چهارشنبه 1398/02/04
چرا شهرداری تهران کمبود منابع مالی دارد؟

کاهش 60درصدی تحقق بودجه غیرنقد شهرداری در مقایسه با دوران قالیباف

  • کد خبر: ۶۰۲۶۶۹
  • تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۳ ق.ظ
  • گروه خبر: شهری
در حالی که در سنوات گذشته در نیمه نخست سال بالغ بر 60درصد از بودجه غیرنقد شهرداری محقق می شد، به گفته اعضای شورای پنجم از ابتدای سال 97 تا پایان مردادماه تنها 5، 6 درصد از بودجه غیرنقد شهرداری تهران محقق شده است.
کاهش 60درصدی تحقق بودجه غیرنقد شهرداری در مقایسه با دوران قالیباف

به گزارش خبرنگار نیوزفا؛ از یک سال پیش که سکان هدایت شهرداری پایتخت به دست منتخبان شورای پنجم افتاد، دائم فریاد وانفسای کمبود منابع مالی به عنوان دلیل توقف پروژه ها و تبدیل تهران به شهری خفته از سوی شهردار نجفی و پس از ان افشانی اعلام شد. این در حالی است که تا ابتدای شهریور 97 با وجود تحریم های داخلی یعنی عدم پرداخت حق مصوب تهرانی ها از سوی دولت های هشتم، نهم و دهم و نیز تحریم های خارجی چرخ تهران می چرخید و هر ماه یک ایستگاه مترو افتتاح می شد و یا پروژه ای تعریف شده و به بهره برداری می رسید. اما درست از فردای روزی که محمدباقر قالیباف کلید بهشت را به نجفی تحویل داد به یکباره همه پروژه ها متوقف شد و حتی مدیران جدید تهران اعلام کردند که در پرداخت حقوق کارکنان شهرداری به مشکل خورده اند. با همین بهانه هم تعداد بسیاری از کارکنان قراردادی را تعدیل کردند تا چند برابر تعدیل شدگان، هم حزبی ها و همشهری ها و دوستان شان را وارد بدنه شهرداری تهران کرده و استخدام کنند.  

درمجموع اینکه چه اتفاقی افتاد تا به یکباره شهر همه منابع مالی اش را از دست داد و پروژه هایی که تا سی و یک مردادماه 96 فعال بودند و حتی برخی در آستانه بهره برداری قرار داشتند، همگی رها شدند؟ سوالی است که ذهن مردم تهران را یک سال است مشغول کرده است. البته وقتی دیروز رسولی، خزانه دار شورای شهر گزارش مالی حساب درآمد شهرداری تهران را اعلام کرد و در ادامه زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای پنجم پایتخت پس از استماع گزارش درآمد و هزینه شهرداری تهران بدان واکنش نشان داد و از عدم تحقق 3800میلیارد تومانی بودجه غیرنقد شهرداری در 5 ماهه نخست امسال گلایه کرد، تازه مشخص شد ضعف کار کجاست.

گرچه بخشی از فریاد وانفسای مدیران شهری درخصوص نبود منابع مالی طی یکسال اخیر شوآف و بزرگنمایی است اما بخش دیگر از ان به ناکارآمدی آنان بازمی گردد که در تحقق بودجه ناموفق هستند. به طوری که طبق اعلام اعضای شورا در نود و یکمین جلسه شورای شهر تهران که روز گذشته مورخ دهم مهرماه 97 برگزار شد، مشخص شد تنها در حدود 5 درصد از بودجه غیرنقد شهرداری در 5ماه گذشته محقق شده است. این در حالی است که در سنوات گذشته بالغ بر 60درصد تحقق بودجه غیرنقد در 6ماهه نخست سال صورت می گرفته است.

قدرت گودرزی معاون مالی و اقتصادی شهری شهرداری تهران در دوره تصدی محمدباقر قالیباف درباره چگونگی تحقق بودجه شهرداری در سال های قبل به نیوزفا گفت: معمولا در 6 ماهه نخست سال میزان تحقق بودجه نقد شهرداری بین 70تا 75 درصد بود و بودجه غیر نقد هم بین 60 تا 65 درصد.

وی در توضیح بیشتر افزود: بودجه غیر نقد به دریافت عوارض های پایدار مانند عوارض پسماند، ساختمانی و... باز می گردد که به دلیل تعطیلات نوروز که عملا یک ماه از سال شهر پویایی لازم را به لحاظ اقدامات شهروندان ندارد، معمولا در نیمه نخست سال نسبت به بودجه نقد چند درصدی کمتر محقق می شود.

معاون اسبق شهرداری تهران یکی از دلایلی که امسال شهرداری با تحقق بودجه غیرنقد 5 درصدی طی نیمه نخست سال مواجه بوده را عدم توجه کافی مدیران دانست و بیان کرد: در زمان مدیریت قبلی تاکید قالیباف به عنوان شهردار تهران بر تحقق بودجه غیرنقد شهرداری بود. به طوری که مدیران ذی ربط مانند معاون مالی، شهرسازی، شهرداران مناطق و... موظف بودند طبق سهم بندی اعلام شده در ابتدای هر سال، بودجه نقد و غیرنقد مجموعه تحت مدیریت شان را مطابق با برنامه محقق کنند. در همین راستا هم هر دو هفته یکبار جلسات ستاد عالی درآمد برگزار می شد که طی آن باید هر مدیری گزارش عملکرد می داد، اما متاسفانه اولا به دلیل عدم ثبات مدیریت و دوما به دلیل فقدان علاقمندی، تلاش و دلسوزی کافی در دوره اخیر مدیریت شهری این اتفاق نمی افتد. طبیعی است که اکنون با گذشت 5 ماه از سال تنها 5 یا 6 درصد از بودجه غیرنقد شهرداری محقق شود.

گودرزی با بیان اینکه تهران کلانشهری است که ظرفیت های بسیاری دارد، گفت: کافی است مدیران فعلی با انضباط مالی، درایت، تلاش و  دلسوزی اقدام کنند تا باز تهران را به مسیر پیشرفت و توسعه بازگردد و چرخ پروژه های شهر به گردش درآید. چون در نهایت هدف باید رفاه مردم باشد.

 


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/602669

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها