دوشنبه 1397/11/29

داروهایی که استخوان های شما را نابود می کند

استفاده از دوزهای بالای برخی داروها در دراز مدت می تواند به از دست دادن استخوان ها یا ضعیف شدن آنها دامن بزنند.
<a class='no-color' href='http://newsfa.ir/'>دارو 
</a>هایی که <a class='no-color' href='http://newsfa.ir/'> استخوان </a> های شما را نابود می کند

از دست دادن استخوان یا همان پوکی استخوان یک روند دردناک و ناتوان کننده است و ضرورت دارد بیماران در مورد عوارض جانبی هر گونه دارو ی مصرفی از سوی مراقبین بهداشتی و پزشکان مطلع باشند.

برخی از دارو های پرخطر برای ابتلا به پوکی استخوان از این قرارند:

گلوکوکورتیکوئیدها یا کورتیکواستروئیدها: اشکال خوراکی و داخل وریدی این دارو ها از جمله کورتیزون، دگزامتازون، متیل پردنیزولون و پردنیزون برای درمان آسم، آرتریت روماتوئید، بیماری کرون، لوپوس، آلرژی، سرطان و سایر شرایط می تواند منجر به پوکی استخوان شود. البته خطر پوکی استخوان بستگی به مدت زمان و قدرت دارو دارد به عنوان مثال مصرف دارو های استروئیدی 5 میلی گرم یا بیشتر به مدت سه ماه یا بیشتر می تواند خطر از دست دادن استخوان ها را افزایش دهد. مصرف کنندگان این دارو ها باید در مورد انجام آزمایش تراکم استخوان با پزشک خود مشورت کنند.

هورمون درمانی: دارو های مورد استفاده در درمان اختلالات تیروئید باید به دقت تحت نظارت مصرف شوند. استفاده از دوزهای بالاتر این دارو ها برای درمان سرطان تیروئید می تواند افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان را به همراه داشته باشد. هورمون آزاد کننده گنادو تروپین برای درمان اندومتریوز، سرطان پروستات یا ناباروری در زنان استفاده می شود و می تواند منجر به پوکی استخوان شود.

دارو های ضد تشنج: صرع یک بیماری مزمن عصبی است که در صورت عدم درمان نتایج تهدید کننده زندگی دارد اما دارو های مورد استفاده برای درمان آن مانند فنی توئین یا فنوباربیتال، می تواند منجر به پوکی استخوان شود. خطر این عارضه جانبی در هر فرد متفاوت است.

دارو های ضد افسردگی: مهارکننده های بازجذب سروتونین یک کلاس از دارو های ضد افسردگی هستند که برای درمان اختلالات عمده افسردگی و اضطراب به کار می روند. این دارو ها از قبیل فلوکستین، سرترالین، سیتالوپرام، پاروکستین، داپوکستین و ... در دوزهای بالا و در دراز مدت سلامت استخوان ها را تهدید می کنند.

دارو های دیگر: دارو هایی از قبیل آنتی اسیدها حاوی آلومینیوم برای درمام سوزش سر دل، دارو های شیمی درمانی، هپارین برای جلوگیری از لخته شدن خون، فوروزماید برای درمان نارسایی قلب، متوترکسات، برای درمان سرطان و آرتریت روماتوئید، و ... نیز از دارو های پرخطر دیگر برای تهدید سلامت استخوان هستند.

دریافت کافی کلسیم از منابع غذایی و یا مکمل های کلسیم برای به حداقل رساندن عوارض این دارو ها لازم است. موسسه ملی پوکی استخوان ایالات متحده توصیه می کند زنان 50 ساله و یا جوان تر باید روزانه هزار میلی گرم کلسیم دریافت کنند. این میزان در زنان بالای 50 سال 1200 میلی گرم است. مردان 70 سال یا جوان تر باید روزانه 1000 میلی گرم کلسیم و مردان بالای 71 سال 1200 گرم کلسیم دریافت کنند. علاوه بر کلسیم بزرگسالان زیر 50 سال باید 400 تا 800 واحد ویتامین دی و بالای 50 ساله ها 800 تا 1000 واحد از این ویتامین را دریافت کنند.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/575766

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها