جمعه 1398/01/02

ماموریت ترامپ به سناتور جمهوری خواه

  • کد خبر: ۵۵۵۲۹۹
  • تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۵ ب.ظ
  • مرجع خبر: فردا
  • گروه خبر: سیاسی
«لیندسی گراهام» سناتور شناخته شده‌ای در ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود. از او در رسانه‌های آمریکایی به عنوان سناتور افراطی و در عین حال صاحب نفوذ یاد می‌شود که برخی سناتور‌های دیگر حزب متبوعش (حزب جمهوریخواه) را نیز تحت کنترل خود دارد.
ئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به گراهام ماموریت داده است تا به عنوان یک سناتور برجسته و صاحب نفوذ در کنگره، پیام " تهدید پیونگ یانگ " را به کره شمالی مخابره نماید.

«لیندسی گراهام » سناتور شناخته شده‌ای در ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود. از او در رسانه‌های آمریکایی به عنوان سناتور افراطی و در عین حال صاحب نفوذ یاد می‌شود که برخی سناتور‌های دیگر حزب متبوعش (حزب جمهوریخواه) را نیز تحت کنترل خود دارد.

اظهارات اخیر لیندسی گراهام در خصوص تقابل ایالات متحده آمریکا و کره شمالی، جای بسی تامل دارد! گراهام در پیامی در صفحه کاربری توییتر خود مدعی شد در صورتی که کره شمالی به تهدید آمریکا ادامه دهد، حکومت پیونگ یانگ نابود خواهد شد!

این سناتور جمهوریخواه ادعا کرده است: «آمده‌ام تا به کره شمالی بگویم رئیس جمهور ما خط قرمزی ترسیم کرده است. اگر به تهدید خاک آمریکا با تسلیحات اتمی ادامه بدهید، حکومت شما را نابود خواهیم کرد. به همین سادگی!»

پیام ارسال شده از سوی لیندسی گراهام ، نشان می‌دهد که ایالات متحده آمریکا حتی در زمانی که در ظاهر از مقولاتی مانند «صلح» و «بهبود دو طرفه روابط» سخن می‌گوید، ماهیت متوحش خود را در مواجهه با پدیده‌های بین المللی حفظ می‌کند.

اگرچه در دوران حضور دموکرات‌ها در راس معادلات سیاسی و اجرایی ایالات متحده آمریکا، آن‌ها سعی در حفظ ظواهر بیشتری در این خصوص دارند، اما در دوران حضور جمهوریخواهان این روند به صورتی کاملا آشکار، قابل لمس و مشاهده می‌شود.

اظهارات اخیر لیندسی گراهام ، نقشه راه را به مقامات کره شمالی نشان می‌دهد: اینکه حتی در صورت انعقاد یک توافق مقطعی با ایالات متحده آمریکا (که احتمال آن نیز بعید به نظر می‌رسد)، طرف آمریکایی در صدد نابودی پیونگ یانگ و تبدیل آن به حیاط خلوت واشنگتن است! در این خصوص، نگاه راهبردی مشترکی میان سیاستمداران آمریکایی، اعم از دموکرات و جمهوریخواه حاکم است.

صورت مسئله این است که کره شمالی طی روز‌های اخیر، ملاقات با مقامات بلندپایه کره جنوبی را لغو کرد. پیونگ یانگ دلیل لغو این دیدار را ادامه مانور‌های نظامی مشترک سئول و واشنگتن اعلام کرد. همچنین مقامات پیونگ یانگ اعلام کرده اند که احتمال فسخ دیدار مقامات ارشد آمریکایی و کره شمالی نیز به دلیل برگزرای مانور نظامی اخیر وجود دارد.

فراتر از آن، مقامات کره شمالی اعلام کرده اند در صورت اصرار ایالات متحده آمریکا مبنی بر خلع سلاح هسته‌ای کره و ارسال سلاح‌های هسته‌ای پیونگ یانگ به واشنگتن، دیگر مذاکره‌ای میان طرفین صورت نخواهد گرفت. بر اساس اظهارات مقامات پیونگ یانگ، ممکن است نشست احتمالی میان کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، و دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا، که قرار است ماه آینده در سنگاپور برگزار شود نیز لغو شود.

اظهارات اخیر لیندسی گراهام ، بدون هماهنگی با دونالد ترامپ صورت نگرفته است. رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به گراهام ماموریت داده است تا به عنوان یک سناتور برجسته و صاحب نفوذ در کنگره، پیام " تهدید پیونگ یانگ" را به کره شمالی مخابره نماید. طی روز‌های آتی، هماهنگی بیشتری میان سنای آمریکا (که دارای اکثریت جمهوریخواه می‌باشد) و کاخ سفید بر سر تهدید پیونگ یانگ صورت خواهد گرفت.

بدون شک، مقامات کره‌ای باید این مواضع را به عنوان نقاط آشکار سازی در نظر بگیرند که پیام آور «عدم اعتماد به آمریکا» می‌باشند. بسیاری از تحلیلگران مسائل بین المللی معتقدند که حل و فصل بحران‌های جاری در شبه جزیره کره، در گروی حذف ایالات متحده آمریکا و دخالت‌های آن در این منطقه راهبردی و استراتژیک می‌باشد.

لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/555299

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها