شنبه 1397/12/04

ارتباط ابتلا به دیابت نوع۱ و بیماری قلبی

تحقیق جدید نشان می دهد افراد مبتلا به دیابت نوع۱، بخصوص افرادی که قبل از ۱۰ سالگی مبتلا به این بیماری می شوند، در معرض ریسک بالا مشکلات قلبی و مرگ زودهنگام قرار دارند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، در این مطالعه بیش از ۲۷ هزار فرد مبتلا به دیابت نوع۱ در سوئد به مدت میانگین ۱۰ سال تحت نظر بودند. این گروه از افراد با گروه کنترل متشکل از بیش از ۱۳۵ هزار فرد بدون دیابت مقایسه شدند.

پژوهشگران دریافتند افراد مبتلا به دیابت نوع۱ به مراتب بیش از دیگران در معرض مشکلات قلبی بودند.

«آراز راوشانی»، عضو تیم تحقیق از دانشگاه گوتنبرگ سوئد، در این باره می گوید: «باوجودیکه ریسک نسبی بیماری قلبی-عروقی بعد از تشخیص اولیه دیابت افزایش می یابد، اما ریسک قطعی آن پایین است.»

نتایج نشان می دهد در مقایسه با گروه کنترل، بیماران مبتلا به دیابت قبل از سن ۱۰ سالگی ۳۰ برابر بیشتر در معرض ریسک مشکلات جدی قلب قرار دارند. این ریسک در بین افرادی که بین سنین ۲۶ تا ۳۰ سال مبتلا به دیابت نوع۱ تشخیص داده می شوند، حدود ۶ برابر بیشتر است.

همچنین افرادی که در جوانی مبتلا به دیابت می شوند چهار برابر بیشتر در معرض مرگ زودهنگام به هر دلیلی هستند و ریسک مرگ شان به دلیل بیماری قلبی، بیش از ۷ برابر بیش از گروه کنترل است.

یافته ها نشان داد افراد مبتلا به دیابت در سنین ۲۶ تا ۳۰ سال، ۳ برابر بیشتر در معرض مرگ ناشی از بیماری قلبی یا دلایل دیگر هستند.

به گفته راوشانی، «به نظر می رسد سن شروع بیماری فاکتور مهمی برای احتمال زنده ماندن و همچنین عوارض قلبی-عروقی در سنین بزرگسالی است. از اینرو باید درمان های زودهنگام با داروهای محافظ قلب در نظر گرفته شود.»

دیابت نوع۱، دومین بیماری مزمن شایع در بین کودکان است و بروز این بیماری از دهه ۱۹۸۰ در بین کودکان ۱۴ سال به پایین هرساله ۳ درصد افزایش یافته است.

 


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/590428

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها