چهارشنبه 1398/02/04

هزار میلیارد تومان بدهی طی یکماه دستپخت افشانی برای شهرداری تهران

  • کد خبر: ۶۰۳۸۴۸
  • تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۰۵:۵۹ ق.ظ
  • گروه خبر: شهری
در حالی که محمدعلی افشانی در پنجم شهریور 97 در برنامه تلویزیونی تهران 20 اعلام کرده بود: «من شهرداری را با 55 هزار میلیارد تومان بدهی تحویل گرفتم»، روز گذشته یعنی هفدهم مهرماه 97 گفته است تا امروز مجموع بدهی‌های شهرداری حدود ۵۶ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. یعنی طی یکماه هزار میلیارد تومان بر بدهی های شهرداری در دوران تصدی افشانی افزوده شده گرچه اصلاح طلبان همچنان این بدهی ها را منصوب به دوران قالیباف می دانند!
هزار میلیارد تومان بدهی طی یکماه دستپخت افشانی برای شهرداری تهران به گزارش خبرنگار نیوزفا ، قصه بدهی های شهرداری تهران تبدیل به یکی از افسانه های جالب انگیز پایتخت شده است. هر روز یکی می آید و تلاش می کند رقم بزرگتری برای میزان بدهی شهرداری پایتخت اعلام کند تا پیش هم حزبی هایش به اصطلاح سری بالا بگیرد و برای خود جایی در دل شان باز کند.
در حالی که طبق مستندات و به گفته قالیباف شهردار اسبق تهران و گودرزی معاون مالی و اقتصاد شهری اش، شهرداری تهران با 16هزار میلیارد تومان بدهی و 14 هزار میلیارد تومان طلب از دولت در اول شهریورماه 96 تحویل محمدعلی نجفی شد و تیم جدید مدیریت شهری هم آن را تایید کردند، اما آنها پس از چندی این رقم را ابتدا 30هزار میلیارد اعلام کردند و بعد ارقام متفاوتی را برای بدهی های شهرداری بیان کردند تا بتوانند با این موضع که پولی در کار نیست بر ناکارآمدی شان سرپوش بگذارند.
محمدعلی نجفی در 24 دی ماه 1396 در صحن شورا با ارائه گزارش 100صفحه ای گفت: «رقم بدهی ثبت شده شهرداری 29 هزار و 510 میلیارد تومان است. 22 هزار و 600 میلیون تومان نیز رقم بدهی ثبت نشده شهرداری است و پیش بینی کردیم که حدود 8000 میلیارد تومان نیز بدهی احتمالی داریم و بر همین اساس بدهی شهرداری در حوزه ثبت شده، ثبت نشده و بدهی احتمالی حدود 52 هزار و 100 میلیارد تومان است که سه برابر بودجه فعلی شهرداری است».(منبع خبرانلاین)
محمدعلی افشانی هم که از 26 اردیبهشت 97 شهردار تهران شد، در پنجم شهریور 1397 در برنامه تلویزیونی «تهران 20» اعلام کرد: «من شهرداری را با 55 هزار میلیارد تومان بدهی تحویل گرفتم».
این در حالی است که افشانی روز گذشته مورخ 17 مهرماه 97 در نشست با کمیسیون عمران مجلس اعلام کرد: «تا امروز مجموع بدهی‌های شهرداری حدود ۵۶ هزار میلیارد تومان برآورد شده که از این میزان، حدود 20 هزار میلیارد تومان بدهی به سیستم بانکی بوده و مابقی بدهی شهرداری به پیمانکاران است».(منبع ایلنا)
حال این سوال پیش می آید که شهرداری که آنقدر بی کفایت است که طی یکماه هزار میلیارد تومان بدهی روی دست شهر گذاشته است آن هم بدون اینکه پروژه جدیدی برای تهران تعریف کند یا افتتاحی فارغ از پروژه هایی که در زمان قالیباف بالغ بر 80،90 درصد پیشرفت داشته اند و در واقع آماده تحویل داده شده اند، داشته باشد، چطور می تواند از عهده مسوولیت هدایت کلانشهری مانند تهران که آبروی جمهوری اسلامی به حساب می آید، بربیاید.

گرچه ادعای بدهی بالغ بر 50هزار میلیاردی که اصلاح طلبان و مدیران جدید پایتخت به دوران تصدی قالیباف در شهرداری تهران نسبت می دهند، ادعایی کذب و سیاه نمایی محض است و تاکنون هم هیچ سند و مدرکی از این بابت ارائه نداده اند اما بر فرض محال پذیرفتن این ادعا، باز هم باید قدردان مدیریت جهادی قالیباف بود. زیرا او در 144ماه تصدی کرسی شهرداری پایتخت با وجود افزایش بالغ بر 4برابری خطوط مترو، افزایش بالغ بر هزار تایی تعداد واگن های مترو، خرید و نوسازی بالغ بر3هزار اتوبوس بدون حمایت دولت، افزایش دو برابری پل ها و تقاطع های غیرهمسطح، احداث حدود نیمی از بزرگراه های تهران و احداث تمامی تونل های شهری پایتخت در این دوره، ساخت بالغ بر هزار پارک، ترمیم و نوسازی بافت فرسوده در تهران 4برابر کشور، افزایش حدود 80درصدی ایستگاه های آتش نشانی، افزایش 5هزارتایی صندلی های سینما و... ماهی یک هزار میلیارد تومان بدهی روی دست شهر نگذاشته است حتی با روایت بزرگنمایی شده مدیران جدید تهران!

 

لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/603848

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها