پنجشنبه 1398/01/29
اقبال شاکری در گفت و گو با نیوزفا تاکید کرد:

مدیران با مستندات درباره پروژه های عمرانی تهران اظهارنظر کنند نه با سیاست ورزی

  • کد خبر: ۵۹۳۰۵۲
  • تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۵:۳۲ ق.ظ
  • گروه خبر: شهری
عضو کمیسیون عمران شورای چهارم شهر تهران با بیان اینکه پرداختن به پروژه های عمرانی باید بر اساس گزارشات مستند و علمی باشد نه اظهارات صرفا رسانه ای، گفت: این نوع اظهارنظراتی که فاقد مستندات تهیه شده از مشاورین پروژه و معاونان عمرانی است، ره به جایی نمی برد و تنها سیاسی کاری است.
مدیران با مستندات درباره پروژه های عمرانی تهران اظهارنظر کنند نه با سیاست ورزی به گزارش نیوزفا شهردار تهران اخیرا اظهار نظرات جالب و البته قابل تاملی درباره پروژه های عمرانی شهر تهران دارد. مانند اظهارنظر درباره پروژه زیرگذر استاد معین است که گفته این پروژه باید دو ساله تمام می شده اما ده سال است به طول انجامیده است. گرچه همه مستندات و حتی اظهارات محلی حاکی از آن است که این پروژه سال 94 آغاز شده و در بد بینانه ترین حالت کمتر از سه سال از آغاز آن گذشته ضمن اینکه پیشرفت قابل توجهی هم تا مردادماه 96 داشته است.
نمونه دیگر این قبیل اظهارنظرات غیر کارشناسی در بازدید افشانی از پروژه امتداد بزرگراه شهید صیاد شیرازی شمال به طول 1250 متر و اتصال به اوشانی و بلوار ارتش ارائه شده است. شهردار اخیر تهران گفته این پروژه دو سالاست متوقف شد است. با یکی از مدیران سابق شهرداری که نخواست نامش فاش شود، در گفت و گو با خبرنگار نیوزفا ازفعالیت پروژه تا مردادماه 96 یعنی تا آخرین روزهایی که محمدباقر قالیباف سکان هدایت شهر را در دست داشت خبر داد و تاکید کرد: توقف پروژه حتما در دوره شورای پنجم صورت گرفته است، وگرنه تا مرداد96 این پروژه در حال اجرا بوده است.
در همین زمینه با اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران شورای چهارم شهر تهران گفت و گو کرده ایم.
این عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه روند فعالیت پروژه هایعمرانی در دوره چهارم شورای شهر به چه صورت بوده و آیا پروژه هایی داشته ایم که به گفته افشانی ده سال به طول انجامیده باشد در حالی که می شده 2 ساله اجرا شود، گفت: برای پاسخ واضح به این پرسش لازم است دو نکته مدنظر باشد؛ اول اینکه پروژه های عمرانی مستمر هستند و همه افرادی که در این حوزه فعالیت کرده اند می دانند که روند تندی را نمی توان برای این دست پروژه ها درنظر گرفت. حتی گاهی به دلیل عدم تخصیص منابع مالی کافی و بموقع ممکن است زمان انجام یک پروژه 2،3 برابر شود.
 شاکری با اشاره به گزارش سازمان برنامه بودجه درباره اجرای پروژه های این سازمان اظهارکرد: در این گزارش پروژه هایی مشاهده می شود که برای 3، 4 سال تصویب شده اند اما در عمل به دلایل گوناگون 8 سال زمان برده است. پس در کل کشور با چنین با تاخیر در بهره برداری از پروژه های عمرانی مواجه هستیم که باز براساس همان گزارش دلیل 50 درصد این تاخیرات به عدم بودجه مکفی باز می گردد.
وی با اشاره به اظهارات اخیر شهردار تهران درباره برخی پروژه های عمرانی خاطرنشان کرد: اینکه اعلام می شود پروژ ه ای باید زودتر به بهره برداری میرسیده، نمی تواند تخصصی و فنی باشد. زیرا لازم است تا گزارش لازم از روند انجام کار و موانع بر سر راه اجرای پروژه توسط مشاور پروژه و معاون عمرانی مربوطه ارائه شود تا بتوان مستندات را به رسانه ها ارائه داد.
شاکری تاکید کرد: در تهران تا پایان دوره چهارم شورای شهر پروژه های همگی بجز یکی دوتا که معارض محیط زیستی یا نظامی داشتند، فعال بوده اند و در حال اجرا به مدیریت شهری جدید تحویل داده شده اند.
عضو کمیسیون عمران شورای چهارم با پرداختن به دومین نکته ای که بای درخصوص روند اجرای پروز های عمرنی مدنظر قرار داد، گفت: در بعضی مواقع پروژ های تعریف می شود که به دلیل تصمیمیات قانونی شهری یا حتی کشوری ممکن است دیگر اجرای آن ضرورتی نداشته باشد. این اتفاق اغلب درباره پروژه های شهری که کوچک مقیاس تر نسبت به کشوری ها هستند، بیشتر اتفاق می افتد. به عنوان مثال اضافه شدن منطقه 22 به مناطق پایتخت اجرای برخی پروژه ها در دیگر مناطق را تحت تاثیر قرار داد ضمن اینکه باعث اجرای پروژه های جدید شد.
این استاد دانشگاه ادامه داد: بنابر مواردی که مطرح شد، پرداختن به زمان اجرای پروژه ها بااین سبک و سیاق تنها سیاسی کاری است و مدیران ما باید از این گفتمان دوری کنند. لازم است حتما گزارش علمی بر پایه مستندات بخواهند و بعد اظهارنظر کنند تا خدایی ناکرده مثل برخی مواردی که مطرح شده دچار اشتباه نشوند.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/593052

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها