شنبه 1398/01/03

وزارت بهداشت: نگران شیوع بیماری در فصل گرما در مناطق زلزله‌زده غرب هستیم/ مسئولان اقدامات پیشگیرانه را سرعت بخشند

  • کد خبر: ۵۴۰۹۹۱
  • تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۵ ب.ظ
  • مرجع خبر: عصرایران
  • گروه خبر: گوناگون
با گذشت چندین ماه از وقوع زلزله در شهرهای غربی کشور و شروع نیمه گرم سال، نگرانی‌ها درباره وضعیت بهداشتی منطقه شروع شده است. رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اعلام اینکه اقدامات پیشگیرانه شروع شده،‌ از مسئولان خواست که به این اقدامات سرعت دهند تا شاهد همه‌گیری بیماری در این مناطق نباشیم.
زمستان سال گذشته برای مردم شهرهای زلزله‌زده غرب کشور، به سختی گذشت. آنها در طول فصل سرد باید با نفوذ سرما و باد و باران به چادرهایشان می‌جنگیدند و حالا که شاهد تغییر فصل هستیم به نظر می‌رسد زمان نبرد آنها با بیماری ‌های مختلف رسیده است. موضوعی که باعث نگرانی کارشناسان شده و کمبود زیرساخت‌های بهداشتی این نگرانی را تقویت می‌کند.

محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری ‌های واگیر وزارت بهداشت در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین، نگرانی‌ها را بی‌دلیل نمی‌داند و می‌گوید: «از ابتدای وقوع زلزله با مشکلات بهداشتی مختلف روبه‌رو بوده‌ایم و در حال حاضر که هوا رو به گرما می‌رود این نگرانی‌ها تشدید شده است. اولین موضوعی که ما تأکید زیادی روی آن داشتیم تسریع فرآیند آواربرداری بود چون کند بودن روند این کار می‌توانست موجب شیوع بیماری ‌هایی مانند سالک شود. دومین مسئله که می‌توانست همه‌گیری بیماری ‌ها را در پی داشته باشد نا به سامانی فاضلاب‌های سطحی بود که این هم در جلساتی که من به عنوان کارشناس این بیماری ‌ها در آن حضور داشتم مطرح شد. بعد از این جلسات شاهد بودیم که نهادهایی مانند استانداری، شهرداری‌ها، شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی و... به‌سرعت وارد عمل شدند. اگرچه هنوز هم نواقص زیادی در این زمینه دیده می‌شود اما کارهای زیادی هم انجام شده است. باید توجه داشته باشیم که گستردگی مناطقی که زلزله تخریب کرد،‌ بالا بود و همین موضوع کار را دشوار می‌کرد.»

گویا به مسئله کمبود سرویس‌های بهداشتی در مناطق زلزله‌زده که هنوز هم احساس می‌شود و می‌تواند موجب بروز بیماری در فصل گرما شود،‌ اشاره می‌کند و می‌گوید: «تأمین سرویس‌های بهداشتی و راه‌اندازی حمام از ابتدا با مشکلات فراوانی همراه بوده‌اند. مشکلاتی مانند تأمین آب کافی،‌ وسایل بهداشتی مانند صابون مایع و مهم‌تر از همه دفع صحیح فاضلاب. نگرانی‌مان را از بروز این مشکلات در جلسات مختلف اعلام کردیم و خواستیم که نهادهای مسئول سرعت عمل بیشتری به خرج بدهند. حالا با گرم‌تر شدن هوا نگرانی در این موارد بیشتر شده و باوجود اقداماتی که طی ماه‌های گذشته انجام شده هنوز هم کمبودهایی در این زمینه احساس می‌شود.»

او ادامه می‌دهد: «علاوه بر کمبودها، ما با مشکل نواقص ساختاری در این سرویس‌ها هم روبه‌رو بوده و هستیم که این مشکلات،‌ با شروع فصل گرما می‌تواند موجب بروز بیماری ‌های زیادی شود. قرار بود شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها نظارتشان را بر این موضوع تشدید کنند و در جهت رفع نواقص قدم بردارند.»

گویا گزیدگی و حمله حیوانات را هم از دیگر نگرانی‌هایی می‌داند که با شروع فصل گرما تشدید شده است. او می‌گوید: «با توجه به نوع اقلیم منطقه ما با شروع فصل گرما بیشتر از قبل نگران مواردی مانند عقرب و مارگزیدگی هستیم. همین‌طور مشکلاتی مانند حمله حیوانات دیگر مانند سگ‌ها هم وجود دارد. با توجه به اینکه هنوز بسیاری از مردم در فضای بیرون زندگی می‌کنند و داخل ساختمان نیستند، این مشکل جدی به نظر می‌رسد. البته در تمام مراکز درمانی داروهای مورد نیاز برای این موارد به‌اندازه کافی وجود دارد و تا حد ممکن به مردم هم آموزش و آمادگی داده‌شده است.»

گویا با اشاره به آمادگی و اقدامات وزارت بهداشت در مناطق زلزله‌زده، می‌گوید: «ما با فرارسیدن فصل گرما به‌شدت نگران شیوع بیماری ‌های منتقله از طریق آب و غذا و بیماری ‌های گوارشی و اسهالی هستیم. دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اقدامات بسیاری انجام داده و می‌دهد که یکی از آنها نظارت بر آب آشامیدنی است اما این کار همراهی همه سازمان‌ها را طلب می‌کند. شرایط به‌گونه‌ای است که نمی‌توانیم بگوییم اتفاقی نخواهد افتاد،‌ فقط می‌توانیم بگوییم کارهای زیادی شده اما با شرایط ایده آل فاصله داریم و همین فاصله می‌تواند مشکلاتی به وجود بیاورد.»

او می‌گوید: «ما تمام امکاناتمان را بسیج کرده‌ایم و بیمارستان‌های ما در آماده‌باش هستند. در مراکز بهداشتی و درمانی وزارت بهداشت که از قبل وجود داشته‌اند و یا بعد از وقوع زلزله راه‌اندازی شده‌اند امکانات درمانی و بهداشتی کافی برای شرایط فعلی وجود دارد اما اگر خدای نکرده همه‌گیری بیماری رخ بدهد باید فکر دیگری بکنیم.»

رئیس مرکز مدیریت بیماری ‌های واگیر وزارت بهداشت به تفاوت اقلیمی مناطق زلزله‌زده با یکدیگر اشاره می‌کند و می‌گوید: «مناطقی مانند ثلاث باباجانی آب‌وهوای سردتر و معتدل‌تری دارند اما مناطقی مانند سرپل ذهاب،‌ اقلیمی مانند خوزستان دارند و گرم محسوب می‌شوند. نگرانی درباره اوضاع بهداشتی و همه‌گیری بیماری ‌ها در این مناطق بسیار بیشتر است و رسیدگی به مسائل بهداشتی در این مناطق سرعت عمل بیشتری می‌طلبد.»

گویا به مشکلات بهداشتی مربوط به زنان، که اخیراً طیبه سیاوشی نماینده مجلس هم درباره آنها ابراز نگرانی کرده بود،‌ اشاره می‌کند و می‌گوید: «اتفاقاً از همان روزهای اول مسائل مربوط به بهداشت و سلامت زنان مخصوصاً در سنین باروری یکی از دغدغه‌های ما بود. تا جایی که با کمک استانداری اقدام به راه‌اندازی مرکز سیار پیشگیری و درمان مشکلات زنانه کردیم و الان هم با کمک معاونت اجتماعی وزارت بهداشت ، مراکز ثابتی برای این کار راه‌اندازی شده است و زنان هم از آنها استقبال کرده‌اند. در حال حاضر در زمینه درمان و رسیدگی به مشکلات زنانه کمبود و مشکل خاصی احساس نمی‌شود.»


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/540991

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها