سه شنبه 1397/12/28
نیوزفا در گفت و گو با کیان پور بررسی کرد؛

آیا قیمت مسکن کاهش می یابد؟

  • کد خبر: ۵۷۴۶۴۹
  • تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۳ ق.ظ
  • گروه خبر: شهری
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت برای کنترل اجاره بها و به طور کلی تعادل سازی بازار مسکن سیاست دستوری ندارد، گفت: وقتی نرخ تورم اجاره بهای مسکن در کلان شهرها از جمله تهران از سوی مسئولان بخش مسکن تک رقمی اعلام می شود اما در بازار مسکن تورم بیشتر دو رقمی است تا تک رقمی، تنها یک نتیجه به ذهن متبادر می شود آن هم اینکه سیاست های مسکن دولت با واقعیت بازار مسکن فاصله معناداری دارد.
آیا قیمت مسکن کاهش می یابد؟

مجید کیان پور در گفت وگو با نیوزفا، با تاکید بر اینکه وقتی دولت نرخ تورم را تک رقمی اعلام می کند به این معناست که مسکن نیز که در سبد خانوار قرار دارد از نرخ تک رقمی تورم برخوردار است، تصریح کرد: آنچه امروز در زمینه رشد مضاعف و حباب گونه بهای مسکن چه در بخش عرضه و چه اجاره خودنمایی می کند، کاهش نرخ سپرده های بانکی است به طوری که هرگاه دولت نرخ سپرده های بانکی را کاهش می دهد شاهد جهش قیمت ها در بخش مسکن هستیم. پس اینکه دولت اعلام می کند در این زمینه در تلاش است، چندان کارآیی ندارد و تنها افزایش نرخ سپرده های بانکی می تواند مانع ادامه رشد قیمت ها در بازار مسکن باشد.

این نماینده مجلس دهم با تاکید بر اینکه تنها دولت مسئول کنترل قیمت های بازار مسکن است، خاطر نشان کرد: یکی از مشکلات دولت دهم و یازدهم این است که در زمینه مسکن سیاست دستوری برای کنترل اجاره بها ندارد و فرض را بر این گذاشته که عرضه بالا راه حلی برای کاهش قیمت هاست، در حالی که افزایش میزان عرضه خود عامل تشویقی برای رشد آمارهای مهاجرت می شود نه کاهش بهای مسکن.

این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی متذکر شد: در شرایط کنونی که بازار بورس و ارز و طلا به دلیل نوسانات لحظه ای از ثبات و تعادل منطقی برخوردار نیستند، اگر دولت به بحث اجاره بهای مسکن وارد نشود، کنترل قیمت ها در مدت طولانی مشکلات عدیده ای ایجاد می‌کند.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/574649

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها