پنجشنبه 1397/11/04

آنتی بیوتیک اثربخشی واکسن را در نوزاد کاهش می‌دهد

مطالعات جدید محققان استرالیایی نشان می دهد استفاده از آنتی بیوتیک در نوزادان، اثربخشی چندین واکسن حیاتی که در سال‌های اولیه زندگی کودکان تجویز می‌شود، را کاهش می‌دهد.

محققان احتمال می‌دهند آنتی‌بیوتیک میکروبیوم روده نوزاد را تغییر می‌دهد و همین امر اثربخشی واکسن را کاهش می‌دهد. در ادامه این مطالعه که توسط محققان دانشگاه فلیندرز در استرالیا صورت گرفته نشان می‌دهد آنتی‌بیوتیک در سال‌های اول تولد ایمنی بدن را تغییر می‌دهد و همین امر سبب می‌شود واکنش سیستم ایمنی نسبت به واکسن تغییر کند. واکسن مننژیت، پنومونی، سل و سیاه‌سرفه مهم‌ترین واکسن ‌هایی هستند که به نوزاد تزریق می‌شوند و مدل‌های حیوانی کاهش اثربخشی این واکسن ‌ها را در صورت استفاده از آنتی‌بیوتیک تائید کردند.

ادامه مطالعات نشان داد موش‌های بالغ این واکنش را نشان نمی‌دهند و آسیب‌های ناشی از آنتی‌بیوتیک در موش نوزاد بیشتر از موش‌های بالغ است.

این مطالعه نیازمند بررسی بیشتر است و محققان احتمال می‌دهند تغییر رژیم غذایی و استفاده از باکتری‌های پروبیوتیک شاید بتواند راه‌حل این مشکل باشد.

نتایج این مطالعه در نشریه Cell Host & Microbe منتشر شده است.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/552338

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها