سه شنبه 1398/01/06

بانک مرکزی ترکیه اردوغان را دور زد؟

بانک مرکزی ترکیه علیرغم مخالفت رجب طیب اردوغان با افزایش نرخ بهره، نرخ بهره را ۳ درصد افزایش داد تا عملا رئیس جمهور را دور زده باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، رجب طیب اردوغان به طور تمام قد در برابر بانکداران داخلی و بین المللی قرار گرفته و با آنها اختلافات اساسی پیدا کرده است. از یک سو با پدرخوانده بانک های مرکزی جهان؛ صندوق بین المللی پول دچار چالش های اساسی شده و از طرف دیگر با بانک مرکزی کشورش در کشمکش دائمی قرار گرفته است.

پس از آنکه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد می خواهد بعد از انتخاب مجدد از استقلال بانک مرکزی بکاهد، کریستین لاگارد رئیس صندوق بین المللی پول در گفتگو با بلومبرگ گفت که بهتر است سیاستمدارن اجازه دهند دولتمردان به کارهای خود برسند، و در عمل در کنار بانک مرکزی ترکیه قرار گرفت.

داستان به همینجا ختم نشد و بانک مرکزی ترکیه علیرغم مخالف شدید اردوغان بار دیگر نرخ بهره را 3 درصد افزایش داد و آنرا به بیش از 16 درصد رساند. هنوز مشخص نیست این کودتای بانکی! با اطلاع رئیس جمهور بوده و یا بانک مرکزی راسا تصمیم به افزایش یک باره نرخ بهره بانکی گرفته است.

به گفته رییس جمهور ترکیه، این نرخ بهره بانکی است که منجر به تورم می شود. داده های اقتصادی نگاه اردوغان را تایید می کند و افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی این کشور باعث کاهش تورم نشده و نرخ تورم از 10.5 درصد بیشتر شده است.

بانک مرکزی ترکیه برای جلوگیری از روند نزولی ارزش پول این کشور، به طور ناگهانی نرخ بهره را به 16.5 درصد، افزایش داده است و نهادهای بین المللی همچنان خواستار افزایش بیشتر نرخ بهره هستند. سخنان کریستین لاگارد نشان داد؛ این صندوق بین المللی پول است که موسسات بین المللی و داخلی طرفدار افزایش نرخ بهره را رهبری می کند.

رجب طیب اردوغان همواره علیه نرخ بهره بالا موضع گیری کرده و چندی پیش؛ بار دیگر خواستار کاهش نرخ بهره شد و گفت نرخ بهره مادر تمام شیاطین است.

وی معتقد است، درحالیکه در ژاپن، آمریکای شمالی و اروپا نرخ بهره بسیار پایین است، اما نهادهای بین المللی مانند صندوق بین المللی پول مدام از ترکیه و کشورهای مشابه می خواهند تا نرخ بهره را افزایش دهند.

تا انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه در سوم تیر 1397 هجری شمسی زمان زیادی باقی نمانده و اردوغان نگران بحران های اقتصادی و اجتماعی ناشی از کاهش رشد اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری است که می تواند آینده سیاسی وی را به خطر بیاندازد.

جدال رئیس جمهور با بانکداران جدی است و اردوغان اعلام کرده است که در صورت انتخاب شدن مجدد برای ریاست جمهوری، از استقلال بانک مرکزی ترکیه خواهد کاست.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/557281

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها