چهارشنبه 1398/02/04
در گفت و گوی یک رفتارشناس اجتماعی با نیوزفا مطرح شد؛

با قربانیان کودک آزاری چگونه رفتار کنیم/پدوفیلی در چه کسانی بیشتر بروز می کند؟

  • کد خبر: ۵۶۸۲۹۰
  • تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۹ ق.ظ
  • گروه خبر: شهری
یک آسیب شناس و رفتارشناس اجتماعی با اشاره به افزایش اخبار آزار جنسی کودکان در جامعه تاکید کرد: بیماری پدوفیلی در جامعه زیاد نشده بلکه در فضای مجازی به آن بیشتر پرداخته می شود که این هم برای امنیت روانی جامعه مناسب نیست.
با قربانیان کودک آزاری چگونه رفتار کنیم/پدوفیلی در چه کسانی بیشتر بروز می کند؟

دکتر مجید ابهری در گفت و گو با نیوزفا با بیان اینکه کودک آزاری یکی از آزاردهنده ترین آسیب های اجتماعی است که در جامعه و افکارعمومی اثر مضاعف دارد، تصریح کرد: از آنجایی که کودکان از ضعیف ترین و بی دفاع ترین اقشار جامعه هستند و از طرفی والدین نیز به شدت نگران هستند که مبادا حوادثی از این دست برای فرزند آنها نیز پیش بیاید، شاهد پرداختن بیشتر افکار عمومی به این موضوع هستیم.

این جامعه شناس کودک آزاری را چند نوع برشمرد و گفت: کودک آزاری چهره های مختلفی دارد. آزار عاطفی یعنی محروم کردن کودک از محبت والدین، آزار فرهنگی به معنای مانع شدن از تحصیل کودکان، آزار زبانی عبارت از تحقیر و تبعیض در مورد کودکان، آزار فیزیکی یعنی تنبیه و مجازات های بدنی و آزار جنسی که همان اعمال خشونت های جنسی در مورد کودکان است.

ابهری با پرداختن به کودک آزاری جنسی خاطرنشان کرد: متاسفانه در هفته های اخیر اخبار مختلفی درباره خشونت جنسی در مورد کودکان شنیده و خوانده ایم. اخباری مانند تجاوز به کودک 2ساله، تجاوز به کودک 8ساله توسط 3 مرد و جنایاتی مشابه که افکار عمومی را جریحه دار کرده و البته والدین را بیش از پیش نگران.

وی علت پدوفیلی یا همان تمایل جنسی به کودکان را از سوی عاملان این جنایات بیماری روانی و مشکلات جنسی خواند و در توضیح بیشتر تاکید کرد: انحرافات تربیتی، دور شدن از ارزش های معنوی و باورهای اخلاقی و مشکلات دوران کودکی عاملین به خشونت را می توان از ریشه های این بیماری روانی دانست. بنده خودم از نزدیک چندین بار با بیجه – جانی پاکدشتی که تجاوز و قتل بیش از ۱۷ کودک را در پرونده اش داشت- صحبت کردم. بیجه در دوران کودکی و نوجوانی مورد آزار و تجاوز قرار گفته بود و زخم های روانی او ترمیم نشده بودند.

این رفتارشناس اجتماعی با تاکید بر اینکه اکثر عوامل خشونت جنسی علیه کودکان خود از قربانیان این رفتار حیوانی هستند، آموزش صحیح به کودکان را عامل بسیار مهمی در کنترل این پدیده شوم در جامعه دانست.

ابهری افزود: مربیان و والدین باید با حفظ چارچوب های فرهنگی و اخلاقی این گونه آموزش ها را با توجه به سن کودکان به آنها منتقل کنند.

این آسیب شناس اجتماعی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا با افزایش پدوفیلی در جامعه مواجهیم، اظهار کرد: نکته قابل توجه این است که آمار این گونه جنایات اتفاقا افزایش قابل توجه به گونه ای که ظاهر امر نشان می دهد، نداشته است، بلکه تکرار و بیان مکرر این دست اخبار در فضای مجازی موجب بزرگنمایی آنها می شود. بنابراین برای جلوگیری از اختلال در امنیت روانی جامعه باید از تکرار و چندباره گویی این حوادث تلخ خودداری کنیم. البته بازهم تاکید می کنم که والدین و مربیان باید روند آموزش خود را تقویت کرده و تداوم بخشند.

 وی درباره نحوه صحیح اولین برخورد با کودکان قربانی این پدیده تلخ توضیح داد: در اولین برخورد لازم است که به کودک اطمینان بدهیم هنوز او را بسیار دوست داریم و اتفقاقی نیفتاده است. به عبارت دیگر باید در گام نخست به آرام سازی روانی کودک پرداخته شود و البته او را تشویق کنیم که چنین حادثه ای را به ما خبر داده است. ضمن اینکه رفتارمان به گونه ای باشد که حمایت از او برایش ملموس گردد. در گام بعدی هم از خوددرمانی و حرکات سرخود به شدت بپرهیزیم و سریعا کودک را نزد یک مشاور متخصص ببریم.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/568290

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها