پنجشنبه 1397/12/02

درمان فیبروز ریه با ارزان‌ترین داروی درمان دیابت

مطالعات جدید محققان آلاباما در بیرمنگام نشان می‌دهد داروی متفورمین که رایج‌ترین و ارزان‌ترین داروی درمان دیابت است، روند رشد فیبروز ریه را معکوس می‌کند و می‌تواند در درمان این عارضه مورداستفاده قرار گیرد.این مطالعه حیوانی نشان می‌دهد متفورمین سوخت‌وساز سلول‌ها را هدف قرار می‌دهد و از این طریق می‌تواند در درمان فیبروز مؤثر باشد.

فیبروز ریه به معنی تشکیل بافت فیبروز در ریه است. معمولاً این عارضه با علائمی مانند کوتاهی تنفس ، سرفه مزمن، تنگی نفس، خستگی، بی‌اشتهایی و کاهش وزن و کاهش توان تأمین اکسیژن بدن ظاهر می‌شود و به‌راحتی از طریق عکس رادیوگرافی و تغییرات عملکرد در تست‌های ریوی و سی‌تی‌اسکن ریه قابل‌تشخیص است. تشخیص قطعی با نمونه‌برداری ریه انجام می‌شود.

فیبروز ریوی ایدیوپاتیک شایع‌ترین نوع فیبروز ریه است. این بیماری مزمن و کشنده باعث پیشرفت تدریجی بافت فیبروز در ریه می‌شود و توان تبادل اکسیژن توسط ریه را کاهش می‌دهد. بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا، حدود 50 هزار مورد جدید ابتلا به این بیماری بین افراد 50 تا 70 ساله در آمریکا تشخیص داده می‌شود و تا امروز هیچ درمان مؤثری برای آن شناخته‌نشده است.

مطالعات جدید محققان دانشگاه آلاباما نشان می‌دهد آنزیمی به نام AMPK وجود دارد که سوخت‌وساز و حالت‌های انرژی سلول را تنظیم می‌کند. این مطالعه نشان می‌دهد فعالیت AMPK در سلول‌های میوفیبروبلاست در بیماران مبتلابه فیبروز ریوی ایدیوپاتیک پایین است.

مطالعات مدل‌های حیوانی نشان می‌دهد متفورمین که یک داروی ارزان و رایج برای درمان دیابت است، می‌تواند تعادل سوخت‌وساز سلول‌ها را تغییر دهد و یک استراتژی درمانی مؤثر برای درمان فیبروز باشد. عوارض جانبی این دارو بسیار ناچیز است. این مطالعه نیازمند بررسی بیشتر است.

نتایج این مطالعه در نشریه Nature Medicine منتشرشده است.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/572346

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها