پنجشنبه 1397/11/04

سیاست های نابخردانه عربستان سعودی تنها به سود ایران است

  • کد خبر: ۵۵۴۲۱۹
  • تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۳ ب.ظ
  • مرجع خبر: جام نیوز
  • گروه خبر: سیاسی
مجری شبکه تلویزیونی ' الجزیره ': زمانی که می بینیم بسیج رسانه های عربستان علیه جمهوری اسلامی است یعنی اینکه ایران اولین دشمن برای عربستان است.
<a class='no-color' href='http://newsfa.ir/'>فیصل قاسم  
</a> سیاست های نابخردانه <a class='no-color' href='http://newsfa.ir/'> عربستان سعودی 
</a> تنها به سود <a class='no-color' href='http://newsfa.ir/'>  ایران  </a> است

' فیصل قاسم ' مجری برجسته سوری شبکه تلویزیونی ' الجزیره ' قطر طی مقاله‌ای در روزنامه‌ی "القدس العربی"، بررسی سیاست های عربستان علیه ایران رد منطقه پرداخت. در این مقاله آمده است:

 

آنچه برای عربستان سعودی اهمیت دارد، تسلط بر ایران است؛ زمانی که می بینیم بسیج رسانه های عربستان علیه جمهوری اسلامی است یعنی اینکه ایران اولین دشمن برای عربستان محسوب می شود.

 

بیشتر سیاست های عربستان سعودی به نفع ایران شده است؛ خصومتی که عربستان با ایران دارد همانند خصومت آمریکا و اسرائیل با ایران است با این تفاوت که ایران اگر با آمریکا و اسرائیل تفاهم کند، از منافعی برخوردار می شود برعکس عربستان که اگر با ایران هم تفاهم کند، باز هم ضرر میبیند. اگر ما به سیاست های سعودی نگاه کنیم متوجه می شویم به قدری که به ایران خدمت کرده، به هیچ کشوری خدمت نکرده است.

 

نتیجه را باید روی زمین با دقت ببینیم که چه کسی برنده است ایران یا عربستان سعودی ؟ از لبنان تا یمن؛ از سوریه تا عراق. چرا عربستان سعودی در این سرزمین ها شکست خورده ولی ایران پیروز شد؟

 

مشهور است که عربستان سعودی نقش مهمی در سرنگونی رژیم سابق عراق ایفا کرد و بخش بزرگی از بودجه سرنگونی رژیم بعث را تأمین کرد اما به جای اینکه بر عراق تسلط پیدا کند، تمام برگهای برنده اش را در عراق از دست داد و عراق به قلمرو حیاتی برای ایران با امتیازات زیادی تبدیل شد؛ اگر نگوئیم عراق مستعمره ایران شد.

 

و حتی ایران در کشور هایی که با آمریکا هم پیمان اند، امر و نهی می کند و از این هم بالاتر، گاهی اوقات از نفوذ خود در عراق از آمریکا فراتر رفته است؛ با علم به این نکته که ایران بر خلاف عربستان در جنک آمریکا با عراق به آنها هیچ کمک نظامی و تسلیحاتی نکرده است ولی میوه جنگ آمریکا با رژیم بعث را ایران چید؛ در حالی که دولت جدید عراق بخاطر سیاست های که سعودی ها علیه عراق اجرا کردند، دشمن عربستان شده است تا جایی که برخی از رهبران عراقی نزدیک به ایران ، چندین بار عربستان را به جنگ تهدید کردند.

 

کجاست آن تفکر استراتژیک عربستان در مورد یک کشور عربی همسایه که برای امنیت ملی عربستان بسیار مهم است؟

 

سید امیر موسوی، دیپلمات مشهور ایران ، چندی پیش گفت که عربستان سعودی میکارد و ما ایران یان درو میکنیم همانطور که در عراق درو کردیم؛ به نظر می رسد که عربستان سعودی در حیاط خلوت خود در جنگ با یمن، متحمل ضرر سنگینی شده است.

 

طی سه سال جنگ علیه متحدان ایران در یمن، چه اتفاقی افتاد؟ میلیاردها دلار را عربستان سعودی خرج کرد ولی بجز نفرت و کینه‌‌ی مردم یمن چیزی به دست نیاورده است؛ در حالی که  همزمان نفوذ ایران در یمن توسط حوثی ها تقویت شد.

 

و همچنین عربستان سعودی پس از هفت سال مداخله در سوریه ، به طرز وحشتناکی در مقابل ایران ، شکست خورد به طوری که هیچ یک از همپیمانانش در آن سوریه باقی نماند به طور مثال در غوطه دمشق یکی از متحدانش که جیش الاسلام بود، را از دست داد. بدون شک تمام هزینه ای که عربستان در جنگ با سوریه پرداخت کرده، بی نتیجه بوده است.

 

عجیب اینکه امارات متحده عربی که اولین متحد عربستان سعودی در خلیج فارس بود، به طور غیر مستقیم در سوریه به خاطر مصالح کشورش با ایران متحد شده است چرا که بشار اسد در مصاحبه اخیر خود اماراتی ها را در امضای توافقنامه ای در جنگ علیه سوریه متهم نکرده است؛ این اتفاق مثل این است که بشار اسد بگوید امارات و ایران در سوریه با من متحد هستند.

 

فراموش نکنید وقتی که شورشیان نزدیک به کاخ ریاست جمهوری در دمشق شدند، به طور وحشتناکی عقب نشینی کردند چرا که فهمیدن عربستان سعودی ، پرونده سوریه را در دست گرفته است. 

 

به نظر می رسید که عربستان برای ضربه زدن به ایران و شبه نظامیان وابسته به آن در سوریه حاضر شده است. آیا تمام نقشه های که عربستان در سوریه درست کرده، به نفع ایران نبوده است؟ چرا گروه های حمایت شده توسط عربستان در سوریه سقوط کرده اند؟ چرا عربستان سعودی گروه های خود را تسلیم روسیه و ایران کرد و خودش  ادعا می کنند که اکنون از راه حل سیاسی در سوریه حمایت می کند؟ آیا واقعا این یک تفکر استراتژیک است؟

 

دیگر چه بگوئیم از عربستان؛ حتی در لبنان در انتخابات اخیر تمام برگه های برنده شدنش را از دست داد. در حالی که همپیمانان سوریه و ایران برنده شدن، به طوری که سعد حریری و جانشین او در لبنان مانند یتیم بر روی میز مذاکره نشستند؛ چرا؟

 

عربستان در لبنان حتی نمیداند که چگونه با همپیمانان خودش تعامل کند!

 

اخیرا دستگیری حریری در عربستان سعودی و مجبور کردن او به استعفا، به نحوی تحقیرآمیز، نتیجه عکس داد؛ حتی در مورد متحدان عربستان سعودی در لبنان، چنین چیزی رخ داد. عربستان متحمل ضرر بزرگی شد و بخاطر حرکت نابخردانه خود باعث شد که اتحاد سنی ها با حزب الله در لبنان تقویت شود لذا عربستان سعودی به فکر این افتاد که گروه های جدیدی را در لبنان راه اندازی کند که بوسیله آنها،این اتحاد را از بین ببرد اما به نتایج انتخابات اخیر ختم شد؛ به طوری که حامیان رژیم سوریه و ایران حتی در مناطق سنی که در دست عربستان سعودی بود، پیروز شدند.

 

تفاوتی بسیار ساده بین عربستان سعودی و ایران وجود دارد؛ عربستان سعودی حتی نمی تواند همپیمانانش را دور خودش جمع کند اما گاهی با زیرکی متحدانش خودراقربانی می کند تا شاید امتیازی بگیرد؛ پس چگونه از عربستان سعودی توقع دارید که در کشور های عربی به سنی ها کمک کند، در صورتی که به همپیمانان خودش هم رحم نمی کند.

 

 آیا زمان آن نرسیده است که عربستان سعودی در سیاست های خود بازنگری کند.

 

آیا تمام اقدامات عربستان در منطقه به طور مستقیم یا غیر مستقیم به نفع ایران نبوده است؟


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/554219

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها