جمعه 1398/02/06

عملکرد یکساله محسن هاشمی زیر ذره بین +جدول

  • کد خبر: ۵۹۵۶۷۸
  • تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۹ ق.ظ
  • مرجع خبر: فردا
  • گروه خبر: شهری
براساس بررسی‌ها از ۱۴۸ خبری که از فعالیت‌های محسن هاشمی منتشر شده است ۴۲ موضع‌گیری وی شعار بوده و به اینکه مدیریت شهری چگونه باید باشد مربوط می‌شده است. یعنی ۲۸% موضع‌گیری‌های وی در این بخش قرار می‌گیرد.
شواری پنجم شهر تهران، از شهریور ماه ۱۳۹۶ فعالیت خود را به ریاست محسن هاشمی آغاز کرد. طبق آمارهااکثر مصوبات شورای پنجم به مباحث حاشیه‌ای پرداخته است و از ۱۷۴ مصوبه شورای شهر کمتر از ۱۰ مصوبه به امور اجرایی شهر تهران مربوط می‌شود. به‌عبارتی، وضعیت عملکرد شورای شهر پنجم پایین‌تر از سطح مورد انتظار بوده است. در ادامه به بررسی عملکرد محسن هاشمی ، ریاست شورای پنجم شهر تهران، در یکسال گذشته می‌پردازیم.

رئیس شورا در آرزوی مدیریت شهر

از ابتدای فعالیت شورای شهر تهران خبر‌ها حاکی از احتمال استعفای محسن هاشمی از ریاست و عضویت در شورا جهت تصدی شهرداری تهران بود. بحثی که با ایجاد ترس از ورود مهدی چمران به شورای شهر، هیچگاه محقق نشد. اما اخبار منتشر شده حاکی از اصرار‌های حزب کارگزاران و محسن هاشمی برای این مسئله بود.

سید افضل موسوی از اعضای حزب کارگزاران می‌گوید: «متأسفانه اعضای شورای شهر، آقای هاشمی را که از پرسنل سابق شهرداری بوده جزو گزینه‌ها در نظر نگرفته و انتخابشان تنها به ۷ نفر محدود شده است. اعضای شورا نباید خود را محدود کنند، چراکه محدودیت موجب از بین رفتن ایده‌آل‌ها می‌شود.» [۱]علاوه بر سخنان سید افضل موسوی، خبر رأی‌گیری استمزاجی شورای شهر [۲]در خصوص خروج محسن هاشمی از شورا نیز نشان‌دهنده اصرار محسن هاشمی برای استعفاء از ریاست شورا و نشستن بر کرسی ریاست شهرداری بود. به این ترتیب محسن هاشمی که گزینه کارگزاران برای شهرداری تهران بود و خود نیز در سایه، برای این امر تلاش‌هایی داشت در رسیدن به این کرسی ناکام ماند.

محسن هاشمی اول اردیبهشت ۹۷ در مصاحبه با روزنامه دنیای اقتصاد در خصوص شهردار شدن خود می‌گوید: «پس از انتخابات (شورای شهر پنجم) در همفکری با اعضای شورا به این نتیجه رسیدیم که انتخاب شهردار خارج از شورا باشد و سرانجام دکتر نجفی انتخاب شد. بعد از استعفای ایشان، مجدد این موضوع مطرح شده است که هنوز درباره آن به تصمیم نرسیده‌ایم؛ البته موافقان و مخالفان دلایلی مختلفی مطرح کرده‌اند که نیاز به بحث و تأمل بیشتری دارد... فکر می‌کنم باید از زوایای دیگری هم به موضوع نگاه کنیم و مسأله ما صرفاً موضوعات سیاسی نباشد. اصلی‌ترین مسأله مدیریت شهری تهران، کارآمدی و موفقیت آن است. انتظار اصلی مردم و تکلیفی که به دوش ما بعنوان نماینده شهروندان تهرانی گذاشته شده حل مسائل تهران است... اگر ما بخواهیم فرصت محدود و کوتاه مسئولیت را صرف چانه‌زنی‌های سیاسی و کشمکش کنیم، به رأی مردم خیانت کرده‌ایم.» [۳]رویکرد‌های اصلی شورا در دوران ریاست هاشمی

در دوران ریاست محسن هاشمی بر شورای شهر تهران چند رویکرد جدید در علمکرد شورای ایجاد شد.

اول اینکه در شورای پنجم توجه به مسائل زیست‌محیطی در دوره فعالیت این شورا بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در کلان‌شهر تهران با توجه به معضل آلودگی هوا، مورد توجه قرار گرفتن این مسئله، امر لازمی بود که در این دوران به صورت آگاهانه انجام شده است. محسن هاشمی در این خصوص می‌گوید: «از درختان که نفس مردم هستند همچون ناموس شهر صیانت کرده و به جای هر درخت قطع شده که ثمره سیاسی‌کاری سیاستمداران بوده است، جلوگیری کرده و نهال نو می‌کاریم.» همچنین این مصرع از شهر سهراب سپهری را چند بار از زبان وی شنیده‌ایم که می‌گوید: «جای مردان سیاست بنشانید درخت تا هوا تازه شود». [۴]البته این مسئله تاحد زیادی سایر فعالیت‌های شورا را تحت‌الشعاع قرار داده است؛ به نحوی که ۲۳% مصوبات شورای شهر تهران در یک سال گذشته فقط در خصوص این بوده است که کدام املاک تهران به عنوان باغ شناخته می‌شوند و شهرداری می‌تواند بر نگهداری از درختان آن دخالت داشته باشد؟

از دیگر مباحثی که در دوران ریاست محسن هاشمی بر شورای شهر تهران مورد توجه قرار گرفته است شفافیت در شهرداری است. این مسئله اقدامی لازم بود که با توجه به اینکه شهرداری تهران در گذشته نیز به عنوان اولین نهاد در مبارزه با فساد شناخته شده بود، راه‌اندازی سامانه شفافیت شهرداری تهران [۵]که در آن تمامی قرارداد‌های شهرداری ثبت می‌شود، گامی در ادامه روند قبلی ارزیابی می‌شود.

خلاصه ریاست هاشمی بر شورا به روایت آمار

بر اساس اخبار منتشر شده از محسن هاشمی در درگاه اینترنتی شورای شهر تهران، خلاصه فعالیت‌ها و موضع‌گیری‌های ایشان در دوران ریاست بر شورای شهر تهران به شرح زیر است.

 

 

براساس نمودار فوق از ۱۴۸ خبری که از فعالیت‌های محسن هاشمی منتشر شده است ۴۲ موضع‌گیری وی شعار‌هایی بوده در خصوص اینکه مدیریت شهری چگونه باید باشد. یعنی ۲۸% موضع‌گیری‌های وی در این بخش قرار می‌گیرد. همچنین نزدیک به ۱۹% از فعالیت‌ها و موضع‌گیری‌های وی جنبه سیاسی داشته‌اند و ارتباطی به مدیریت شهری نداشته‌اند. تنها ۱۴% از فعالیت‌ها و سخنرانی‌ها و موضع گیری‌های وی که در وبگاه شورای شهر منتشر شده است به مدیریت شهر تهران مربوط می‌شده است.

لازم به ذکر است وبگاه شورای شهر تمام سخنرانی‌های افراد در صحن شورا و خارج از آن را پوشش می‌دهد.

در مجموع با بررسی فعالیت‌ها و مواضع محسن هاشمی در شورای شهر می‌توان گفت: فعالیت‌های وی در شورای شهر بیش از آنکه به امور مدیریت شهری مربوط باشد بیشتر از او یک چهره سیاسی ساخته است.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/595678

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها