شنبه 1397/12/04
رنجبرزاده جزئیات نشست مقابله با ریزگرد‌ها در خوزستان را تشریح کرد

تخصیص ردیف اعتباری برای مقابله با ریزگرد‌ها در بودجه

  • کد خبر: ۵۱۹۶۳۳
  • تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸ ب.ظ
  • مرجع خبر: فردا
  • گروه خبر: سیاسی
اکبر رنجبرزاده نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی، گفت: موضوع مقابله با معضل ریزگرد‌ها در استان خوزستان امروز عصر (چهارشنبه ۲۵ بهمن ۹۶) با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، محمود حجتی و رضا اردکانیان وزاری کشاورزی و نیرو، عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست، استاندار خوزستان، مجمع نمایندگان استان خوزستان و دو نفر از اعضای هیات رئیسه مجلس (بنده و محمدعلی وکیلی) مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
عضو هیات رئیسه مجلس گفت: بحث مقابله با ریزگرد‌ها در نشست امروز رئیس‌مجلس با وزاری دولت مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد تا ۶۰۰ میلیون لیتر آب در نهر‌ها برای ایجاد رطوبت در مناطق استان خوزستان رهاسازی شود.

اکبر رنجبرزاده نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی، گفت: موضوع مقابله با معضل ریزگرد‌ها در استان خوزستان امروز عصر (چهارشنبه ۲۵ بهمن ۹۶) با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه ، محمود حجتی و رضا اردکانیان وزاری کشاورزی و نیرو، عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست، استاندار خوزستان ، مجمع نمایندگان استان خوزستان و دو نفر از اعضای هیات رئیسه مجلس (بنده و محمدعلی وکیلی) مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در این جلسه درمورد کانون ریزگرد‌ها مسائلی مطرح شد که براساس بررسی‌های انجام شده ۲۴۳ کانون ریزگرد در ارتباط با استان خوزستان وجود دارد که ۳۴۰ هزار هکتار از مناطق تحت الشعاع و پوشش این ریزگرد‌ها هستند.

عضو هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: طبق بررسی‌های صورت گرفته از ۳۴۰ هزار هکتار منطقه‌ای که تحت تاثیر ریزگرد‌ها هستند ۴۲ هزار هکتار شرایط فوق بحرانی و ۱۰۰ هزار هکتار آن شرایط بحرانی دارند و در سایر مناطق وضعیت به صورت فعال عنوان شده است که درمورد بخش فوق بحرانی آن برنامه‌ریزی‌ها انجام می‌شود.

رنجبرزاده خاطرنشان کرد: منشاء ۶۵ درصد از کانون‌های ریزگرد‌ها کشور عراق، ۱۶ درصد سوریه، ۲ درصد اردن و ۹ درصد عربستان است و منشاء ۸ درصد از کانون‌های گردو خاک در داخل کشور است که این ۸ درصد عمدتا در پاییز و زمستان فعال بوده و عامل ریزگرد‌ها هستند و در فصول دیگر ریزگرد‌ها منشا خارجی دارد.

وی افزود: در این جلسه مقرر شد تا حقابه زیست محیطی سالانه ۶۰۰ میلیون لیتر مکعب برای روان‌سازی در نهر‌ها و مرطوب کردن خاک در مناطق مورد نظر اختصاص یابد و برای انتقال آب از یک منطقه به منطقه دیگر و کاشت نهال اختصاص داده خواهد شد.

عضو هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: با اذن مقام معظم رهبری مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای مقابله با ریزگرد‌ها اختصاص داده شده و مشکلی از نظر تامین اعتبار در این بخش وجود ندارد و مقرر شد تا با تمام تلاش سرعت لازم به کار در این باره داده شود.

رنجبرزاده خاطرنشان کرد: در سازمان محیط زیست شورایی به نام شورای عالی ریزگرد‌ها تشکیل شده و در این جلسه بنا شد تا از اعضای هیات رئیسه مجلس و نمایندگان استان خوزستان نمایندگانی در جلسات این شورا حضور داشته باشند.

وی ا. فزود: بحث ریزگرد یک موضوع ملی است و استان‌های زیادی را درگیر کرده و در این جلسه مقرر شد تا در بودجه هر سال یک ردیف اعتباری برای مقابله با ریزگرد‌ها لحاظ شود.

لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/519633

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها