جمعه 1398/02/06
نیوزفا تعریف جدید «کارآمدی» از نگاه میر لوحی را بررسی می کند؛

وقتی دادن حقوق کارمندان افتخار می شود و نشانه «کارآمدی»!

  • کد خبر: ۵۷۹۵۵۶
  • تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۷ - ۰۴:۲۴ ق.ظ
  • گروه خبر: شهری
یکی از اعضای شورای پنجم شهر تهران اخیرا در تعریف جدیدی از «کارآمدی» مدعی شده است، کارآمدی از منظر اصولگرایان تشکیل خانه مداحان و هیات است و آنها برنامه هایشان را در خانه مداحان سامان می‌دهند، اما از نظر اصلاح طلبان نشاط اجتماعی است و آنها برنامه های شان را در خانه هنرمندان و در فضاهای فرهنگی سامان می دهند. در همین راستا نگاهی گذرا به کارنامه مدیریت شهری در دوره محمدباقر قالیباف می تواند مانع از تحریف معنای واژه ها در مدیریت جدید شهر تهران باشد.
وقتی دادن حقوق کارمندان افتخار می شود و نشانه «کارآمدی»!

به گزارش خبرنگار نیوزفا، محمد میرلوحی در گفت و گویی با «شهر ایران» مدعی شده است تعریف کارآمدی از منظر اصولگرایان با اصلاح طلبانی که اکنون سکان هدایت شهر را در دست گرفته اند، متفاوت است.

وی در تشریح این ادعایش گفته اصولگرایان تشکیل خانه مداحان را کارآمدی می دانند، این در حالی است که اگر ایشان کمی زمان می گذاشت و شرایط پایتخت را بررسی می کرد و سپس اظهارنظر می کرد بی شک متوجه می شد که در دوران 12 ساله مدیریت شهری محمدباقر قالیباف به عنوان شهردار منتخب شوراهای دوم، سوم و چهارم، تنها در حوزه سینماها شاهد افزایش  5هزارتایی صندلی ها بودیم. به عبارت ساده تر اگر اصولگرایان به مداحان توجه داشته اند به ساخت سینما هم توجه کرده اند.

مدیریت شهری تهران تا قبل از شهریور 96 با راه اندازی 4 هزار و 571 کانون مردمی فعال در مناطق و مراکز سازمان فرهنگی تلاش کرد تا حضور مردم را در تصمیم گیری های فرهنگی مربوط به محلات و مناطق تثبیت کند. راه اندازی 57خانه فرهنگ و 11 فرهنگسرا، 7 مجتمع فرهنگی و هنری، یک مرکز تخصصی آفرینش های ادبی، تاسیس 4 موزه و مرکز تخصصی هنرهای تجسمی، 6 خانه موزه شهید، 28 نگارخانه و 97 کتابخانه به غیر از کتابخانه های مشارکتی و مستقر در سراهای محلات، احداث پروژه بزرگ باغ کتاب تهران، ساخت پردیس تئاتر خاوران و... تنها بخشی از اقداماتی است که در جهت افزایش سرانه فضاهای فرهنگی درتهران صورت گرفته که اکنون میرلوحی مدعی است، اصلاح طلبان در فضاهای فرهنگی برنامه های شان را سامان دهی می کنند!

این عضو شورای شهر مدعی شده است اصلاح طلبان برخلاف اصولگرایان به نشاط اجتماعی اهمیت می دهند، در حالی که ساخت  ۱۵۸سالن ورزشی چند منظوره، ۵۸ مجموعه آبی، افزایش سرانه پارکی –تفرجگاهی تهران به اندازه تاریخ پایتخت و... در مقابل کارنامه خالی یک ساله اخیر اصلاح طلبان پرواضح است که کدام یک بیشتر به نشاط اجتماعی اهمیت می دهند.

ای کاش رییس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات شورای اسلامی شهر تهران حداقل اظهارات همکارانش در شورا را مطالعه می کرد و سپس داد سخن می داد. زیرا ایشان حتی نمی داند 1300 ملک در اختیار افراد قرار نگرفته است، بلکه واگذاری املاک و مستغلات به حوزه های های فرهنگی مانند کتابخانه، مسجد، حسینیه و دارالقران و حوزه های اجتماعی برای نگهداری از سالمندان، ترک اعتیاد، آسیب های اجتماعی و ... به موسسات و برای بهره برداری کوتاه مدت و قابل تمدید صورت گرفته است که این وظایف در قانون مجلس و آیین نامه مصوب هیات دولت وجود دارد و شهرداری را مکلف به در اختیار گذاشتن این گونه اماکن کرده است.

جای تاسف دارد که در حال حاضر اینقدر سطح خدمات رسانی در مدیریت شهری پایین آمده است که معاون اجرایی شورای پنجم شهر تهران به پرداخت حقوق و اضافه کار کارمندان افتخار می کند و آن را از موفقیت های مدیران اصلاح طلب  می داند. به عبارت ساده تر در حالی که در گذشته ماهی یک ایستگاه مترو افتتاح می شد اکنون انجام امور عادی مایه مباهات شده است. گرچه با روی کار آمدن شورای پنجم با اتخاذ تصمیمی سیاسی 22کیلومتر افتتاح شده از خط 7 مترو بسته شد اما همگان شاهد بودند که بعد از قریب به 9ماه که قرار به بازگشایی شد تنها 5 کیلومتر آن در اختیار مردم قرار گرفت. حال این سوال به ذهن متبادر می شود که کارآمدی معنای واقعی اش چیست؟!

مدام گفته می شود پروژه های نیمه تمام در شهر میراث مدیریت قبلی برای مدیریت جدید شهر تهران است اما کسی نمی پرسد که همین پروژه ها چطور تا 31مرداد96 در حال تکمیل بودند و به یکباره از اول شهریور96 به بهانه نبود بودجه متوقف شدند؟ مگر می شود یک شبه و یا حتی یک ماهه بودجه پروژه هایی در این سطح به صفر برسد؟ نمونه بارز آن زیرگذر آرش-اسفندیار است که با پیشرفت بالای 95 درصد در شهریورماه96 تحویل مدیران تهران شد اما تا پایان سال 96 خبری از بهره برداری از آن نشد.

مطلب دیگری که میرلوحی بر آن تاکید داشته استخدام های صورت گرفته در شهرداری تا قبل از سال 96 است اما ایشان نگفته به چه دلیل طی کمتر از یک سال اخیر در حالی که تعداد بالایی از کارکنان شهرداری تعدیل شده اند، صدها نفر آن هم با قرارداد خدمات اداری شهر و با پست های بالا به سیستم شهرداری وارد شده اند؟ آیا این هم تعریف جدیدی از کارآمدی است؟

به گزارش نیوزفا، گودرزی معاون مالی و اقتصاد شهری قالیباف بارها تاکید کرده که کل بدهی شهرداری تهران طبق مستندات ارائه شده، در دوره قبل 16 هزار میلیارد تومان است‌ و اگر مدیران جدید اسنادی از بدهی 52هزار میلیاردی شهرداری در دوره قبل در اختیار دارند بهتر است برای تنویر افکارعمومی حتما آن را منتشر کنند، اما باز هم بدون ارائه هیچ سندی اعضای شورای پنجم شهر تهران این ادعا را بدون سند تکرار می کنند تا شاید کارآمدی معنای جدیدی بیابد!

ای کاش معاون اجرایی شورای شهر تهران اعلام می کرد، طی دوره اخیر مدیریت شهری برای حمل ونقل عمومی، آلودگی هوا، ترافیک و محیط زیست چه اقدامی شده که ایشان در پیشگاه خداوند و مردم و رای دهندگان سرفراز است؟

 


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/579556

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها