جمعه 1398/02/06

نخبگان سوئد: آکادمی نوبل دیگر صلاحیت ندارد

  • کد خبر: ۵۴۱۳۶۰
  • تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۹ ب.ظ
  • مرجع خبر: عصرایران
  • گروه خبر: گوناگون
صدها نویسنده و مدرس دانشگاه در سوئد بشدت به آکادمی نوبل سوئد حمله کرده و گفته‌اند این نهاد را برای اعطای این جایزه دیگر صلاحیت ندارد.
در دو نامه که دو گروه از نخبگان فرهنگی و علمی نوشته‌اند، به آمادمی نوبل انتقاد شده که بیست سال است از رسیدگی به اتهام آزار جنسی شوهر یکی از اعضای ان خودداری کرده است. علاوه بر این آکادمی نوبل به فساد مالی و پارتی بازی متهم شده است.

نویسندگان نامه اشاره کرده‌اند که شماری از اعضای آکادمی به دلیل این رسوایی‌ها از این آکادمی رفته اند اما آنها که مانده‌اند تبلور تمام تباهی آن هستند. افراد که در این دو نامه متهم شده‌اند هر گونه تخلفی را تکذیب کرده‌اند.

آکادمی نوبل با جنجال و مناقشه بیگانه نیست، اعطای جوایز نوبل اقصاد به اقتصادانان نئولیبرال، چشمگیر بودن شمار دانشمندان آمریکایی در بین برندگان، عدم اعطای جوایز نوبل به زنان دانشمند و در یکی از آخرین موارد ماجرای جراح ایتالیایی پائولو ماکیارینی، از مواردی هستند که آکادمی نوبل با جنجال روبرو شده است.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/541360

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها