سه شنبه 1397/03/29

چرا هاشمی و مصباح بایکدیگر اختلاف دارند؟

المانیتور با انتشار گزارشی به تحلیل اختلافات آیت الله مصباح یزدی و آیت الله هاشمی رفسنجانی پرداخته است.
«آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی و آیت الله محمد تقی مصباح یزدی از مهمترین چهره های سیاسی ایران هستند. 
 
حسن روحانی رئیس جمهور ایران از همراهان قدیمی رفسنجانی است در حالی که مصباح در انتخابات ریاست جمهوری سال 2013 ایران از سعید جلیلی مذاکره کننده هسته ای سابق حمایت کرده و پیش از آن نیز از حامی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران بوده است.

تقابل رفسنجانی و مصباح یزدی موجب گرم شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان ایران نیز شد. ریشه این نزاع که نقش ویژه ای در صحنه سیاسی ایران ایفا می کند، با مطالعه اظهارات این دو نفر قابل درک است.

هاشمی در 16 سپتامبر 2014 از یک واقعه خاص در تاریخ سیاسی ایران پرده برداشته و در رابطه با جلسه ای که چهار دهه پیش برگزار شده بود گفت: "«دو نفری - به اتفاق آقای خامنه‌ای - صبحانه رفتیم منزل آقای قدوسی. این آقا هم آنجا بود. نشستیم تا ظهر با او بحث کردیم تا قانعش کنیم برای ادامه مبارزه. آخرش هم گفت من این مبارزه را حرام می‌دانم، به جامعه مدرسین [حوزه علمیه قم] هم گفته‌ام مبارزه با شاه حرام است. آقای خامنه‌ای از او پرسیدند دلیلت چیه؟ آن آقا در جواب گفته بود مبارزه‌ای که مجاهدین و چپی‌ها در آن باشند حرام است." 
  
یک روز بعد، در تاریخ 17 دسامبر، سایت مصباح یزدی توضیح خود در رابطه با این جلسه را منتشر کرده و عنوان کرد، او در دیداری که با دبیرکل درگذشته حزب موتلفه اسلامی داشته، گفته که پیش از روی کار آمدن جمهوری اسلامی، آقایان خامنه‌ای و هاشمی "توسط آقای قدوسی وقتی تعیین کردند که برای صبحانه به منزل ما تشریف بیاورند."
 
در آن جلسه صبحانه "غیر از این دو بزرگوار، شخص دیگری نبود، آقای هاشمی عنان سخن را به دست گرفتند و از این‌جا شروع کردند که ما سال‌ها با هم همکاری فرهنگی و سیاسی داشتیم، اما مدتی است که تو کنار کشیدی و با ما نیستی."

در ادامه عنوان شده است که آقای هاشمی رفسنجانی در آن جلسه خواستار اتحاد با تمام جریان‌ها و گروه‌های "ضدامپریالیستی" در مبارزه بود: "گفتند بیا و با مجاهدین همکاری کن! گفتم من آن‌ها را نمی‌شناسم. گفتند ما می‌شناسیم. گفتم من کار شما را تخطئه نمی‌کنم. شما پیش خدا حجت دارید و کارتان را بکنید،‌ اما من تا آن‌ها را نشناسم، تایید نمی‌کنم."
 
اختلافات آقای مصباح و هاشمی به آنچه قبل از انقلاب رخ داده محدود نمی شود. آن ها اساسا در رابطه با تفکرات اندیشه های بنیانگذار جمهوری اسلامی اختلاف نظر دارند.

مصباح در تاریخ 25 فوریه سال 2014 عنوان کرده است که "آن هایی که اظهارات امام در سخنرانی هایش و همچنین کتاب های امام را مطالعه کرده اند، می دانند که ایشان [تنها] برای طرف های مقابل به رای مردم استدلال می کردند."
 
اما رفسنجانی معتقد است که ایده های مصباح برای مولفه "جمهوریت" نظام جمهوری اسلامی خطرناک است و بارها در این رابطه هشدار داده است.
 
هرچند این دو چهره سرشناس سیاسی ایران سالخورده شده اند، اما همچنان از نظر سیاسی فعال هستند و نفوذ قابل توجهی دارند و مهمتر از همه آنکه شاگردان و پیروان آن ها در مواضع قدرت قرار دارند.

لینک کوتاه: http://newsfa.ir/news/366028

کوتاه و خواندنی

قانون مورفی در سال 1949 در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آ...

در بحث شركت كنيد

پربحث ترین ها