پنجشنبه 1397/10/27

ایران چند موزه دارد

  • کد خبر: ۵۰۹۶۴۱
  • تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۶ ب.ظ
  • مرجع خبر: فردا
  • گروه خبر: گوناگون
محمدرضا کارگر - مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی‌تاریخی کشور، اظهار داشت: تعداد موزه‌های کشور باید به‌میزان قدمت و تاریخ آن کشور باشد و بنابراین برای کشوری مانند ایران که تاریخی ۱۰ هزارساله دارد باید تعداد موزه‌های آن بیش از اندازه موجود باشد.
یک مسئول میراث فرهنگی با اشاره به اینکه براساس تعریف یونسکو، موزه ‌ها کانون سواد فرهنگی هستند، به تعداد موزه ‌های ایران اشاره کرد و گفت: تعداد موزه ‌های خصوصی در کشور از ۳۵ باب به حدود ۱۰۰ موزه رسیده است.

محمدرضا کارگر - مدیرکل امور موزه ‌ها و اموال منقول فرهنگی‌تاریخی کشور، اظهار داشت: تعداد موزه ‌های کشور باید به‌میزان قدمت و تاریخ آن کشور باشد و بنابراین برای کشوری مانند ایران که تاریخی ۱۰ هزارساله دارد باید تعداد موزه ‌های آن بیش از اندازه موجود باشد.

وی با اشاره به تعداد موزه ‌ها در کشور اظهار کرد: ما در کشور ۶۰۰ موزه فعال داریم که در طول دولت تدبیر و امید رشد خوبی در زمینه تعداد موزه ‌ها داشته‌ایم به‌طوری‌که در سال ۹۶ هر هفته شاهد یک موزه در سطح کشور بوده و امیدواریم در سال آینده تعداد موزه ‌ها از این میزان افزایش یابد.

کارگر، موزه ‌ها را کانون‌های آگاهی و فرهنگ در جامعه دانست و تصریح کرد: با توجه به همکاری خوب بخش خصوصی، تعداد موزه ‌های خصوصی در کشور از ۳۵ باب به حدود ۱۰۰ باب موزه رسیده که شاهد رشد ۳۰۰ درصدی در این زمینه هستیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود افزود: یونسکو سواد فرهنگی را عامل استمرار و حفاظت فرهنگی معرفی کرده و موزه ‌ها کانون این سواد فرهنگی هستند.

مدیرکل موزه ‌های کشور با اشاره به ظرفیت‌های استان آذربایجان غربی اضافه کرد: استان آذربایجان غربی دارای ۱۱ موزه مختلف است که با توجه به پیشینه تاریخی، تنوع فرهنگی و مردم فرهیخته این استان امیدواریم در کوتاه مدت این تعداد موزه به ۲۰ باب برسد.

لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/509641

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها