جمعه 1398/02/06

بازگشت شاخص به مدار صعودی/ روز شیرین قندی‌ها

سرانجام پس از یک هفته کاری، شاخص کل تغییر فاز داد و با رشد 16 واحدی تلاش کرد خود را از محدوده پُر ریسک دور کند.

اقتصادآنلاین- مریم علیزاده؛ با ایجاد تثبیت نسبی در بازار و فروکش کردن هیجانات منفی روزهای گذشته، شاهد جوی آرام و متعادل در معاملات امروز بودیم. در روز جاری به نظر می رسد اقبال سهامداران از گروه خودرویی و فلزات اساسی به گروه قند و شکر چرخش کرد بطوریکه در پایان معاملات امروز، تمام نمادهای گروه قند و شکر با صف خرید روبرو شدند. به عقیده کارشناسان این اقبال به سوی گروه قندی، سنتی دیرینه است که هر ساله پیش از آغاز ماه مبارک رمضان با بالا رفتن تقاضای مصرف قند و شکر شکل می گیرد.

آمار و ارقام بازار امروز

در جریان معاملات روز جاری، شاخص با افزایش 16 واحدی (رشد 0.02 درصدی) به رقم 95 هزار و 552 واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز با رشد 26 واحدی (افزایش 0.16 درصدی) به ارتفاع 16 هزار و 691 واحد رسید. در این بین 523 میلیون ورقه بهادار به ارزش 137 میلیارد تومان دادوستد شدند که از این میزان تنها 65 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در بورس اختصاص داشت. البته گفتنی است این حجم، افزایش اندکی نسبت به روز گذشته را نشان می دهد و هنوز با اعداد قابل قبول فاصله دارد.

ترین‌های بورسی

در بین نمادهای تاثیرگذار، «کگل»، «شپدیس» و «فولاد» هرکدام به ترتیب 39 ، 30 و 28 واحد شاخص را تقویت کردند. اما از سویی دیگر نمادهای «جم»، «همراه» و«شپدیس» هرکدام به ترتیب 66، 34 و 12 واحد شاخص را تضعیف کردند. اما در بین گروه‌های با ارزش امروز، گروه فلزات اساسی، خودرو و کانه‌های فلزی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

نگاهی کوتاه به دلایل پرواز آلومینیوم

 در بازارهای جهانی بعد از تحریم شرکت روسی روسال که 7 درصد سهم تولید آلومینیوم جهانی را در اختیار دارد شاهد رشد قیمتی این گروه بودیم. از این رو بازار فلزات لندن LME روز گذشته اعلام کرد که از امروز 17 آوریل اجازه ورود شمش آلومینیوم شرکت روسی را به انبارها نمی دهد و معاملات صورت گرفته بر روی شمش این شرکت حداکثر تا 2 ژوئن 2018 معتبر بوده و پس از آن، ابطال می شود. با انتشار این خبر قیمت جهانی آلومینیوم در سقف قیمتی 7سال گذشته قرار گرفت.

در این گروه امروز نماد «فایرا» با صف خرید حدود 6 میلیونی تنها پیشتاز گروه خود بود. با وجود رشد قیمت جهانی آلومینیوم و همچنین افزایش قیمت دلار در چند ماه گذشته که موجب شد تا شرکت آلومینیوم ایران در مجموع 12 ماه سال 96، 102 درصد از بودجه پیش بینی شده خود را پوشش دهد اما در نیمه دوم سال 96 قیمت سهام این شرکت در فاز اصلاحی درآمده و تا کنون با افت 42 درصدی همراه شده است. در کنار «فایرا»، «فنوال» نیز از این موهبت جهانی بی بهره نمانده و با افزایش قیمت مواجه شده است. البته گفتنی است این نماد برخلاف «فایرا» در یک روند صعودی بلند مدت قرار دارد.

کوتاه از فرابورس

آیفکس هم امروز را مثبت به پایان برد و با رشد 2.8 واحدی به ارتفاع یک هزار و 56 واحد رسید. در این بازار نیز 172 میلیون ورقه بهادار به ارزش 352 میلیارد تومان دادوستد شد که از این میزان تنها 25 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این  بازار اختصاص داشت.

در بین نمادهای تاثیرگذار، «میدکو»، «زاگرس» و «مارون» که روزهای پیش در نقش منفی کننده شاخص فرابورس ظاهر شده بودند، امروز اما هرکدام به ترتیب 1.5، 1.4 و 12 واحد آیفکس را تقویت کردند. اما در سوی منفی‌های بازار «هرمز» و «ذوب» بیشترین تاثیر منفی را بر آیفکس داشتند.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/541671

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها