پنجشنبه 1398/01/29
نگاهی گذرا به کارنامه یک ساله شورای پنجم تهران

از نمره رد مردم تا تبدیل پایتخت به شهر خفته + مقایسه تهرانِ 84-85 با تهرانِ 96-97

  • کد خبر: ۵۹۴۶۷۱
  • تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۹ ق.ظ
  • گروه خبر: شهری
در حالی که از آغاز به کار شورای پنجم یک سال گذشته، نگاهی به کارنامه عملکرد این شورا نشان می دهد، نه در انتخاب دو شهرداری که طی این مدت بر سر کار آمده اند و نه در نظارت بر کار شهرداری، کارآمدی لازم را نداشته اند. شاید یکی از مهم ترین دلایل این ناکارآمدی سیاست زدگی بیش از حد مدیران شهری اخیر پایتخت است.
از نمره رد مردم تا تبدیل پایتخت به شهر خفته + مقایسه تهرانِ 84-85 با تهرانِ 96-97 به گزارش خبرنگار نیوزفا در شرایطی شورای پنجم وارد یک سالگی شده که طی 12 ماه گذشته مدیریت شهری اینقدر به حواشی پرداخته و تلاش کرده با دروغ افکنی زحمات مدیران شهری ادوار قبل را مخدوش کند و هرروز با یک ادعای ثابت نشده برای تشویش اذهان عمومی از یک روش استفاده کرده است که از اصل کار یعنی نظارت بر عملکرد شهرداری غافل شده در حالی که اگر طی این مدت بر کار متمرکز می شدند، بی شک اکنون شهرداری ارگانی رها شده و منفعل نبود که برای افتتاح یک در ورودی مترو که آن هم در دوره مدیریت قبل احداث شده، معاون شهردار با غرور حضور یابد یا برای افتتاح حمام ترکی و رستوران مراکشی در یکی از مناطق افتتاح یه برگزار شود. 12 ماه فرصت کمی نیست برای انجام اقدامات موثر، اما افسوس که به یغما رفت تا تهران تبدیل به شهر خفته شود.
درست است که در حوزه بزرگراه سازی، ساخت تقاطع های غیر همسطح و پل، فضای سبز و احداث بوستان، احداث خانه های دوچرخه، ساخت فرهنگسراها و مجموعه های ورزشی و ... اقدامات بسیاری در تهران تا قبل از شورای پنجم توسط شهرداری صورت گرفته اما شورای پنجم و به تبعه آن شهردار تهران می توانست حداقل پروژه هایی که پیشرفت شان در دوره قبل از مرز پنجاه درصد عبور کرده بود و حتی در برخی موارد به نود درصد هم رسیده بود را طی این یکسال به اتمام برساند تا مردم قضاوتی تا این حد منفی نسبت به مدیریت شهری اخیر نداشته باشند. برای اثبات این مدعا که در یک سال می شد شهرداری چه کارهایی انجام دهد، نگاهی به کارنامه محمدباقر قالیباف در یک سال ابتدایی حضور در شهرداری تهران خالی از لطف نیست.
بهره برداری از فاز اول پروژه میدان نور
در اواخر سال 84 تقاطعی غیر همسطح در منطقه 5 تهران در محل تقاطع بزرگراه شهید ستاری و امتداد بزرگراه آیت‌الله حکیم و بلوار آیت‌الله کاشانی تبدیل به تقاطع غیر همسطح شد. در گذشته میدان بزرگی به نام میدان نور در این محل قرار داشت که بار ترافیکی شدیدی را بر منطقه حاکم می کرد.
افتتاح تونل رسالت
پروژه ملی تونل رسالت که از 9 سال قبل پروژه اش آغاز شده بود اما پیشرفت قابل ملاحظه ای دراین ایام نداشت با مدیریت صحیح طی ده ماه حضور شهردار جوان تهران در 24 تیرماه 1385 با حضور رئیس جمهور، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر تهران به طور رسمی افتتاح شد.
بهره برداری از بلوار 35متری اندرزگو (تقاطع کامرانیه تا حکمت)
فاز اول بلوار ۳۵ متری شهید اندرزگو با صرف هزینه ای بالغ بر ۵۰۰ میلیارد ریال انجام شد. برای تملک و احداث فاز اول این پروژه که از تقاطع خیابان های شهید بازدار (کامرانیه) تا شهید سلیمانی (حکمت) ادامه پیدا کرده، بیش از ۵۲ هزار مترمربع عرصه مسکونی و تجاری به طول ۱۵۰۰ و عرض ۳۵ مترمربع به سطح معابر عمومی شمال تهران افزوده شده است.
 فاز یک بزرگراه شهید یاسینی
افتتاح این بزرگراه تا حد قابل‌توجهی ترافیک شرق تهران از جمله سه‌راه دماوند، خیابان دماوند و تهرانپارس را ساماندهی کرد. در فاز یک این پروژه حدود شش‌ونیم کیلومتر این بزرگراه با دو باند رفت و برگشت که هر باند سه لاین عبوری دارد، راه‌اندازی شد.
بهره برداری از پل هجرت
پل هجرت در مسیر شمال به جنوب بزرگراه افسریه قرار دارد. عملیات اولیه برای احداث این پل از سال ها پیش آغاز شده بود،اما به دلیل معارضان ملکی از سویی و وجود پادگان های مختلف از جمله پادگان ۰۱ ارتش از سوی دیگر، کار عمرانی آن به تعویق افتاده بود که با اقدامی جهادی این پل احداث شد تا در ترافیک خیابان اطراف، بزرگراه هجرت از جمله خیابان پیروزی و همچنین خیابان های منتهی به استادیوم تختی تاثیر بسزایی داشته باشد.
نصب مخازن جدید جمع‌آوری زباله در تهران
نصب مخازن جدید زباله در سطح شهر همزمان با اجرای طرح مکانیزاسیون خدمات شهری در پایتخت از ابتدای سال 85 آغاز شد  و قرارداد خرید 50 هزار مخزن جدید جمع آوری زباله با کارخانجات تولیدکننده داخلی و خارجی منعقد شد که طی ان در طول 10 ماه و با اجرای طرح مکانیزاسیون خدمات شهری 50 هزار مخزن 700 و 1100 لیتری جمع‌آوری زباله در شهر تهران نصب شد. برای هریک از این مخازن از  300 هزار ریال تا دو میلیون ریال هزینه شد.
از مانورهای تبلیغاتی تا افتتاح مجدد پروژه های افتتاح شده
به گزارش نیوزفا پروژه های متعدد دیگری مانند زیرگذر بنی هاشم، تقاطع غیر همسطح آزادگان با اتوبان تهران-کرج، پردیس تماشا، پل های فداییان اسلام و شهرزاد در تقاطع با اتوبان ازادگان، بزرگراه زین الدین حدفاصل سراج تا فلکه چهارم تهرانپارس، تقاطع غیرهمسطح کلاهدوز، احداث ایستگاه مترو امام حسین(ع)، ایستگاه مترو اتمسفر از خط5، ایستگاه مترو گلبرگ، احداث قسمت هایی از بزرگراه صیاد، راه  اندازی 12 سالن چندمنظوره در جنوب تهران، احداث بوستان 66 هکتاری افرا در جنوب تهران، ساخت تقاطع غیر همسطح شهران -‌ همت، احداث زیرگذر شهران، ایجاد نخستین مرکز کاهش رفتارهای پرخطر ویژه کودکان و نوجوانان، انجام فاز اول طرح سامان دهی قبور شهداء بهشت زهرا(س) و ساخت پل‌های سه راه نعمت آباد نیز طی یکسال اول حضور قالیباف در شهرداری تهران کلید خورده و در سال 1385 به بهره برداری رسیده است. این در حالی است که شهرداران منتخب شورای پنجم یا پروژه های افتتاح شده قبل را مجددا با شوء رسانه ای افتتاح کرده اند یا برای افتتاح پروژه های نه چندان با اهمیتی مانند افتتاح یک خانه موزه از چند روز قبل با در اختیار داشتن رسانه های زنجیره ای شوء تبلیغاتی راه انداخته اند. در حالی که با توجه به همراهی دولت با مدیریت شهری این یک سال فرصت خوبی بود تا ایستگاه های متعدد مترو افتتاح شود و پروژه هایی همچون زیرگذر آرش – اسفندیار که با پیشرفت بالغ بر 80 در صد تحویل مدیران شورای پنجم شد، به بهره برداری برسد.
شاید اوج درخشندگی کارنامه شورای پنجم افتتاح مجدد 6 کیلومتر از 22 کیلومتر مترویی که در خط 7 افتتاح شده بود و تنها برای سیاسی کاری توسط این شورا بسته شد، باشد. جالب است که برای احداث ایستگاه ها و خطوط مترو در مدیریت قبلی شهر تهران روند کار به اندازه ای سریع بود که تقریبا هر ماه شاهد افتتاح یک ایستگاه جدید بودیم اما در دوره اخیر بازگشایی خطی که فعال بوده 10 ماه زمان برد و درنهایت چیزی حدود یک چهارم آن زیربار مسافرگیری قرار گرفت.
عدم دقت کافی در انتخاب شهردار
شورای پنجم در انتخاب شهردار هم موفق عمل نکرد و نجفی را با تمام اگر و اماهایی که برای منصب شهرداری داشت، بر کرسی بهشت نشاند تا در کمتر از یکسال جایش را به شهردار بعدی بدهد. یکی از آفت های این تغییر مدیریت تضییع حقوق کارکنان شهرداری است. زیرا در حالی که اصلاح طلبان از ابتدای حضورشان در مدیریت شهری از ازدیاد نیروهای شهرداری در ناله و فغان بودند، در مقابل استخدام های بی رویه در شهرداری تهران که توسط مدیران منتخب نجفی صورت گرفت، سکوت کردند. با روی کار آمدن افشانی هم باز مدیران شهرداری تغییر کردند و هریک تعداد زیادی نیرو به سیستم تحمیل کرده و با استخدام این افراد در شهرداری باعث شدند هم بدنه فربه شود و هم نیروهای سابق شهرداری که برای کسب تجربه و آموزش شان هزینه شده بود یا تعدیل و اخراج شوند یا در گوشه ای روز را به بطالت گذرانده و کارآمدی برای شهرداری نداشته باشند.
مردم عملکرد شورای پنجم را ضعیف می دانند
به همین دلیل است که در همه نظرسنجی ها که اتفاقا اغلب توسط کانال ها و رسانه های طیف همسوی مدیریت شهری یعنی اصلاح طلبان صورت گرفته کارنامه اعضای شورای پنجم در یک سال گذشته از دید مردم کارنامه مردودی است. به عنوان مثال در نظرسنجی که اصلاحات پرس انجام داده  77درصد کاربران عملکرد شورای پنجم را ضعیف دانسته اند.
آفت نگاه سیاسی به حوزه شهری بر جان تهران
محمدرضا ملکشاهی راد نماینده مردم خرم آباد در مجلس دهم در گفت و گو با نیوزفا با پرداختن به عملکرد شورای پنجم شهر تهران گفت: با توجه به اینکه نزدیک به یک سال از آغاز فعالیت دوره جدید مدیریت شهری تهران می گذرد، هنوز اقدامات چشمگیری در زمینه خدمات شهری صورت نگرفته است. عملکرد اعضای این شورا در موضوع انتخاب شهردار تهران نیز ضعیف بود.
این عضو کمیسیون عمران مجلس اظهارکرد: خروجی اقدامات شورا معمولا باید به وسیله شهردار اجرایی شود. اما در عمل در دوره اخیر مدیریت شهری شاهد اتفاقات استخوان داری در این زمینه نبوده ایم.
این عضو کمیسیون عمران مجلس نگاه شورای شهر تهران را سیاسی دانست و گفت: نگاه سیاسی به حوزه شهری و رفاه عمومی مردم، ظلم به حق شهروندان است.
به گزارش نیوزفا، امیدواریم که در 3 سال باقی مانده از عمر شورای شهر فعلی تهران، پایتخت از شهری خفته و شهرداری از سازمانی منفعل و کاملا رها شده، خارج شده و به روزهای اوج گذشته بازگردند تا درنهایت کیفیت زندگی تهرانی ها ارتقا یابد.

لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/594671

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها