پنجشنبه 1397/11/04

جهانگیر: ۲۹ هزار زندانی جرایم مالی داریم

  • کد خبر: ۵۵۵۲۸۳
  • تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶ ب.ظ
  • مرجع خبر: فردا
  • گروه خبر: سیاسی
رییس سازمان زندان‌ها گفت: امروز ۲۹ هزار زندانی جرایم مالی اعم از عمد و غیرعمد داریم.
اصغر جهانگیر در سی و یکمین جشن گلریزان ستاد دیه گفت: از سال گذشته تلاش شد تا براساس سفارش مقام معظم رهبری تلاش مضاعفی در حوزه مسائل اجتماعی انجام گیرد.

وی ادامه داد: حضور مردم در جشن گلریزان و کمک آن‌ها می‌تواند باعث آزادی بسیاری از زندانیان شود و آلام خانواده‌های آن‌ها را کاهش دهد.

جهانگیر گفت: در کنار این، دو اتفاق بزرگ هم می‌افتد اول خالی شدن و کم شدن از موجودی زندان‌ها و کم شدن بودجه بیت المال و صرف آن در جای بهتر و دیگری جامعه هم از این مسئله منتفع می‌شود.

وی ادامه داد: اگر همسایه ما خانواده یک زندانی باشند که در تنگنا باشند قطعا جامعه با مشکلاتی مواجه می‌شود و البته که بهتر است سرپرست خانواده بالای سر خانواده اش باشد.

جهانگیر گفت: امروز ۲۹ هزار زندانی جرایم مالی اعم از عمد و غیرعمد داریم. از این تعداد ۱۸ هزار نفر جرایم مالی غیرعمد دارند و امروز بیشترین جرایم مالی غیرعمد محکومین مالی حقوقی هستند.

رییس سازمان زندان‌ها افزود: دومین جرم غیرعمد شایع که سه هزار نفر زندانی را به خود اختصاص داده همان بدهکاران مهریه هستند که از خانواده شان دور شده اند و باید فرهنگ سازی در این زمینه انجام گیرد.

وی خاطر نشان کرد: ۳۶۰ زن در رابطه با جرایم مالی غیرعمد در زندان هستند که دو درصد از آن ۱۸ هزار نفر هستند و ۹۸ درصد دیگر مردان هستند.

جهانگیر گفت: هفتاد درصد زندانیان جرایم غیرعمد زیر ۴۰ سال سن دارند و این افراد می‌توانند بعد از آزادی به چرخش چرخ اقتصاد کشور کمک کنند.

وی ادامه داد: ۵۶ درصد زندانیان جرایم غیرعمد تحصیلات سیکل و زیر سیکل دارند و ۸۶ درصد همین زندانیان معتاد هستند که اگر آزاد شوند قدم مهمی در حفظ خانواده شان برداشته شده است.

وی ادامه داد: از این تعداد زندانیان جرایم غیرعمد ۵۲ درصد از زندانیان زیر شش ماه محکوم شده و به زندان وارد شده اند که حدود ۹ هزار و پانصد نفر می‌شوند.

جهانگیر گفت: ما در کنار ستاد دیه ایستاده ایم و تلاش می‌کنیم تا زندانیان جرایم غیرعمد هرچه سریعتر آزاد شوند.

وی افزود: استان‌های فارس با ۲۲۰۰ نفر و تهران با ۱۸۰۰ نفر دو استان اول دارای بیشترین زندانی جرایم غیرعمد هستند.

رییس سازمان زندان‌ها گفت: ۷۹۸ نفر از زندانیان بخاطر بدهی مهریه بالاتر از ۲۰۰ سکه در زندان هستند که این حکایت از ضرورت انجام کار فرهنگی برای کاهش میزان مهریه دارد.

لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/555283

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها