دوشنبه 1397/11/01

خرید گندم از مرز 6میلیون تن گذشت

مدیرکل بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: میزان خرید گندم از ابتدای فصل برداشت در سطح 31 استان کشور تاکنون به 6 میلیون تن رسید که ارزش آن بالغ بر 78 هزار میلیارد ریال است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «سید مومن نیافر» اظهار داشت: بررسی ها نشان می هد از مجموع ارزش گندم خریداری شده، مبلغ 42 هزار میلیارد ریال از پول گندمکاران که معادل 57 درصد می شود به حسابشان واریز شده و در صورت تامین اعتبار، بقیه مطالبات نیز پرداخت می شود.
وی تصریح کرد: اکنون استان های خوزستان با یک میلیون و 130 هزارتن، گلستان با 920 هزارتن و فارس با 612 هزارتن و کرمانشاه با 406 هزارتن، رتبه های اول تا چهارم خرید گندم را به خود اختصاص داده اند.
نیافر افزود: امسال نیز مانند سال های گذشته پول گندمکاران با عاملیت بانک کشاورزی از سوی دولت پرداخت می شود و برای سهولت در کارها، گندمکاران در اقصی نقاط کشور که شعب و خودپردازهای بانک کشاورزی مستقر باشد، می توانند پول خود را دریافت کنند.
به گفته این مقام مسئول، اکنون عملیات خرید گندم توسط یک هزارو 100 مرکز خرید ملکی، غیرملکی و موقت انجام می شود.
گندم از کالاهای اساسی در ایران به شمار می رود که هر ساله خرید تضمینی آن از اواخر اسفندماه از شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان و مناطق گرمسیر آغاز و تا اواخر مهرماه در دیگر استانهای سواحل خزر و سردسیر ادامه دارد.
پیش بینی می شود امسال 13.4 میلیون تن گندم در کشور تولید و 10 میلیون تن آن توسط دولت خریداری شود که بر اساس مصوبه شورای اقتصاد در سال زراعی 97 نیز همانند پارسال، هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید 2 درصد به مبلغ 13 هزار ریال (یکهزار و 300 تومان) و گندم دوروم 13 هزار و 300ریال (یکهزار و 330ومان) خریداری شود.
چندی پیش مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد: تاکنون بیش از 140 هزارتن بذر گندم برای کشت بعدی خریداری شده است.
پارسال نزدیک به 9 میلیون تن گندم به ارزش بیش از 114 هزار میلیارد ریال از گندمکاران سراسر کشور خریداری شد و با توجه به ذخایر سال 1395 همچنان خودکفایی در تولید این محصول استمرار پیدا کرد.
سال 1395 نیز 14 میلیون و 590 هزار تن گندم تولید و 11 میلیون و 525 هزار تن به ارزش بیش از 145 هزار میلیارد ریال خریداری شد.
سال زراعی از ابتدای مهرماه هر سال آغاز می شود و تا پایان شهریور سال بعد ادامه دارد.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/578257

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها