دوشنبه 1398/01/05

مزدا و پرادو/ آقای مدیرعامل، آقای امام جمعه! به خودتان احترام بگذارید

امر سیاست در ایران چنان مبتذل شده که مهم ترین مباحث این هفته خودرو پرادوی یک امام جمعه و خودروی مزدای مدیر عامل یک مؤسسه عمومی است...
مهرداد خدیر- امر سیاست در ایران چنان مبتذل شده که مهم ترین مباحث این هفته خودرو پرادوی آقای امام جمعه شهرستان ایلام و خودروی مزدای آقای حاجی مدیرعامل مؤسسه همشهری در تهران است و هر دو هم در توجیه گفته اند به نام خودمان نیست و یکی گفته متعلق به دفتر نمایندگی ولی فقیه در استان است و دیگری هم گفته از اموال مؤسسه است و دروغ هم نگفته‌اند.

اتفاقا نکته در همین است. اگر مال خودشان بود اشکالی نداشت. مخاطب عنوان این نوشته هم امام جمعه ایلام است با آن خودرو پرادو و هم مدیر عامل مؤسسه همشهری . منتها چون پیش‌تر به امام جمعه هم پرداختیم و به قاعده زور بیشتری دارد این گفتار بیش از این با او کار ندارد چون اطلاعیه هم صادر کرد و از این که «خاطر نیروهای ارزشی مکدر شده عذر خواست». 

دلیل دیگر این نیست که چون ماشین امام جمعه پرادو ست و ماشین مدیر عامل مزدا و اولی سه برابر قیمت دارد به دومی می پردازم که با این منطق اولی «اولی» بود.

با مرتضی حاجی راحت تریم و از او بیشتر توقع داریم چون او را می شناسیم و قصه هم مربوط به امروز و دیروز نیست. از سال ها قبل که استاندار بود.

پس نه تنها مشکل شخصی در میان نیست که او در زمره مدیران مورد علاقه و احترام است و شهره به سالم زیستن و هر چند صراحت بسیاری از اصلاح طلبان را ندارد اما به هر حال در حلقه رییس جمهوری اسبق تعریف می شود و اگر صراحت یا جسارت شماری از اصلاح طلبان را ندارد نیز جای تعجب نیست که اگر داشت وزیر نمی شد. در دولت اول وزیر تعاون و در دولت دوم وزیر آموزش و پرورش.

ماجرا این است که یاشار سلطانی توییت گذاشت که برای مدیر عامل مؤسسه همشهری اتومبیل مزدای 120 میلیون تومانی خریده اند و او توضیح داد اصل خبر درست است اما متعلق به مؤسسه است.

اتفاقا همین جای سؤال دارد. آقای حاجی عزیز، چندی دیگر شما 70 ساله می شوید. در این 70 سال اتومبیل داشته اید یا نه. اگر نه باقی عمرتان را – که دراز باد- نیز به همین سیاق بگذرانید و اگر آری چرا با اتومبیل خودتان رفت و آمد نمی کنید؟

اگر 120 میلیون پولی نیست و خیلی ها این ماشین را زیر پا انداخته اند شما هم یکی برای خودتان بخرید. به هر صورت 30 سال منهای دوره محمودیه استاندار و وزیر و مدیر ارشد بوده اید و یک ماشین خوب از حقوق و کار سالم هم در می آید و اگر پولی هست و زیاد است چرا این پول را بابت یک چهار چرخه محبوس کرده اید.

دو هفته پیش یکی از خبرنگاران همشهری که ظاهرا در سیستم جدید کنار گذاشته شده از من خواست موضوع او را به دوستان انجمن تهران منتقل کنم. پاسخ شنیدم اخراج در کار نیست اما محدودیت ها اجازه ریخت و پاش های سابق را نمی دهد و از این دوست خواسته شده خود را با شرایط جدید وفق دهد. پیام را به او منتقل کردم و او که منتسب به یک خانواده بسیار محترم است اظهار امید واری کرد این قاعده شامل همه کارکنان همشهری از صدر تا ذیل شود. حالا آیا او حق ندارد در گزاره قبلی تشکیک کند؟!

چرا راه دور برویم؟ در همان دولت اصلاحات که آقای حاجی وزیر آموزش و پرورش آن بود دکتر مصطفی معین هم وزیر علوم بود و تمام مدت با پیکان رفت وآمد می کرد. تا وزیر بود پیکان سوار می شد اما بعد که تمام وقت خود را به مطب و پزشکی اختصاص داد اتومبیل بهتری خرید. هیچ کس هم خرده نگرفت. چون پزشک و متخصص آسم و رییس انجمن آسم است و کسی از یک دکتر متخصص نمی پرسد چرا ماشین خوب می نشینی.

آقای حاجی عزیز! نگو ماشین خودم نیست. چون ما هم می گوییم چرا ماشین خودت را نمی نشینی. اگر امثال من به اعضای شورای شهر جدید رأی نداده بودند و قبلی ها تغییر نمی کردند شما هم مدیر عامل همشهری نمی شدید و بعد از 20 سال باز نمی گشتید. پس هم به رأی دهندگان متعهدید و هم به همه مردم تهران که عوارض می پردازند و بخشی از بودجه 17 هزار میلیارد تومانی شهرداری از همین عوارض تأمین می شود.

می دانم که شهرداری سه برابر بودجه خود و معادل 51 هزار میلیارد تومان بدهی دارد و یک ماشین 120 میلیونی در این 51 هزار میلیارد تومان گم است و در حد سوزنی در انبار.

همچنین می شناسم کارمند شهرداری را که اتومبیل بهتر می نشیند و چه بسا خبرنگار همشهری که از 20 سال قبل در این مؤسسه بوده و حقوق و مزایای ثابت را از این روزنامه می گرفته و جاهای دیگر هم کار کرده. پس صحبت ماشین و قیمت ماشین نیست که این روزها تیوولی 100 میلیونی هم 130 میلیون شده.

سؤال این است که چرا با ماشین خودتان رفت و آمد نکنید؟ هر چه که هست. به خودتان احترام بگذارید.

مگر مهندس بازرگان تا آخر عمر با همان پژوی سبز رنگ 504 نمره تبریز رفت و آمد نمی کرد؟ استاد دانشگاه و رییس دانشکده فنی و نخست وزیرسابق و نویسنده ده ها جلد کتاب و مدیر چند شرکت خصوصی مگر نبود؟ قاعده « شرف المکان بالمکین» درباره خودرو هم صدق می کند. اعتبار خودرو به خود مرکب نیست. به راکب است.

بنز مطهری و پژوی بازرگان هم چنان قیمت دارد ولی آن پرادو و این مزدا چطور؟ در آینده از قیمت می افتند یا قیمت پیدا می کنند؟

پس به خودتان احترام بگذارید. با اتومبیل خودتان رفت و آمد کنید. هر چه که هست. اتومبیل دولتی هم در حد معمول پذیرفته است که غالبا پژو است. اگر صِرف رفت و آمد مد نظر است هر اتومبیلی این کار را انجام می دهد.

در بعضی اتفاقات جنبه نمادین مهم‌تر است. قضیۀ اتومبیل هم یکی از اینهاست. وگرنه می دانیم ممکن است مدیر عامل ماشین خوب ننشیند و صد برابر به مؤسسه ضرر بزند. اما اولا از جنبه های نمادین نباید غافل شد و ثانیا هر که به خود احترام بگذارد.

لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/525425

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها