پنجشنبه 1397/11/04

شهر ۲۰۰ قلعه‌ کجاست؟

یک مسؤل میراث‌فرهنگی کشور از شناسایی ۲۰۰ مورد استحکامات دفاعی و قلعه‌های تاریخی در محدوده جغرافیایی مشگین‌شهر خبر داد.

محرم جعفری با اعلام این خبر اظهار کرد: شهرستان مشکین‌شهر از غنای تاریخی قابل توجه برخوردار بوده و در این منطقه بیش از 200 مورد استحکامات دفاعی شناسایی شده است که بیانگر بخشی از تاریخ و سرگذشت این شهرستان است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، به گفته وی، از جمله استحکامات دفاعی این شهرستان می‌توان به قلعه شهر یری در محوطه باستانی شهر یری اشاره کرد که قدیمی‌ترین قلعه شناسایی شده در این شهرستان نیز قلعه شهر یری است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و مربوط به عصر مفرغ جدید و آهن دو یعنی هزار و 600 سال قبل از میلاد است.

جعفری ادامه داد: علاوه بر این - قلعه دیو مربوط به دوره اورارتو، قیزیلی قیه احمد بیگلو مربوط به عصر آهن و اشکانی و کهنه قلعه مربوط به دوره ساسانی از قلعه‌های باستانی شناسایی شده در این شهرستان است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان مشگین‌شهر با اشاره به اینکه تعدد قلعه‌ها موجب شده مشگین‌شهر به عنوان قلعه‌شهر استان شناخته شود، ادامه داد: همچنین قلعه قهقهه و قلعه ارشق مربوط به دوره اسلامی از دیگر قلعه‌های این منطقه است.

به گزارش سازمان میراث فرهنگی-جعفری ادامه داد: مطالعه، بهسازی و احیای قلعه‌های باستانی به فراخور جذب اعتبارات انجام می‌شود.

 


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/557288

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها