چهارشنبه 1398/02/04
در گفت و گو با نیوزفا تاکید شد؛

قانون حمایت از کودکان سدی محکم مقابل بهره کشی از کودکان توسط پیمانکاران مدیریت شهری

  • کد خبر: ۵۸۲۱۷۸
  • تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۴:۰۴ ق.ظ
  • گروه خبر: شهری
گروه مجلس و شورا: رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران وجود قوانین شفاف و صریح در زمینه حقوق کودکان را عاملی بازدارنده در بهره کشی از کودکان در بخش پیمانکاران مدیریت شهری دانست.
قانون حمایت از کودکان سدی محکم مقابل بهره کشی از کودکان توسط پیمانکاران مدیریت شهری

الهام فخاری در گفت و گو با خبرنگار نیوزفا با اشاره به تلاش های شورای شهر تهران در همفکری با فعالان حوزه مدنی و نمایندگان مجلس جهت تصویب این طرح گفت: ما همه تلاش خود را در بخش مدیریت شهری با تکیه بر این مصوبه جدید خواهیم کرد تا از حقوق کودکان و نوجوانان حمایت شود.

 وی با اشاره به مساله کودکان کار و بهره کشی از آنها توسط برخی از پیمانکاران به خصوص در زمینه مدیریت پسماند و فضای

 سبز در شهرداری گفت: کمیته اجتماعی شورای شهر در مورد شرایط پیمانکارانی که می توانند در قراردادهای شهرداری شرکت کنند و نیز عدم به کارگیری آنها از کودکان به عنوان کارگر پنهان یا آشکار، مصوبه های صریح تر و دقیق تری وضع خواهدکرد. از طرفی وجود قانون شفاف و صریح کمک می کند که ما  در مورد همه کودکان و نوجوانان به ویژه از طریق  مصوبه «شهر دوستدار کودک» روادارانه تر و با توجه بیشتر و دقیق تر نسبت به حقوق همه کودکان و نوجوانان برای برخورداری  از فرصت ها، عرصه ها و فضاهای شهری و مناسب سازی آنها بتوانیم عمل کنیم و گزارش کار موثرتری داشته باشیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در مورد عدم بکارگیری کودکان و نوجوانان در مدیریت پسماند شهری، بازوی عملی و انتظامی 

وجود دارد یا خیر گفت: در مورد مدیریت پسماند شهری طبق گزارشات و بررسی های انجام شده در واقع یک پیمانکار رسمی و ثبت شده در قرار داد وجود دارد اما بعضی از آنها با پیمانکارهای نامریی و رده دوم و سوم کارشان را تقسیم می کنند که آنها به تعهدات قانونی قرارداد که شامل عدم به کارگیری از کارگران زیر سن قانونی است، پایبند نیستند و سیستم های نظارتی هم دسترسی مستقیم به آنها ندارند. کاری که در این زمینه باید بشود این است که پیمانکار اصلی قادر به دور زدن سیستم و واسپاری کار در شکل غیر رسمی نباشد. البته شهرداران برخی مناطق به طور جدی با این موضوع برخورد کرده و نظارت دقیق تری داشته اند و در مواردی که از قانون تخطی شده است قرارداد کاری را لغو کرده اند اما این امر هم نظارت مشترک شورای شهر و نهادهای مدنی و بخش نظارتی شهرداری را می طلبد که ما بتوانیم یک سامانه نظارتی مناسب و کارا را به سرانجام برسانیم.

این عضو کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران تصریح کرد:  این لایحه در خصوص خشونت علیه کودکان نیز گام موثری برداشته و  نسبت به  کلی گویی هایی  که قبلا وجود داشته لایحه دقیق تری است.

فخاری ابراز امیدواری کرد، با تضمین اجرای قانون از طریق سامانه های نظارتی ، سامانه اورژانس اجتماعی کودک و نوجوان و مواردی از این دست برای متخلفین، مجازات قانونی سنگین پیش بینی شود.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/582178

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها