پنجشنبه 1397/12/02

چرا زانو صدا می‌دهد؟

صدای «کلیک» زانو هنگام برخاستن و نشستن امری عادی است و معمولاً به دلیل کشش بافت نرم اطراف مفاصل رخ می‌دهد، ولی زمانی که این عارضه با درد و تورم همراه باشد باید جدی گرفته شود.
صدای «کلیک» زانو هنگام برخاستن و نشستن امری عادی است و معمولاً به دلیل کشش بافت نرم اطراف مفاصل رخ می‌دهد، ولی زمانی که این عارضه با درد و تورم همراه باشد باید جدی گرفته شود.

بیشترین وزن بدن روی زانو ها قرار دارد، بنابراین کاملاً طبیعی است که غضروف، رباط‌ها، تاندون‌ها و مفاصل این ناحیه به‌مرورزمان و با افزایش سن آسیب ببینند.

صدای کلیک زانو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. زمانی که راه می‌روید، دو زانو یا چهار زانو می‌نشینید یا پاهای خود را دراز می‌کنید، صدای کلیک می‌تواند ناشی از حباب‌های گاز باشد. زمانی که فشار روی مفاصل زانو تغییر می‌کند، حباب‌های کوچک گاز در آن ناحیه تشکیل می‌شوند، با حرکت سریع،‌ این حباب‌های گازی می‌ترکند و صدای کلیک در ناحیه زانو شنیده می‌شود.

صدای کلیک زانو می‌تواند ناشی از کشیدگی تاندون یا رباط روی توده استخوانی باشد و زمانی که این رباط یا تاندون به حالت اول بازمی‌گردد، صدای کلیک شنیده می‌شود.

یکی دیگر از دلایل این امر، وجود بافت اسکار در مجاورت استخوان است. تمام موارد ذکرشده کلیک زانو بدون کوچک‌ترین درد است. ولی زمانی که این صدا همراه با درد باشد، می‌تواند علائم دیگری داشته باشد که برخی از این عوامل عبارت‌اند از:

-وجود بافت اضافی در اطراف زانو

پس از آسیب جدی به‌ زانو ، درصورتی‌که عارضه به‌طور کامل درمان نشود، ممکن است باعث ایجاد بافت‌های اضافی در اطراف زانو شود. در این صورت، هنگام حرکت این بافت اضافی بین قسمت‌های مختلف مفصل گیر می‌کند و صدای کلیک شنیده می‌شود.

-صدای کلیک و درد زانو ی دونده

در صورت واردکردن فشار شدید روی استخوان درشت نِی (tibia)، زانو هنگام حرکت صدایی همراه با درد دارد. این حالت بیشتر در ورزشکاران دیده می‌شود. پیاده‌روی غیراصولی نیز می‌تواند منجر به این عارضه شود. التهاب کشکک زانو مهم‌ترین دلیل این مشکل است. این عارضه گاهی سندرم پتلوفمورال نامیده می‌شود.

- آسیب شدید به منیسک

منیسک یک ساختمان غضروفی رشته‌ای محکمی است که در سمت داخل زانو ، بالای استخوان درشت ‌نی قرار داشته و باعث تطابق سطح مفصلی با سطح مفصلی استخوان ران در سمت داخل زانو می‌گردد. علاوه بر منیسک داخلی، یک منیسک در خارج زانو به نام منیسک خارجی نیز وجود داشته که عامل تطابق سطح مفصلی در سمت خارج زانو است. آسیب دیدن این بخش و فشار زیاد روی آن می‌توان منجر به آسیب‌دیدگی منیسک و پارگی آن شود.

-کیست منیسک

تشکیل کیست منیسک بعد از پاره شدن آن اتفاق میفتد. با پاره شدن منیسک، بافت نرم کپسول مفصلی اطراف منیسک آن را احاطه می‌کند. سپس داخل بافت جدیدی که در کنار منیسک پاره شده قرار دارد، حفره‌ای ایجاد می‌شود و یک‌لایه از سلول سطح داخلی آن را می‌پوشاند و با ترشح مایعی به داخل این بافت کیست تشکیل می‌شود.

- آرتروز

آرتروز یکی از مهم‌ترین دلایل کلیک و درد زانو ست.

- کیست بیکر

کیست بیکر به ورمی اطلاق می‌شود که در اثر انباشته شدن مایع خارج شده از مفصل زانو در پشت زانو ایجاد می‌شود، به همین دلیل به آن کیست یا ورم پشت زانو نیز گفته می‌شود. این عارضه بسیار شایع است و به سهولت نیز درمان می‌شود.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/571104

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها