سه شنبه 1398/01/06

بهار، گفت‌وگوی انسان با طبیعت

نوبهار است در آن کوش که خوشدل باشی * که بسی گل بدمد باز و تو در گل باشی

نو بهار است در آن کوش که خوشدل باشی * که بسی گل بدمد باز و تو در گل باشی

در چمن هر ورقی دفتر حالی دگر است*حیف باشد که ز کار همه غافل باشی

فصل بهار است فصل شکوفایی و بیداری. فصل فوران انرژی‌ها و به‌روز شدن رنگ‌ها، جاذبه‌ها و زیبایی‌های موجود در طبیعت است. سراسر وجود پر از جذبه موجودات نسبت به یکدیگر است. اکسیژن میل ترکیب با هیدروژن دارد، جاذبه الکتریک جاذبه الکترون‌ها و مجموعه‌های فلکی و غیره. انسان نیز جزیی از طبیعت است و در تعامل و هم بستگی با آن قرار دارد.

انسان در فصل بهار تحت تاثیر هارمونی عیان بین موجودات و مشاهده نظم وجودی بین آنها نظام طبیعت را بهتر درک می‌کند و این فهم، وی را به سوی گفت‌وگو با طبیعت سوق می‌دهد. به این صورت که در روند جنب و جوش آنان قرار گرفته و ضمن هماهنگی با آنها همنوا و همراه می‌شود.

انسان با احترام، تعهد، پذیرش و حفاظت از خود و موجودات دیگر با آنان از سر گفت‌وگو برمی‌آید و ارتباط خودرا با آنان سامان می‌دهد. اگر معمولا بیان انسان در رابطه با طبیعت بر خودمحوری و تاملات و علایق شخصی متمرکز است، در بهار می‌توان از زبان دیگری و نوع بیان دیگری سخن گفت. در طبیعت در نزد موجودات مختلف زبان‌های بسیار زیاد دیگری را می‌شنویم.

دانی‌که چه گویدت خروس سحری * کز عمر شبی گذشت و تو بی خبری

بهار امکان گفت‌وگوی انسان را با زبان‌های موجودات دیگر فراهم می‌کند. به طور کل انسان در بهار نسبت به زبان‌های دیگر موجودات حساس شده و با آنها بهتر ارتباط برقرار می‌کند. زبان پرندگان را رمزگشایی می‌کند و زبان رودخانه و درختان را می‌فهمد. این‌گونه توانایی را که معمولا هنرمندان و شاعران دارا هستند، همه انسان‌ها در بهار به آن می‌رسند و از آن استفاده می‌کنند.

زبان و گفت‌وگو منحصر به بیان دقیق علمی نیست بلکه زبان رمزآلود و چند معنایی هم وسیله‌ای برای فهم عمیق موجودات است.

در بهار فعالیت طبیعت چشمگیر است و به خوبی می‌توان از هرکدام از موجودات به عنوان سوژه سخن گفت. از این رو در بهار امکان گفت‌وگو بین انسان و موجودات بیشتر است و بین آنها رابطه سوژه با سوژه برقرار می‌شود. به عبارت دیگر ارتباط دو طرفه‌ای بین انسان‌ با موجودات دیگر هستی برقرار می‌شود.

در بهار ناهنجاری‌های محیط زیست و کجروی‌های انسان تاحدودی پالایش پیدا کرده و موجودات به اصل خود نزدیک می‌شوند و در روند انجام وظایف خود به وضعیت نخستین‌شان برمی‌گردند و انسان دوباره از سر گرفتن زندگی را جشن می‌گیرد که بسیار زیبا و لازمه بقاست و هر سال تکرار می‌شود. بهار امکانات زیادی برای فهم عشق متقابل انسان و طبیعت عرضه می‌کند. زندگی از حدِ برای یکدیگر سودمند بودن فراتر می‌رود.

از جمادی مردم و نامی شدم
وز نما مردم به حیوان برزدم
بار دیگر از ملک قربان شوم
آنچ اندر وهم ناید آن شوم


* عضو هیئت مدیره کانون گفت‌وگو


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/532737

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها