چهارشنبه 1397/11/03

غرهای بی‌هزینه آقای رییس‌جمهور

«این یک هفته بزرگ برای زیرساخت امریکا است. پس از آنکه به شکلی احمقانه ٧ تریلیون دلار در خاورمیانه صرف شد، اکنون زمان سرمایه‌گذاری در کشور فرا رسیده است. »

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد، این آخرین توییت دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده در انتقاد از عملیات‌های نظامی امریکا در خاورمیانه است. دونالد ترامپ در حالی این انتقاد را مطرح کرده است که وی پیشنهاد یکی از سنگین‌ترین بودجه‌های نظامی امریکا را داده است. ترامپ معتقد است در طول ١٧ سال گذشته بیش از ٧ تریلیون دلار صرف تلاش‌های مختلف برای تاثیر‌گذاری بر خاورمیانه به خصوص در جنگ عراق و افغانستان شده است. این سخنان ترامپ همزمان با برگزاری کنفرانس بزرگ بازسازی عراق که پس از ١٥ سال از دیروز در کویت آغاز به کار کرد، مطرح شد. کنفرانسی که دولت عراق امیدوار است در سایه آن بتواند تدابیری برای بازسازی و خروج این کشور از شرایط جنگی بیندیشد.

اظهارات اخیر ترامپ با انتشار پیشنهاد بودجه دولت برای سال ٢٠١٩ همزمان شده است. رییس‌جمهور ایالات متحده معتقد است که شرایط داخلی و اقتصاد این کشور در نتیجه سیاست خارجی امریکا از زمان حمله به افغانستان در سال ٢٠٠١ آسیب دیده است. وی مدعی است که مبارزه در عراق و افغانستان بسیار گران‌قیمت و پرهزینه بوده و تنها مشکلات اقتصادی در کشور را تشدید کرده است.

ترامپ در جلسه خود با مقام‌ها و قانونگذاران امریکایی که در کاخ سفید برگزار شد، گفت: همان طور که چندماه پیش گفتم ما در خاورمیانه ٧ تریلیون دلار هزینه کردیم که این بسیار کار اشتباهی بود. به جای این هزینه‌ها باید تلاش کنیم جاده‌ها و پل‌های خود را بسازیم، اما ما پول‌های خود را در مسیر اشتباه هزینه کردیم که دیوانگی است. وی افزود: همین الان نگاه کنید، ما تا چند ماه پیش در حالی هفت تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم که در حال حاضر وضعیت این منطقه نسبت به ١٧ سال پیش که به آن وارد شدیم بدتر شده و این خیلی غم‌انگیز و ناراحت‌کننده است.

با این حال برخی معتقدند رقمی که ترامپ در این خصوص مطرح کرده اشتباه است. طبق بررسی‌هایی که واشنگتن‌پست انجام داده، هزینه‌های واقعی جنگ در افغانستان، عراق، پاکستان و سوریه بین سال های٢٠٠١ تا ٢٠١٦ حدود ٦/٣ تریلیون دلار بوده است. اما طبق بررسی‌هایی که از سوی آسوشیتدپرس انجام شده این رقم به همراه هزینه‌های جانبازان جنگ در مجموع نیز ٦/٥ تریلیون دلار برآورد می‌شود. برخی معتقدند رقم اعلامی از سوی ترامپ احتمالا هزینه‌های آینده نیز در نظر گرفته است.

به گزارش نیوزویک ترامپ مدت‌هاست انتقادات فراوانی را به سوءرفتار پیشینیان خود در مداخلات خارجی ایالات متحده مطرح کرده است اما در کل نشان داده که چندان مخالف اقدام نظامی در خارج از کشور نیست. او اگرچه از ارتش به‌شدت حمایت می‌کند، اما تاکید کرده که اعتقادی به ملت‌سازی در کشورهایی مانند افغانستان و عراق ندارد.

لازم به ذکر است در سال ٢٠١١ اکثر نیروهای ایالات متحده از عراق خارج شدند، اما سه سال بعد واشنگتن مجبور شد تا کمپین نظامی جدیدی را علیه داعش در عراق راه‌اندازی کند. گروهی تروریستی که حدود نیمی از عراق را تحت تصرف خود درآورده بود. اکنون که داعش در عراق از بین رفته شهرهای غربی و شمالی عراق که در اختیار داعش قرار داشته به‌شدت تخریب شده است و این تخریب‌ها اکثرا توسط جنگنده‌های امریکایی به وجود آمده است. طبق گزارشی که آسوشیتدپرس منتشر کرده تخمین زده می‌شود که بازسازی عراق به بیش از ٨٨ میلیارد دلار نیاز داشته باشد. به گفته برخی منابع آگاه در دولت ترامپ بنا نیست امریکا کمک جدید دولتی را به عراق ارایه دهد و این در حالی است که ترامپ در بودجه سال ٢٠١٩، خواهان افزایش ٢٠٠میلیون دلاری بودجه سالانه رژیم صهیونیستی شده است. بودجه‌ای که به صورت سالانه حدود ٣ میلیارد دلار است.

از طرفی دونالد ترامپ هرچند از هزینه‌های بیهوده نظامی طی سالیان گذشته سخن می‌گوید اما اکنون پیشنهاد بودجه‌ای بزرگ‌تر را نسبت به سال ٢٠١١ داده که بر دفاع هسته‌ای کشور و مقابله با قدرت رو به رشد چین و روسیه تمرکز دارد. در این پیشنهاد دولت ترامپ می‌خواهد مبلغ ٦١٧ میلیارد دلار در اختیار پنتاگون قرار گیرد و حدود ٦٩ میلیارد دلار نیز برای سرمایه‌گذاری در ادامه جنگ‌های موجود در سال مالی ٢٠١٩ به پنتاگون اختصاص پیدا کند. این رقم حدود ٧٤میلیارد دلار بیشتر از بودجه سال مالی گذشته برآورد می‌شود. این سند تا حدودی نشان می‌دهد که امریکا بنا دارد وارد یک رقابت تسلیحات نظامی با چین و روسیه شود و به شکلی فرسایشی به سبک جنگ سرد هزینه کلانی را صرف افزایش قدرت نظامی خود کند. بودجه برای حفظ زرادخانه‌های هسته‌ای ایالات متحده نیز افزایش یافته است.

در این بودجه همچنین درخواست شده است که پنتاگون حدود ٧/١٠میلیارد دلار را برای خرید ٧٧ جت جنگنده F-٣٥ ساخت شرکت لاکهید مارتین اختصاص دهد. همچنین در این بودجه آمده است که حدود ٢میلیارد دلار نیز برای خرید ٢٤ جنگنده بویینگ F-١٨ نیز در نظر گرفته شود. در این بودجه همچنین بودجه دفاع موشکی امریکا نیز افزایش یافته است. بودجه درخواستی برای مقابله با حملات موشکی حدود ٩/٩ میلیارد دلار بود که به نسبت بودژجه سال ٢٠١٨ حدود ٨/٧ میلیارد دلار بوده است. طبق درخواست ارتش ایالات متحده بناست ١٣٥تانک آبرامز امریکا مدرن‌سازی شود. این در حالی است که در بودجه سال ٢٠١٨ تنها بنا بود ٥٦ خودروی نظامی نوسازی شوند.

واقعیت آن است که هرچند دونالد ترامپ از هزینه‌های سالیان گذشته به‌شدت ناراضی است اما اکنون خود او نیز امریکا را وارد یک رقابت نظامی کرده که می‌تواند هزینه‌ای به مراتب بیشتر از گذشته را به همراه داشته باشد و با وجود ادعا برای بازسازی زیربناهای اقتصادی امریکا، بناست آنها را به فروش برساند.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/519360

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها