دوشنبه 1397/09/19

خودمختاری کاتالونیا لغو شد

دولت اسپانیا تصمیم به اجرای ماده ۱۵۵ قانون اساسی گرفت و بر اساس آن مقام‌های ارشد دولت منطقه‌ای کاتالونیا را برکنار کرد.

به گزارش روسیه الیوم، ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا امروز (شنبه) پس از نشست کابینه در یک کنفرانس خبری حاضر شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی درباره همه‌پرسی استقلال کاتالونیا گفت: چه طور به اینجا رسیدیم؟ این یک اقدام یکجانبه خارج از چارچوب قانون بود. آنها می‌خواستند دولت را مجبور به پذیرش برگزاری رفراندوم در کاتالونیا کنند. بر اساس بند ۱۵۲، ما نمی‌توانستیم رفراندوم کاتالونیا را بپذیریم. قانون اساسی اسپانیا توسط کاتالونیا نقض شد و دولت کاتالان خارج از چارچوب قوانین اسپانیا حرکت کرد. ما بسیار محتاطانه عمل کردیم و انتظار همین کار را از دولت کاتالونیا داشتیم.

راخوی افزود: هدف از اجرای ماده ۱۵۵ قانون اساسی بازگرداندن مشروعیت، ایجاد آرامش و شرایط طبیعی، همزیستی و بهبود شرایط اقتصادی و برگزاری انتخابات است.

وی از سنای این کشور خواست که مقام‌های ارشد دولت محلی کاتالونیا را برکنار کند. او همچنین خواست که تا زمان برگزاری انتخابات زودرس منطقه‌ای در کاتالونیا (حداکثر تا شش ماه)، اختیارات پارلمان این منطقه محدود شود.

راخوی گفت به دنبال تعلیق خودمختاری کاتالونیا نیست و پس از برکناری رهبرانی که همه‌پرسی را برگزار کردند، نهادهای دولت کاتالونیا مطابق قانون به کار خود ادامه می‌دهند.

نخست وزیر اسپانیا هم‌چنین در پاسخ به درخواست گفت‌وگوی کارلس پوجدمون، رهبر کاتالونیا گفت: ما چند بار به آنها فرصت دادیم. از آنها خواستیم در نشست‌های پارلمان شرکت کنتند و حتی گفتیم کارگروهی برای فیصله دادن موضوع تشکیل دهیم اما آنها تمامی این درخواست‌ها را رد کردند و تنها چیزی که خواستار آن بودند یک نظام موازی بود. ما هیچ گونه مذاکره‌ای خارج از چارچوب قانون را نمی‌پذیریم.

او گفت: دولت منطقه‌ای کاتالونیا صدای بیش از ۵۰ درصد از مردم در این منطقه را که مخالف طرح‌های آنها بودند بایکوت کردند. ما نمی‌توانیم این تک روی را بپذیریم و هیچ کس نمی‌تواند به تنهایی و یک‌جانبه در جهت تغییر قانون اساسی گام بردارد.

راخوی در نهایت تاکید کرد: خواست من برگزاری انتخابات و عادی شدن شرایط در اسرع وقت است.


لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/475837

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها