دوشنبه 1398/01/05

تکرار ادعا‌های واهی علیه ایران

  • کد خبر: ۵۲۹۸۰۱
  • تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۸ ب.ظ
  • مرجع خبر: افکارنیوز
  • گروه خبر: سیاسی
ژنرال جوزف ووتل، فرمانده «فرماندهی مرکزی آمریکا» در بیانیه‌ای در کمیته نیرو‌های مسلح مجلس سنا به تکرار ادعا‌های واهی علیه ایران پرداخت.
ژنرال جوزف ووتل، فرمانده «فرماندهی مرکزی آمریکا» بیانیه‌ای در کمیته نیرو‌های مسلح مجلس سنا درباره «جایگاه فرماندهی مرکزی آمریکا» صادر و در آن اتهامات این کشور علیه ایران را تکرار کرد.

ووتل در بخشی از این بیانیه مدعی شد؛ ایران ، روسیه و چین به شکل روزافزونی در حال رقابت هستند تا متحدان آمریکا را در زمینه‌های نظامی، سیاسی و اقتصادی- شریک خود کنند. در بخش دیگری از ادعا‌هایی که در این بیانیه مطرح شده، آمده است: سال‌ها مناقشه در عراق، سوریه، افغانستان و یمن باعث ایجاد بحران‌های بزرگ انسانی شده و پناهگاه‌های امنی برای افراط گرایی ایجاد و مرز‌های ملی را کمرنگ کرده و به ایران و روسیه فرصت داده است تا نفوذ خود در منطقه را افزایش دهند.

ووتل همچنین مدعی شد؛ ایران نفوذ خود در منطقه را از طریق گروه‌های نیابتی، از جمله حزب الله لبنان که در چند کشور مختلف فعالیت می‌کند و همچنین گروه‌هایی که وی آن‌ها را تندرو و تحت حمایت ایران (اس ام جی) خواند، در عراق و سوریه افزایش داده و حمایت ایران همچنین باعث توانمند شدن انصار الله یمن شده است. نتیجه این حمایت، جنگ داخلی طولانی در یمن شده است که عربستان سعودی و امارات عربی متحده را تهدید می‌کند و خطر تبدیل شدن جنگ داخلی یمن به یک مناقشه منطقه‌ای را به همراه دارد.

این در حالی است که جنگنده‌های سعودی روزانه با چراغ سبز آمریکا و همراهی امارات زنان و کودکان یمنی را به خاک و خون می‌کشند. سازمان ملل متحد نیز بار‌ها توقف عملیات جنگی غیرقانونی سعودی‌ها را خواستار شده است.

در بخش دیگری از این بیانیه فرمانده فرماندهی مرکزی آمریکا مدعی شد؛ مناقشه‌های منطقه‌ای و عدم توازن قدرت باعث شده است کشور‌ها به دنبال سلاح هسته‌ای و موشک‌های بالستیک باشند تا بدین وسیله نفوذ خود را حفظ کنند. برای مثال، ایران همچنان به تولید قابلیت‌های موشک‌های بالستیک پیشرفته ادامه می‌دهد و آن‌ها را به انصار الله و گروه نیابتی حزب الله نیز منتقل می‌کند. این کار آن‌ها را قادر می‌کند به شرکا و متحدان آمریکا حمله کنند؛ خطر اینکه تهران برنامه هسته‌ای خود را در سال‌های پس از برجام بازسازی کند همچنان بالاست.
ووتل همچنین مدعی شده است؛ ایران همچنان یک تهدید بزرگ برای منافع آمریکا و شرکایش در «منطقه مرکزی» است. رقابت میان ایران وعربستان سعودی بر سر نفوذ در منطقه باعث تشدید مشکلات متعدد امنیتی در سراسر منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) شده است.
در ادامه این بیانیه در مورد ایران آمده است؛ روسیه در تلاش است روابط چند بُعدی با ایران ایجاد کند. مسکو و تهران گرچه رقبای تاریخی هستند، اما دارای منافع مشترکی در منطقه هستند، از جمله علاقه شدید به حاشیه نشین کردن – اگر نخواهیم بگوییم اخراج کردن – آمریکا در منطقه، روسیه و ایران هر دو در تلاشند سوریه را حفظ کنند، نفوذ نظامی آمریکا در عراق و افغانستان را کاهش دهند و شراکت راهبردی دیرینه آمریکا و ترکیه را از هم بگسلانند.
چین نیز به دنبال افزایش همکاری اقتصادی و دیپلماتیک خود با ایران است. لغو تحریم‌های سازمان ملل بر اساس برجام مسیر را برای ایران جهت از سرگیری عضویتش در سازمان همکاری‌های شانگ‌های هموار کرد. این موضوع و همچنین همکاری در زمینه ابتکار جاده و کمربندی روابط میان دو کشور را تقویت می‌کند.
در بخشی از این بیانیه آمده است؛ مقابله با نفوذ ایران در منطقه یکی از عوامل کلیدی در تلاش ما برای دفاع از متحدانمان در برابر حمله نظامی، تقویت شرکا در برابر زورگویی، و به تقسیم مسئولیت‌ها برای دفاع مشترک است.

رابطه ما با کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج (فارس) نقش مهمی در این تلاش ایفا می‌کند. وی همچنین مدعی شد؛ ایران در سراسر منطقه بی ثباتی ایجاد می‌کند و «شبکه تهدید ایران » (آی تی ان) همچنان به توان خود می‌افزاید و ظرفیت خود برای تهدید منافع آمریکا و شرکای آمریکا را افزایش می‌دهد. در حالی که آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش داد به نظارت و راستی آزمایی در زمینه اجرای برجام ادامه می‌دهد، اما تهران همچنان از میزان و سرعت لغو تحریم‌ها بر اساس برجام ابراز ناامیدی می‌کند؛ ایران به طور علنی از اظهارات آمریکایی‌ها در مورد تداوم حضور در برجام انتقاد می‌کند.

لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/529801

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها