شنبه 1397/12/04

افت سهام بانک‌های آمریکا و اروپا

با تعمیم تنش‌های ترکیه به بازار‌های مالی جهان و کاهش ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران، سهام بانکی آمریکا و اروپا برای سومین جلسه متوالی افت کرد.
با تعمیم تنش‌های ترکیه به بازار‌های مالی جهان و کاهش ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران، سهام بانکی آمریکا و اروپا برای سومین جلسه متوالی افت کرد.

لیر ترکیه با نگرانی از کنترل بیش از حد رئیس‌جمهور این کشور، رجب طیب اردوغان، بر قوانین مالی و بدتر شدن روابط با آمریکا ، تنها در روز دوشنبه، ۱۲ درصد از ارزش خود در برابر دلار را از دست داد و به پایین‌ترین نرخ تاریخ خود رسید، هرچند در معاملات روز سه‌شنبه با اقدامات بانک مرکزی این کشور، نرخ لیر تا ۷ درصد رشد کرد.

اما در جلسه اخیر معاملات وال‌استریت، بخش مالی اس‌اندپی۵۰۰ بیشترین افت را داشت که عمده علت آن سقوط سهام بانک ‌های بزرگ آمریکا با گسترش تنش‌های ترکیه در بازار‌های مالی جهان بود. شاخص بانکی اس‌اندپی ۰.۹ درصد افت کرد و ضرر خود در ۳ جلسه متوالی را به ۳ درصد رساند.

بانک‌های آمریکا یی که بیشتر از همه در معرض آسیب‌پذیری از بحران ترکیه بودند با بیشترین سقوط سهام روبرو شدند؛ گلدمن‌ساکز ۱ درصد، بانک نیویورک ملون ۱.۴ درصد و بانک آمریکا ۱.۹ درصد سقوط کردند.

درحالی‌که به نظر می‌رسید بانک‌های آمریکا کمتر در معرض آسیب‌پذیری قرار داشته باشند، سرمایه‌گذاران نگران این بودند که بحران ترکیه به آن سوی مرز‌های آن هم سرایت کند. این بانک‌ها خدمات تبادل ارز خارجی و صدور اوراق خزانه‌داری را برای ۱۰ موسسه مالی برتر ترکیه انجام می‌دادند.

در اروپا هم با وحشت سرمایه‌گذاران از سرایت مشکلات مالی ترکیه به منطقه یورو، شاخص سهام بانک ی اروپا ۱.۶ درصد سقوط کرد. این شاخص که برای چهارمین جلسه متوالی سقوط می‌کند، به پایین‌ترین سطح امسال خود نزدیک شد.

سهام بانک ‌های بی‌بی‌وی‌ای اسپانیا، بانک آی‌ان‌جی آلمان و یونی‌کردیت ایتالیا که همگی شعبه‌هایی در ترکیه دارند، بیش از ۳ درصد سقوط کرد. سهام بانک بی‌ان‌پی پاریباس هم ۱ درصد از ارزش خود را از دست داد.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/590364

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها