شنبه 1397/12/04

رانت‌خواران با بورس کالا مخالفت می‌کنند

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس گفت: در شرایطی که نوسانات ارزی تاثیرات منفی براقتصاد گذاشته وبازارهای کالایی نیزمتاثر از رشد بهای ارز ملتهب شده، انتقادبرخی افراد از بورس کالا که ازشفافترین نهادهای اقتصادی کشور است، امری طبیعی بوده و جای تعجب ندارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، حسین نیازآذری با بیان این مطلب گفت: عمده مشکلات فعلی کشور از نبود شفافیت ایجاد شده است، از این رو در حوزه بازار کالاها هرچه عرضه ها و معاملات را به سمت بورس هدایت کنیم، در راستای شفافیت قدم برداشته ایم و از سوء استفاده عده ای رانتخوار از شرایط خاص اقتصادی کشور جلوگیری می کنیم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس افزود: بورس کالا بهترین مکان برای انجام مبادلات کالایی و آگاهی بخشی به جامعه است و می تواند دقیق ترین اطلاعات را در خصوص بازارهای مختلف و همچنین مسوولان سیاستگذار قرار دهد؛ چرا که در بورس اطلاعات گسترده ای شامل قیمت ها، حجم عرضه و تقاضا و میزان معاملات قابل ارایه است و وجود همین اطلاعات در بورس، شفافیت ها را در اقتصاد افزایش می دهد.

این نماینده مجلس اضافه کرد: ریشه التهابات و نوسانات قیمتی در اوضاع کلان اقتصادی و سیاسی خلاصه می شود و ریسک سیستماتیک ناشی از آن قابل ارزیابی و سنجش نیست. حال آنکه در همین شرایط پر ریسک نیز اگر مبادلات کالاها در فضایی غیر شفاف انجام شد، فسادهای عظیم و تشدید التهاب ها به وجود می آمد.

وی ادامه داد: وقتی در بورس کالا آمارها برای همگان شفاف است، یعنی مسوولان می توانند نسبت به تنظیم و اصلاح روند ها اقدام کنند براین اساس برخی گروه های خاص همواره با شفافیت و عرضه کالاها در بورس مشکل دارند.

نیازآذری افزود: لازم است مسوولان با تصمیم گیری درست در روند معاملات بورس کالا، اعتماد صنایع را جلب کنند تا در سال حمایت از کالای ایرانی شاهد توسعه تولید با وجود تحریم ها باشیم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: با نگاهی به کارنامه چندین ساله بورس کالا مشاهده می کنیم که شفافیت و رقابت، ارمغان این بورس برای اقتصاد کشور بوده اما امروز به بهانه التهاب های ارزی که همه اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده، عده ای سعی در تخریب بورس کالا دارند که نیت این افراد جز بهره مندی را رانت در فضای غیرشفاف اقتصادی نیست.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/591510

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها