یکشنبه 1398/01/04

ظریف: ترامپ نمی‌تواند برای برجام تکلیف تعیین کند

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در جریان سفر اخیر خود به پاکستان در گفت و گو با شبکه تلویزیونی «جیوتی وی» (Geo Tv ) این کشور در مورد آینده برجام گفت: ترامپ در موقعیتی نیست که بخواهد برای برجام شرایط تعیین کند .

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وزیر امور خارجه ایران در این برنامه در گفت و گو با «حامد میر» مجری شبکه خبری پربیننده «جیوتی وی» افزود: متاسفانه دونالد ترامپ عادت دارد همیشه تصمیم های غیر قابل پیش بینی شده و غیر واقعی در سطح جهان اتخاذ کند.

ظریف با بیان اینکه آمریکا متعهد به پیروی از برجام است، گفت: «اگر در جامعه بین المللی این تفکر قوت بگیرد که اعتبار معاهداتی که با آمریکا بسته می شود تنها منوط به زمامداری رئیس جمهوری است که آن معاهده را امضاء میکند و با آمدن رئیس جمهور بعدی اعتبار این معاهده پایان می پذیرید فکر می کنم در این صورت هیچ کس در دنیا حاضر به امضاء معاهده با آمریکا نباشد».

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین با ابراز خرسندی از سطح همکاری های ( امنیتی و اطلاعاتی) با پاکستان گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه اجازه نخواهد داد تا تروریست ها از خاک این کشور علیه پاکستان استفاده کنند.

ظریف اظهار داشت: اخیرا شاهد دو حمله انتحاری در خاک ایران و نزدیک به مرز مشترک با پاکستان بودیم که هر دو با ناکامی روبرو شد و برای خنثی سازی این عملیات ها، همکاری های بسیاری خوبی از سوی نیروهای مرزی و ارتش پاکستان در مرزها را شاهد بودیم.

وی تعهد ایران در قبال توسعه همکاری ها با کشورهای همسایه را اعلام کرد و گفت: رایزنی ها و گفت و گوهای بسیار خوبی با دوستان عالیرتبه پاکستانی داشتیم و آنچه را که از دستمان برمی آید را انجام داده و مضایقه نمی کنیم .

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به تلاش های نواز شریف نخست وزیر سابق پاکستان برای میانجیگری بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان گفت: عربستان سعودی از این اقدام حمایت نکرد.

عربستان در حالی از این پیشنهاد پاکستان استقبال نکرد که با بحران مشروعیت در داخل کشور و دست و پنجه نرم کردن با مشکلات سیاسی مواجه و به دنبال بحران آفرینی در منطقه است.

ظریف در پاسخ به پرسشی در خصوص دستگیری «کلبهوشن یاده» جاسوس هندی که گفته می شود در سال ۲۰۱۶ از خاک ایران وارد ایالت بلوچستان پاکستان شده بود نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران همه اطلاعات مورد نظر در این باره را به دولت پاکستان ارایه داده است.

وی همچنین بر فعالیت موثر و سازنده سازمان همکاری های اسلامی OIC تاکید کرد و گفت: این سازمان باید از تسلط سیاسی کشورهایی که در پی رسیدن به اهداف این سازمان نیستند رها شود.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان شامگاه شامگاه سه شنبه این هفته در پایان سفر سه روزه خود به پاکستان به همراه هیات ۳۰ نفره اقتصادی از فرودگاه کراچی به تهران بازگشت.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/530015

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها