شنبه 1398/01/03

ایتالیا، کابوس این شب‌های اتحادیه اروپا

یک روزنامه سوئیسی با توجه به صعود احزاب پوپولیستی و منتقد اروپا در ایتالیا نوشت که این کشور مهم اروپایی به کابوسی برای اتحادیه بدل می شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، "جوزپه کونته"، نامزد دو حزب راستگرای افراطی "لیگ شمال" و حزب پوپولیستی"جنبش پنج ستاره" رهبری دولت در ایتالیا را برعهده گرفت. حالا وی باید وعده‌های پوپولیستی احزاب پیروز در انتخابات را عملی کند.

 به این ترتیب ایتالیا، سومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا، نخستین کشور عضو این اتحادیه است که حال دولتی اروپاگریز و پوپولیستی دارد. "جوزپه کونته"، نامزد دو حزب راستگرای افراطی "لیگ شمال" و حزب پوپولیستی"جنبش پنج ستاره" از سوی رئیس‌جمهور ایتالیا مأمور تشکیل کابینه شده است. این حقوق‌دان 53 ساله که حال چهره اصلی دولت ایتالیاست تا چند ماه پیش برای بسیاری از مردم این کشور ناشناخته بود.

کونته پس از دیدار با رئیس‌جمهور و دریافت مأموریت برای تشکیل دولت در نخستین کنفرانس خبری خود با اعتماد به نفس گفت که می‌خواهد "جایگاه ایتالیا در اروپا و جهان" را روشن کند و تصمیم دارد "رهبر دولت تغییر" باشد.

وی می‌خواهد وعده‌های انتخاباتی احزاب منتقد اروپا و پوپولیستی ائتلاف دولتی ایتالیا را اجرا کند و با افزایش بودجه از سیاست‌های ریاضتی که هدف آنها کاهش بدهی‌های ایتالیاست، فاصله گیرد. دنبال کردن چنین سیاستی به معنای درافتادن با اتحادیه اروپا خواهد بود که در چند سال اخیر با اعطای چندین بسته کمک ‌مالی کلان، مانع از ورشکستگی دولت ایتالیا شده‌است.

احزاب دولت ائتلافی ایتالیا همچنین می‌خواهند آن بخش از توافق‌نامه‌های اتحادیه اروپا را که به گفته آنها به ضرر ایتالیاست، تغییر دهند. آنها وعده داده‌اند که قوانین پناهندگی را سخت‌تر خواهند کرد و صدها هزار پناهجو را هم از ایتالیا اخراج می‌کنند.

کنته در حال حاضر باید لیست کابینه خود را نهایی کند. وی طی چند روز آینده مذاکرات سختی را با دو حزب لیگ شمال و پنج ستاره که از وی برای تصدی پست نخست وزیری حمایت کردند، خواهد داشت.

پس از آن لیست وزیران کابینه باید توسط ماتارلا به تایید برسد تا پس از آن توسط کابینه رای اعتماد گرفته شود.

انتصاب "کنته" به دو ماه ابهام در سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو پایان خواهد داد.

روزنامه سوئیسی "تاگس آنسایگر" در مطلبی با عنوان کابوس ایتالیا برای اتحادیه اروپا نوشت: ائتلاف جدید دولتی در ایتالیا می تواند به خطری برای این اتحادیه تبدیل شود.

این روزنامه آلمانی در ادامه نوشت: هرگز علاقه اروپاییان به اتحادیه اروپا تا این اندازه مانند امروز بالا نبوده است. بر اساس جدیدترین نظرسنجی بیش از دو سوم شهروندان این اتحادیه بر این عقیده اند که کشورشان از عضویت در اتحادیه اروپا سود می برد و این بالاترین ارزیابی درباره این اتحادیه از سال 1983 بوده است. با این حال یک کشور در این اتحادیه کاملا از این خط خارج می شود. ایتالیا از نظر میزان حمایت از اتحادیه اروپا در وضعیت غم انگیزی قرار دارد.

البته وضعیت این کشور همیشه این طور نبوده است. ایتالیا به عنوان یک عضو بنیانگذار و محل تولد اتحادیه اروپای امروز، همواره کشور اروپاییان معتقد بوده است. پس ایراد کار ازکجاست و چگونه این وضعیت تغییر کرده است؟

واضح است که ایتالیایی ها با توجه به بحران مهاجرت و پناهندگان احساس می کنند از طرف شرکای اروپایی خود قال گذاشته شده اند. آن ها با رای خود به پوپولیست ها همچنین علیه سیاست های دیکته ریاضت اقتصادی از بروکسل رای دادند.

این روزنامه سوئیسی در ادامه البته نخبگان سیاسی در ایتالیا را مسئول اوضاع اقتصادی نابسامان در این کشور دانسته  در بخش دیگری از این مطلب نوشت: ایتالیا کم کم خود را از اتحادیه اروپا دور کرد و حالا هم ائتلاف پوپولیست ها با تمام نیرو در این کشور بازگشته است و این بار البته دیدگاه های خوبی ندارد. آنچه که حالا اتفاق می افتد تنها یک قسمت جدید از یک بیگانگی ایتالیا با اتحادیه اروپا است که از مدتها پیش آغاز شده است.

این روزها همه به غیر از ایتالیا ها با توجه به برگزیت پیش رو و روی کار آمدن رئیس جمهوری غیر قابل پیش بینی در آمریکا نظر مثبتی درباره عضویت کشورشان در این اتحادیه دارند.

در ادامه این مطلب آمده است: نه تنها مسئله برگزیت بلکه اکثریت سیاسی روی کار آمده در ایتالیا مواد منفجره ای در اتحادیه اروپا هستند. به این ترتیب میدان عمل برای اصلاح طلبان منطقه یورو همچنان کاهش می یابد. در این شرایط برای صدر اعظم آلمان این مسئله دشوارتر می شود که همراه با رئیس جمهور فرانسه ارز مشترک اروپایی را در برابر بحران ها ایمن تر کند. در روند اصلاح قانون دوبلین و طرح تقسیم پناهندگان هم دشواری هایی ایجاد می شود.

این اوضاع سبب می شود که همچنین در سیاست خارجی از جمله در مناسبات با چین یا روسیه هم برای اروپاییان این مسئله دشوارتر شود که یک موضع مشترکی را در این راستا بیابند.

در نهایت یک اتحادیه اروپای فلج شده آب بیشتری در آسیاب پوپولیست ها می ریزد. یک اتحادیه اروپا باشگاهی است که تنها در صورتی کار آمد است که همه اعضاء با عزم و اراده بالا در زمینه توافقات بیشتر کار کرده و حداقل تا حدودی به توافقات مشترک پایبند باشند. درباره بحران در کشورهایی ماند یونان ومجارستان اتحادیه اروپا شاید بتواند مدیریت کند، اما اگر ایتالیا شکست بخورد، به توافقات خاتمه داده و قواعد بازی را انکار کند در این صورت این اتحادیه دچار فروپاشی خواهد شد. این کشور در هر حال بعد از خروج انگلیس سومین اقتصاد بزرگ ملی این اتحادیه است و می تواند به کابوسی برای این اتحادیه تبدیل شود.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/557283

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها