دوشنبه 1397/11/01

ضرورت مقابله با تغییرات هیجانی قیمتی

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه در یک جنگ اقتصادی قرار گرفته‌ایم، گفت: وارد فضایی شده‌ایم که نباید اجازه دهیم از لحاظ تغییرات و افزایش قیمت‌ها ، تغییرات هیجانی قیمتی اتفاق بیفتد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، شهرام میرآخورلو غروب چهارشنبه در پنجمین همایش اعطای گواهینامه استانی رعایت حقوق مصرف کنندگان استان گیلان در رشت، با بیان این مطلب افزود: در این جنگ اقتصادی نباید تحریم های داخلی را با دست خود ایجاد کنیم و دچار رفتارهای هیجانی شویم.

وی تصریح کرد: تهییج افکار عمومی با افزایش تقاضاهای کاذب، موجب افزایش قیمت کالاها می شود و حتی ممکن است در پاره ای مواقع، بدلیل بی اعتمادی به بازار، کالاهایی بیشتر از میزان مصرف خریداری شود.

میرآخورلو با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه بدون آنکه اتفاق خاصی در بازار رخ داده باشد، ادامه داد: اگرچه بخشی از افزایش قیمت ها ناشی از نوسانات نرخ ارز است اما چرا با جمع کردن کالاها و پرهیز از توزیع آن، به افزایش قیمت ها و بحرانی شدن اوضاع دامن می زنیم؟ مگر چه اتفاقی افتاده که مسکن افزایش قیمت جهشی داشته است؟

معاون سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان خاطرنشان کرد: بایستی در یک اقدام ملی، فراجناحی و فرابخشی دست به دست هم دهیم و مانع از ایجاد بحران شویم؛ اعتقاد راسخ داریم حمایت از تولیدکننده، منجر به حمایت از مصرف کننده می شود.

به گفته میرآخورلو، رئیس جمهوری تاکید ویژه دارد که هیچ کالا و خدمتی نباید بیش از 10 درصد افزایش قیمت داشته باشد.

وی به ایجاد اختلال در جریان توزیع کالا اشاره و اضافه کرد: اختفا و احتکار کالا ، گرانفروشی، عدم درج قیمت و توزیع خارج از شبکه شکل گرفت که این موارد، بمعنای تضییع حقوق مصرف کننده است، چرا کالاها از بازار جمع آوری و در انبارها ذخیره می شود؟

معاون سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به دسته بندی و اولویت بندی گروه های کالایی بیان کرد: نباید از شرایط نگرانی داشت؛ کالاها را براساس ضروری و اساسی بودن آنها دسته بندی کرده، در اولویت قرار داده و بر این اساس، قیمت کارشناسی مشخص می شود.

وی با بیان اینکه سطح عمومی انتظار مصرف کنندگان بعد از اعلام اسامی بهره مندان از ارز 4200 تومانی بالا رفته، گفت: اگر کسی در این خصوص تخلفی مرتکب شده یا کالایی را با ارز مرجع دریافت و پس از آن گرانفروشی کرده، باید اعلام شود.

میرآخورلو در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به همایش اعطای گواهینامه استانی رعایت حقوق مصرف کنندگان گیلان افزود: توجه به خدمات حین و پس از فروش، صادرات محور بودن، نداشتن پرونده تخلف اقتصادی در سازمان صنعت، معدن و تجارت و توجه به شکایت های مشتریان از ویژگی های واحدهای برتر در حمایت از حقوق مصرف کنندگان بوده است.

در پایان این مراسم برترین ها در رعایت حقوق مصرف کنندگان تجلیل شدند.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/578391

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها