سه شنبه 1397/03/29

راهکار عجيب مسئولان براي مقابله با يك آفت علمي پژوهشي!

مواضع و دیدگاه تأمل برانگیز و بعضاً متفاوت مسئولان در مورد نحوه مقابله با پایان نامه و مقاله فروشی در حالی مطرح است که فلسفه نگارش پايان نامه این است که دانشجو با كمك اساتيد دانشگاهي خود در يك زمينه خاص و به صورت تخصصي و عملی به پژوهش کند بپردازد تا ضمن بالا بردن سطح آگاهي هاي خود با روند انجام یک تحقیق علمی نيز آشنا شود.

فروش مقاله و پایان نامه چند سالی هست که افزایش یافته و فروشندگانش به دور از هرگونه ابزار نظارتی، آزادانه به این کار مشغول هستند. اگرچه انتظار منطقی از متولیان آموزش و پژوهش کشور این بود که با جدیت به این مسئله ورود و با متخلفان برخورد کنند، اما پیگیری ها نشان می دهد آنها از نتیجه بخش بودن برخورد قانونی نا امیدند و به حذف پایان نامه و رساله نویسی فکر می کنند.

به گزارش «تابناک» به دنبال فراگیر شدن فروش پایان نامه، مقاله و رساله دکتری که امروزه به وفور در بازار علمی فرهنگی کشور دیده می شود و مشتریان فراوانی نیز دارد، مسئولان مربوطه ضمن پذیرش این حقیقت برای مقابله با آن راهکارهای مختلف را مورد ارزیابی و بررسی قرار دادند؛ راهکارهایی که گویا در نهایت به حذف پایان نامه از سرفصل های آموزشی رسیده و دیگر روش ها مثل برخورد با متخلفان عملاً در دستور کار قرار ندارد.

هفته جاری و در این رابطه «محمد رضا مخبر دزفولی»، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به رسانه ها گفت: به نظر اکثر اعضای شورا یکی از اساسی ترین عوامل فروش پایان نامه، الزام به نگارش پایان نامه در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله مقطع کارشناسی است که اعضاء اعتقادی به ضرورت آن ندارند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: برهمین اساس موضوع حذف پایان نامه از مقاطع مختلف تحصیلی مورد بحث قرار گرفته و احتمال حذف آن در مقطع کارشناسی بسیار بالا است.

اعلام مواضع شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با مقوله نگران کننده تشدید فروش پایان نامه، مقاله و رساله دکتری که به حذف تقاضا به جای حذف عرضه فکر می کنند، ابهام و نگرانی های فراوانی را ایجاد می کند.

این مواضع شورا در حالی اعلام شد که در این باره « وحید احمدی» معاون پژوهشی وزیر علوم به «تابناک» گفت: در رابطه با تخلفات مرتبط با پایان نامه فروشی سه متخلف شامل دانشجو به عنوان متقاضی، دانشگاه به عنوان پذیرنده و مراکز بیرون دانشگاه به عنوان ارائه دهنده این خدمات هستند که ما برای دو مورد اول در دانشگاه ها تدابیر ویژه ای اندیشیده ایم و در دست اجرا داریم.

احمدی اضافه کرد: برای مراکز ارائه دهنده این خدمات که بیرون از دانشگاه فعالیت می کنند، ما به عنوان وزارت علوم و دانشگاه ابزار قانونی برخورد نداریم و به همین منظور نیز لایحه ای را سال 94 برای تعیین مجازات قانونی به مجلس ارسال کردیم که هنوز بررسی نشده و به تصویب نمایندگان نرسیده است.

جدا از مواضع متفاوت اعلام شده از سوی مسئولان وزارت علوم و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با نحوه برخورد با پدیده پایان نامه فروشی، «محمد قمی» یکی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در این باره به «تابناک» گفت: نگارش پایان نامه در اصل کار خوبی است و هدف از انجام آن این است که دانشجو پژوهشگر بار بیاید، با روش های تحقیق آشنا شود و بداند که چگونه باید از علم استفاده کند ولی وقتی این هدف محقق نمی شود، به نظر شما چه باید کرد؟

شرایط کنونی به گونه ای است که پایان نامه مثل ماست، پنیر و خامه در بازار به فروش می رسد و عده ای کارشان تهیه پایان نامه و فروش آن به افراد متقاضی شده است.

نماینده مردم پاکدشت در مجلس، در باره آزادی پایان نامه نویسان و نبود ابزار قانونی برای مقابله با آنها گفت: ببینید ما الان بحث قاچاق ارز و کالا را هم خلاف می دانیم و روش های مختلفی از جمله اعدام برای مجازات متخلفانش اتخاذ کرده ایم، اما آیا این مجازات ها باعث حذف قاچاق شده است؟ پایان نامه فروشی هم همین طور است.

وی در مورد لایحه مورد اشاره مسئولان وزارت علوم که مورد هنوز نمایندگان به بررسی آن ورود نکرده اند، بیان کرد: من اطلاعی از این لایحه که می گویید ندارم. اگر هم لایحه ای آمده باشد ما درگیر بررسی برنامه ششم هستیم و فعلاً امکان بررسی آن نیست. البته موضوع پایان نامه فروشی دغدغه ما هست و در آینده این مسئله را با جدیت دنبال می کنیم. چرا که معتقدیم این مسئله نابود کردن علم و غلبه ثروت بر علم را به دنبال خواهد داشت.

اما در حال حاضر وقتی نمی توانیم با تخلفات پایان نامه فروشی مقابله کنیم، باید به شکل های دیگر برخورد کرد. می توان با حذف نگارش پایان نامه بازار پایان نامه فروشان را کساد کرد تا دیگر کسی به دنبال این قضیه نرود. البته قبول دارم این مسئله درست نیست و با روح پژوهش محوری مغایرت دارد اما مسکنی است تا در ادامه با آن به صورت اصولی برخورد کرد.

مواضع و دیدگاه تأمل برانگیز و بعضاً متفاوت مسئولان در مورد نحوه مقابله با پایان نامه و مقاله فروشی در حالی مطرح است که فلسفه نگارش پایان نامه این است که دانشجو با کمک اساتید دانشگاهی خود در یک زمینه خاص و به صورت تخصصی و عملی به پژوهش کند بپردازد تا ضمن بالا بردن سطح آگاهی های خود با روند انجام یک تحقیق علمی نیز آشنا شود.

نگارش پایان نامه و مقاله برای دانشجو این فرصت را فراهم می کند تا ورای مطالعات صرف و مقطعی که عمدتاً نیز پس از برگزاری امتحان به فراموشی سپرده می شود، وارد فضای علمی خارج از چارچوب کلاس درس شود و عمیق تر آنچه را که آموخته در خدمت تولید دانش جدید قرار دهد.

متولیان آموزش و پژوهش کشور در حالی الزام به نگارش پایان نامه در مقاطع مختلف تحصیلی را عامل اساسی رونق گرفتن بازار پایان نامه فروشان می دانند که با حذف این رسالت دانشجویی آنهم تنها در مقطع کارشناسی به نظر نمی توان منتظر کساد شدن این بازار پر رونق شد.

بنابر آنچه رفت انتظار منطقی این است که مسئولان با اتخاذ قوانین سفت و سخت و برخورد قاطع با متخلفان ضمن کاهش تخلفات این بخش، کارکردهای مثبت نگارش پایان نامه و مقاله را نیز در نظر داشته باشند.لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/366665

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها