پنجشنبه 1397/11/04

درخواست حزب طالبانی از آیت الله سیستانی

  • کد خبر: ۵۶۴۱۴۲
  • تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۹ ب.ظ
  • مرجع خبر: افکارنیوز
  • گروه خبر: سیاسی
اتحادیه میهنی کردستان عراق اعلام کرد که پیامی خطاب به آیت الله سیستانی ارسال کرده و از وی خواسته است با ورود به مبحث کنونی در عراق یعنی انتخابات کمک کند که عراقیها به تنشها و اختلافات خود خاتمه دهند.

درخواست حزب طالبانی از <a class='no-color' href='http://newsfa.ir/'>آیت الله سیستانی </a>

در نامه رسمی این حزب به آیت الله سیستانی از ایشان خواسته شده است که از حکمت و همت خویش برای حل اختلافات میان گروههای عراق ی براساس قانون اساسی عراق و قانون انتخابات بهره بگیرند تا هرچه زودتر آبی بر آتش های افروخته شده پاشیده شود.

اتحادیه میهنی کردستان عراق تاکید کرده است که عراق در حال سپری کردن وضعیت پیچیده ای است و در این شرایط حل اختلافات سیاسی و تشکیل دولت جدید براساس توافق همه گروهها، یک مسئولیت تاریخی، سیاسی، ملی و قانونی بزرگ بوده و همزمان احترام به حقوق رای دهندگان می باشد.

این حزب تصریح کرده است که بسان همیشه آنها بخشی از حل مشکلات در عراق بوده و تلاش می کنند که مواضع گروهها را به همدیگر نزدیک کنند تا حقوق مردم در قالب قانون اساسی عراق تامین شود.

در پی برگزاری انتخابات پارلمانی عراق در روز 22 اردیبهشت، تعدادی از احزاب و رهبران سیاسی عراق معتقد به دستکاری آرا مردمی شدند و برهمین اساس پارلمان چهارشنبه گذشته خواستار شمارش دستی آراء به جای شمارش الکترونیکی شد.

شش حزب مخالف در کردستان عراق احزاب جنبش تغییر، جماعت اسلامی کردستان عراق ، اتحاد اسلامی کردستان عراق ، حرکت اسلامی کردستان عراق ، حزب کمونیست کردستان عراق و ائتلاف دموکراسی و عدالت نیز با ادعای تقلب سیستماتیک از سوی دو حزب حاکم (حزب دموکرات و اتحادیه میهنی) اعلام کردند نتایج انتخابات را تا پیش از بازشماری دستی آرا به رسمیت نخواهند شناخت.

در حالی که قرار بود تا اواخر هفته جاری شمارش دستی شروع شود، روز یکشنبه گذشته یکی از مراکز نگهداری صندوق های رای در بغداد به شکل عمدی به آتش کشید شد و اکنون این نگرانی وجود دارد که مراکز دیگری نیز به آتش کشیده شده تا جلوی شمارش دستی آراء گرفته شود.

همزمان اختلاف رهبران سیاسی عراق درخصوص راهکارهای خروج از این بحران تشدید شده است.

در چهارمین دوره انتخابات پارلمانی عراق که با مشارکت 44.5 درصد واجدین شرایط برگزار شد، فهرست های انتخابات ی "سائرون" (مقتدا صدر) با 54 کرسی، الفتح (هادی العامری) با 47 کرسی، النصر (حیدر العبادی) با 42 کرسی در رتبه اول تا سوم قرار گرفته اند.

دولت قانون (نوری المالکی) با 26 کرسی، دمکرات (مسعود بارزانی) با 24 کرسی، الوطنیه (ایاد علاوی) با 20 کرسی، جریان حکمت (سیدعمار حکیم) با 19 کرسی و اتحادیه میهنی (کوسرت رسول جانشین جلال طالبانی) با 18 کرسی در رده های بعدی قرار گرفته اند.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/564142

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها