پنجشنبه 1398/01/29
سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس:

شورای شهر تهران به فکر انتخاب شهردار جدید باشد

  • کد خبر: ۵۹۶۶۴۶
  • تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۶ ق.ظ
  • گروه خبر: شهری
سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در واکنش به برخی اظهارنظرها در روزهای اخیر مبنی بر اینکه قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شود شامل حال شهردار تهران هم می شود یا خیر گفت: این قانون هیچ استثنایی برای هیچ کدام از شهرداران کشور قائل نشده و با صراحت تمام شامل حال همه افرادی که به نحوی از حقوق دولتی یا نیمه دولتی استفاده می کنند، می شود.
شورای شهر تهران به فکر انتخاب شهردار جدید باشد اصغر سلیمی در گفت وگو با نیوزفا، با تاکید بر اینکه با قانون جدید منع به کارگیری بازنشستگان قرار است جراحی بزرگی در سیستم اداری کشور انجام شود، تصریح کرد: بهتر است اعضای شورای شهر تهران نیز مانند سایر شوراهای شهر کشور به فکر انتخاب شهردار جدیدی برای پایتخت باشند و سیاست های جدیدی در پیش بگیرند.
نماینده مردم سمیرم در مجلس دهم، با اشاره به اینکه برخی در تلاشند تا شهردار تهران را از این قاعده کلی  مستثنی کنند در حالی که چنین نیست، افزود: وقتی حکم شهردار تهران را وزارت کشور صادر می کند، بخشی از بودجه شهرداری را دولت می پردازد و در بودجه کشوری سالانه اعتباراتی به شهرداری ها تخصیص می یابد، دیگر نمی توانیم در زمان اجرای قانونی کلی، استثنا قائل شویم. در نتیجه شهرداری ها نیز زیر مجموعه دولت واقع می شوند.
وی با یادآوری اینکه علاوه بر شهرداران بازنشسته، استانداران بازنشسته نیز باید تغییر کنند و این قانون شامل حال آنان نیز می شود، متذکر شد: تنها نهادی که می توانیم به راحتی زمینه نقل و انتقالات بخشداران، فرمانداران یا استانداران را در آن فراهم کنیم تا به صورت مامور به خدمت جابجا شوند، شهرداری است. حال آنکه در برخی نهادهای دیگر همچون دانشگاه آزاد اسلامی اینچنین امکانی فراهم نیست. پس در نتیجه این قانون شامل حال شهرداری که نهادی اجتماعی و خدماتی است، می شود.

سلیمی با تاکید بر اینکه قانون منع به کارگیری بازنشستگان در پست های مدیریتی و دولتی سبب ساز ورود چهره های جوان، با انرژی و با ایده و فکر جدید به سیستم اداری کشور می شود، خاطر نشان کرد: بی شک در بین مدیران بازنشسته افراد توانمند بسیاری هستند که از قدرت مدیریت بسیار خوبی نیز برخوردارند. این قانون آمده است تا این افراد را در راستای اصل 44 قانون اساسی که بر تقویت بخش خصوصی تاکید دارد، به سمت بخش خصوصی هدایت کند.
سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بسیاری از مدیران کنونی که بازنشسته هستند و از توانایی و مدیریت خوبی برخوردارند، باید میدان را به مدیران جدید با ایده ها و توانمندی های جدید بدهند و خود نیز به صورت غیرمستقیم به سیستم مدیریت جوان کشور مشاوره بدهند. اما آنچه مهم است آن است که قرار است سیستم اداری کشور تحت عمل جراحی بزرگی قرار بگیرد تا ناکارآمدی های کنونی به توانمندی تبدیل شود.

لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/596646

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها