفرات خودشان را!

دوم هم تلاش اعضای شورای پنجم است که تا اخرین لحظه تصمیم دارند اعلام کنند افشانی ابقا خواهد شد و مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان نمی شود. البته که ثبات مدیریت امری پسندیده است که می توان در مواردی که ارکان مدیریتی، صحیح چیده شود، حتما مفید فایده باشد اما نباید منافع شهری در حد تهران و مردم را فدای مصالح شخصی، حزبی و سیاسی کرد. شورای محترم پنجم باید هرچه سریع تر به جمع بندی رسیده تا این بار شهرداری براساس توانمندی ها و فراجناحی را روانه بهشت کند زیرا کارنامه تهی اصلاح طلبان در شهرداری تهران ، خندق انتخابات 1400 ریاست جمهوری برای این جناح سیاسی است.

 


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/604764

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها