شنبه 1398/01/03

نشانه های اولیه سرطان پوست

  • کد خبر: ۵۴۱۲۹۰
  • تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۲ ب.ظ
  • مرجع خبر: افکارنیوز
  • گروه خبر: گوناگون
سرطلن پوست با نشانه هایی ظاهر می شود که بهتر است از همان ابتدا این نشانه ها را بشناسید.
<a class='no-color' href='http://newsfa.ir/'>نشانه </a> های اولیه <a class='no-color' href='http://newsfa.ir/'> سرطان پوست 
</a>

سرطان پوست   یکی از بیماری ها و مشکلاتی است که با دلایل مختلف در بدن ایجاد می شود که قربانبان بیشتر خانم ها هستند به دلیل استفاده از مواد آرایشی بسیار. در ادامه با نشانه های سرطان پوست  آشنا خواهید شد.

علامت های هشدار دهنده سرطان پوست

سرطان پوست چند نوع است و در ابتدا با ضایعات پیش سرطانی بروز می‌کند. ضایعات پیش سرطانی، ضایعات پوستی ای هستند که سرطانی نیستند ولی با گذشت زمان سرطانی می‌شوند. 40-50 درصد سفید پوستانی که بالای 65 سال دارند به سرطان پوست دچار می‌شوند.
علائم سرطان پوست را بشناسید. زیرا سرطان پوست اگر زود تشخیص داده شده و درمان شود قابل علاج است.

نشانه های اولیه سرطان پوست

زخمی روی پوست که به درستی درمان نمی‌شود و بیش از 3 یا 4 ماه طول بکشد.
2) یک لکه یا جوش که اندازه و ظاهرش عوض می‌شود، خونریزی می‌کند و یا حساسیتش تغییر می‌یابد.
3) به طور کلی به تمام زخم هایی که معیارهای زیر را داشته باشند، باید مشکوک شوید:

نامتقارن بودن،
لبه های نامنظم،
رنگ غیر یکدست،
قطر بیش از 6 میلی متر که افزایش هم بیابد،
جوشی که ظاهر، اندازه و رنگ آن تغییر کند یا ناهموار و زمخت شود،

اینها نشانه هایی هستند که باید فوراً آگاه تان کنند و با مشاهدۀ آنها بی معطلی به پزشک مراجعه کنید.

آیا خال مشکل زا است؟

خال رشد توده خوش خیم ملانوسیت است، سلول است که به پوست رنگ می دهد. اگرچه تعداد کمی از خال ها می توانند خال سرطانی و خال غیر طبیعی و یا غیرمعمول باشند و در طول زمان توسعه یابند و به ملانوما تبدیل گردند. خال نرمال به صورت تخت و یا کمی برآمده به نظر می رسد و یا ممکن است در طول زمان به صورت خوش خیم بزرگ شود. سطح آنها معمولا صاف است. خال هایی که ممکن است به سرطان پوست تبدیل شوند؛ اغلب نامنظم، حاوی بسیاری از رنگها و یا خیلی پررنگ و بزرگتر از اندازه یک مداد پاک کن خواهدبود. خال ها به صورت طبیعی در ابتدای بلوغ یا جوانی ایجاد می شود و به وجود آمدن آن در مورد افراد بالغ و مسن غیرمعمول است.
خال های آتیپیک سرطان نیستند، اما می توانند سرطانی شوند. آنها را می توان در مناطق در معرض نور آفتاب و یا محافظت شده در برابر نور خورشید پیدا کرد. این خال های غیرمعمولی ممکن است بزرگتر از نیم سانتی متر قطر و طول داشته باشند و حتی شکلی نامنظم تر با مرزهای بریده و یا محو شده. آنها ممکن است صاف یا برجسته یا سطح صاف یا ضمخت داشته باشند. آنها معمولا دارای رنگ مخلوط از جمله صورتی، قرمز، قهوه ای مایل به زرد و قهوه ای هستند. همۀ ملانوم ها شبیه به هم نیستند.
بدون اینکه علائم را با هم اشتباه بگیرید، باید بدانید که گاهی اوقات ملانوم از رشد جوش هایی که قبلاً وجود داشته، ایجاد نمی‌شود.
از سوی دیگر برخی ملانوم ها به رنگ های سیاه یا قهوه ای نیستند، اما ظاهرشان واضح تر است. به همین جهت مراقبت های مداوم و دقیق از پوست و توجه به آن بسیار مفید خواهد بود.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر پیشرفت سرطان قرار دارند؟

کسانی که کودکی یا بزرگسالی شان در معرض نور آفتاب قرار دارند.
پوست های روشن، که در مقابل خورشید، خیلی راحت می‌سوزند.
افرادی که در خانواده شان سابقۀ ملانوم وجود دارد.
کسانی که تعداد زیادی جوش های بزرگ دارند.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/541290

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها